تبلیغات در دادخواه وکالت

شرایط و نحوه قسط بندی مهریه چیست؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

قسط بندی مهریه یکی از مواردی است که در صورت ارائه دادخواست اعسار از طرف زوج به دادگاه قابل اجرا می باشد. امکان دریافت مهریه از زمانی که عقد جاری می شود به دلیل عندالمطالبه بودن آن امکان پذیر است. در این خصوص مواردی مانند جدول اقساط مهریه در سال جدید، حداقل پیش قسط مهریه، نحوه تقسیط مهریه برای کارگران، نداشتن پیش قسط مهریه، قانون جدید تقسیط مهریه، قسط بندی مهریه و تقسیط مهریه بر اساس فیش حقوقی مطرح می شوند.

همانطور که ذکر شد زوجه می تواند بعد از جاری شدن خطبه عقد، مهریه خود را از زوج مطالبه کند. وی نیز موظف است که مهریه را در همان زمان پرداخت کند. در صورتی که مرد توان مالی برای پرداخت مهریه نداشته باشد، این امکان وجود دارد که برای وی قسط بندی شود. همانطور که ذکر شد وی باید بتواند اعسار خود را در دادگاه به اثبات برساند و بر همین اساس امکان قسط بندی مهریه برای وی وجود دارد. شرایط قسطی کردن مهریه می تواند متفاوت باشد که ما در این مقاله به این مورد خواهیم پرداخت.

با توجه به اینکه یکی از حقوق مالی زن در قانون مهریه است، در صورت مطالبه آن توسط همسر باید در اسرع وقت پرداخت شود. قوانین از شرع و اسلام برگرفته شده اند و بر همین اساس مهریه دینی است که بر گردن مرد می باشد و وی باید آن را پرداخت کند. با اجرا گذاشتن مهریه می توان روند دریافت مهریه را طی کرد.

نحوه تقسیط مهریه

با توجه به تورم و وضع اقتصادی موجود برای مهریه اغلب باید مبالغ سنگینی پرداخت شود. در نتیجه بیشتر افراد توانایی مالی برای پرداخت مهریه را ندارند. همین امر موجب می شود که از شرایطی مانند پرداخت اقساطی مهریه استقبال کنند. بعد از اینکه حکم پرداخت مهریه صادر شد، مرد باید درخواست خود مبنی بر اعسار را به دادگاه ارائه دهد. اگر که شرایط اعسار احراز شود مهریه قسط بندی خواهدشد.

در راستای بحث قسط بندی مهریه باید در خصوص تقسیط مهریه مطالبی را بیان کنیم.  ممکن است در این خصوص مواردی مانند نحوه تقسیط مهریه برای کارگران یا تقسیط مهریه بر اساس فیش حقوقی مطرح می شوند. نحوه تقسیط مهریه به این شیوه است که مرد باید دادخواست اعسار را به دادگاه ارائه کند و مدارکی مانند صورت امئال و دارایی در یک سال گذشته را نیز ضمیمه پرونده نماید. در این خصوص باید دو نفر شاهد، استشهادیه ای را نیز در این خصوص تکمیل کنند.

با این شیوه حتی اگر کسی نیز توانایی مالی پرداخت مهریه را نداشته باشد، می تواند از طریق قسط بندی آن، نسبت به پرداخت مهریه اقدام کند. فرقی ندارد که شخص مورد نظر کارگر، کارمند و … باشد. در هر صورت بر اساس میزان توانایی مالی قسط ها تعیین می شوند. این مبلغ می تواند با توجه به میزان حقوق بر طبق فیش حقوقی در نظر گرفته شود. مهریه سالی یک سکه و حداقل پیش قسط مهریه از مواردی هستند که در این خصوص مطرح می شوند.

نحوه تقسیط مهریه

حداقل پیش قسط مهریه چقدر است؟

حداقل پیش قسط مهریه در سال جدید بر طبق قانون مهریه در نظر گرفته می شود. در قسط بندی مهریه اغلب 10 درصد از آن به عنوان پیش قسط در نظر گرفته می شود. در صورتی که مهریه مبلغی در معادل 1 میلیارد تومان در نظر گرفته شود، پیش پرداخت آن 100 میلیون می باشد. البته مبلغ پیش قسط با توجه به اعلام اعسار از طرف زوج، ممکن است کمتر در نظر گرفته شود.

این مراحل در هنگام پرداخت مهریه به صورت قسطی باید طی شوند و بر اساس توانایی مالی، مبلغ پیش قسط تعیین شود. مرد باید در صورت زیاد بودن مبلغ اقساط یا پیش قسط این موضوع را به دادگاه اعلام کند تا در این خصوص اقدامات لازم صورت گیرد. مهریه در طلاق توافقی دارای شرایط متفاوتی می باشد که در مقاله ای جداگانه به پرداخته‌ایم.

مهریه سالی یک سکه

همانطور که می دانید با توجه به تورم و وضعیت اقتصادی، قیمت سکه روز به روز در حال افزایش می باشد. به همین دلیل مهریه نیز که معمولا سکه طلا است، همگام با این تورم در حال افزایش است. در نتیجه مردان دیگر نمی توانند این مبلغ را به صورت یکجا پرداخت کنند. در نتیجه بحث قسط بندی مهریه در سال های اخیر رایج شد.

این امکان وجود دارد که هر قاضی رای متفاوتی را برای پرداخت مهریه صادر کند. در برخی از رای ها در این خصوص مهریه سالی یک سکه در نظر گرفته‌شده است! حتی برخی دیگر از دادنامه ها نشان می دهد که هر 20 ماه یک سکه نیز در بین رای های صادر شده از طرف دادگاه وجود دارد. این موضوع می تواند به میزان توانایی مالی مرد نیز بستگی داشته باشد و بر همین اساس تعیین شود. در حال حاضر مهریه اغلب 110 سکه در نظر گرفته‌می شود و این میزان قابل مطالبه‌است.

مهریه سالی یک سکه

حدود اقساط مهریه

یک قانون در خصوص میزان مهریه قبل از سال 1400 تعیین شد و آن محدودیت مهریه به 110 سکه بود. شاید این تصور ایجاد شود که تنها 110 سکه قابل مطالبه است و مرد از پرداخت مهریه باقی مانده معاف است. بر اساس این قانون در صورتی که مرد تعداد 110 سکه یا اقساط مربوط به این میزان مهریه را پرداخت نکند، امکان گرفتن حکم جلب برای وی وجود دارد. حتی در صورت داشتن توانایی مالی، این امکان وجود دارد که بیشتر از 110 سکه از مرد مطالبه شود. در این خصوص می توانید از طریق مشورت با وکیل، نتایج بهتری را به دست آورید.

کلام آخر

ما در این مقاله در خصوص شرایط و نحوه قسط بندی مهریه مطالبی را بیان کردیم. همانطور که ذکر شد مهریه عندالمطالبه می باشد و این اصطلاح به این موضوع اشاره دارد که زن می تواند بعد از جاری شدن خطبه عقد، مهریه خود را مطالبه کند! در نتیجه هنگام تعیین مهریه باید به این موضوع دقت شود که مرد توانایی پرداخت آن را داشته باشد و بر اساس توانایی مالی خود، میزان سکه برای مهریه تعیین شود. البته این امکان نیز وجود دارد که اگر مرد توانایی مالی نداشت، مهریه قسط بندی شود. بر همین اساس مواردی مانند مهریه سالی یک سکه مطرح می شوند.

بر اساس قانون مرد موظف است پیش قسط مهریه را قبل از شروع اقساط پرداخت کند. این میزان همانطور که ذکر شد 10 درصد از کل مهریه در نظر گرفته‌می شود. در نتیجه این میزان باید توسط مرد در زمان تعیین‌شده پرداخت شود. در صورتی که وی نتواند این میزان پیش قسط را بدهد، ممکن است از طرف دادگاه درصد کمتری در نظر گرفته‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا