تبلیغات در دادخواه وکالت

در طلاق توافقی چه چیزهایی به زن تعلق می گیرد؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

در طلاق توافقی چه چیزهایی به زن تعلق می گیرد، سوالی است که ما در این مقاله به آن پاسخ می دهیم. بدین منظور باید گفت که در این خصوص اغلب مواردی مانند در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد، در چه صورتی حق طلاق با زن است، مراحل طلاق توافقی با وکیل، آیا زن با داشتن حق طلاق میتواند طلاق بگیرد، سوالات قاضی در دادگاه طلاق توافقی و هزینه طلاق توافقی مطرح می شوند.

در طلاق به عنوان پایان زندگی مشترک زوجین حق و حقوق زن مانند مهریه و نفقه باید پرداخت شود. یکی از انواع آن طلاق توافقی است که در صورت عدم سازش بین زن و مرد، درخواست آن به دادگاه ارائه می شود. این دو می توانند در این حالت به صورت خودخواسته و توافقی از یکدیگر جدا شوند. شما می توانید از طریق مشاوره با وکیل آنلاین از جزییات این نوع طلاق بیشتر مطلع شوید. طلاق از طرف زن نیز دارای شرایط خاص خود است که در مقاله ای جداگانه به آن اشاره شده است.

حق و حقوق زن در طلاق توافقی چه هستند؟

در راستای پاسخ به سوال اینکه در طلاق توافقی چه چیزهایی به زن تعلق می گیرد باید به حق و حقوق زن در هنگام جدایی اشاره کنیم. حقوق زن در هنگام طلاق توافقی عبارتند از:

  • نفقه: همه نیازهای زن با اصطلاح نفقه در قانون شناخته می شود. این نیاز ها شامل تامین مسکن، خوراک، پوشاک و …هستند. در طلاق نیز این امکان فراهم است که زن بتواند نفقه خود را دریافت کند که شرایط آن در طلاق توافقی متفاوت می باشد و شروطی برای پرداخت آن وجود دارد.
  • مهریه: هر زن در هنگام عقد و ازدواج یک مهریه مشخص دارد که در زمان طلاق باید به وی پرداخت شود. این مورد یکی از حقوق قانونی زنان است که در طلاق توافقی نیز به آن توجه می شود.
  • اجرت المثل: زن می تواند در صورت تمایل امور خانه را انجام دهد و اجرت المثل دریافت کند؛ چراکه در قانون زن این وظیفه را ندارد که کارهای خانه را انجام دهد.
  • نحله: از بخشش از سمت مرد به دلیل زندگی با همسر، با اصطلاح نحله یاد می شود. این مورد اغلب به دلیل اداره امور و شرایط بهتر زندگی به همسر در صورتی که طلاق اجرا شود، نحله داده می شود.

علاوه بر این موارد باید به این نکته اشاره شود که زنان می توانند در صورت داشتن شروط ضمن عقد آن ها در هنگام طلاق توافقی اجرا کنند. با ذکر این موارد تا حدودی توانستیم به این سوال که در طلاق توافقی چه چیزهایی به زن تعلق می گیرد، پاسخ دهیم. ما در ادامه به دو مورد از حق و حقوق زنان در هنگام طلاق توافقی اشاره خواهیم کرد.

حق و حقوق زن در طلاق توافقی چه هستند؟

نفقه در طلاق توافقی

همانطور که ذکر شد یکی از حقوق زنان در هنگام اجرای طلاق ، دریافت نفقه می باشد. نفقه در طلاق از حقوق زن به شمار می رود و بدین منظور زن می تواند آن را از مرد طلب کند. اینکه در طلاق توافقی چه چیزهایی به زن تعلق می گیرد، می توان گفت که نفقه یکی از اصلی ترین آنها محسوب می شود؛ اما این مورد تنها در صورتی قابل پرداخت است که دو طرف در این خصوص توافق کنند که برای سال هایی که زن با مرد زندگی کرده است، نفقه پرداخت شود. در غیر این صورت باید گفت که نفقه در طلاق توافقی به زن تعلق نمی گیرد.  

بسیاری از زنان با حقوق خود آشنا نیستند و در این رابطه می توانند اطلاعات بیشتری کسب کنند. کسب راهنمایی از وکیل با تجربه در این خصوص نیز می تواند به زنان در تسریع روند دریافت حق و حقوق خود در زمان طلاق توافقی کمک کند.

مهریه در طلاق توافقی

در ادامه بحث اینکه در طلاق توافقی چه چیزهایی به زن تعلق می گیرد باید گفت که مهریه یکی از اصلی ترین این حق و حقوق می باشد. زن در طلاق توافقی می تواند به منظور دریافت مهریه درخواست خود را ارائه کند و مرد موظف است که برابر با قانون این حق را پرداخت نماید. در این خصوص باید زوجه یک مقدار مهریه را مشخص کند که زوج بتواند آن را پرداخت کند. گاهی زنان مجبور می شوند به منظور طلاق توافقی، مهریه خود را ببخشند. گاهی برای پرداخت مهریه نیازی به ارائه درخواست به دادگاه نیز و زن و مرد بین خود این موضوع را حل و فصل می کنند.

مهریه در طلاق توافقی

کلام آخر

در این مقاله در خصوص طلاق توافقی و حق و حقوق زنان صحبت شد. اینکه در طلاق توافقی چه چیزهایی به زن تعلق می گیرد در این مطلب مورد بحث واقع شد. با توجه به مطالب ذکرشده باید گفت که زن حتی در هنگام طلاق توافقی نیز نباید از دریافت حق و حقوق خود مطرح شود. همانطور که از نام این طلاق مشخص است دو طرف تصمیم می گیرند با رضایت از یکدیگر جدا شوند. به همین دلیل زنان ممکن است تصور کنند که دیگر حق و حقوقی ندارند؛ درحالی که برخی از حقوق مانند مهریه قابل اخذ هستند. هزینه وکیل برای طلاق بر اساس نوع پرونده می تواند متفاوت باشد که شما می توانید در این خصوص نیز با وکیل مشورت کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا