تبلیغات در دادخواه وکالت

هزینه وکیل برای طلاق

تبلیغات در دادخواه وکالت

هزینه وکیل برای طلاق چقدر است سوالی است که همواره مطرح می شود. در این رابطه مواردی نیز مانند هزینه وکیل برای طلاق توافقی، وکیل طلاق توافقی، دستمزد وکیل برای مهریه و نحوه محاسبه حق الوکاله وکیل مطرح می شوند. به همین علت ما قصد داریم در این مطلب در خصوص حق الوکاله وکیل برای طلاق صحبت کنیم.

در سال های اخیر روند تقاضا برای طلاق بسیار بیشتر شده است. متاسفانه این آمار نشان می دهد که عوامل متعددی در این خصوص دخیل هستند. بسیاری از افراد طلاق را تنها راه نجات خود می دانند. طلاق از طرف مرد و طلاق از طرف زن دارای مراحل متفاوتی است. از این رو برای تعیین هزینه وکیل در خصوص طلاق باید نوع آن مشخص شود. همچنین برخی از انواع طلاق به صورت توافقی می باشد که هزینه آنها نیز با انواع دیگر طلاق متفاوت است.

چه عواملی در تعیین هزینه وکیل برای طلاق موثر هستند؟

با توجه به مطالبی به آن اشاره شد عوامل متعددی می توانند در تعیین هزینه وکیل موثر باشند. باید به این موضوع اشاره کنیم که هر شخصی بر طبق معیارهایی که در نظر دارد، وکیل انتخاب می کند. مثلا ممکن است این انتخاب به دلیل نزدیک بودن وکیل به محل اقامت شخص باشد. برخی از افراد جنسیت وکیل را هم مد نظر قرار می دهند. به همین علت هر فردی بر طبق ویژگی هایی که مد نظرش است، وکیل مناسب خود را انتخاب می کند. این موضوع می تواند در هزینه وکیل نیز تاثیرگذار باشد. عواملی که در تعیین هزینه وکیل طلاق تاثیرگذارند، عبارتند از:

  • نوع پرونده طلاق: طلاق دارای انواع مختلفی است و به همین دلیل نوع پرونده یکی از عوامل اصلی و تاثیرگذار روی تعیین هزینه وکیل می باشد. ممکن است طلاق یک طرفه یا توافقی باشد. هر کدام از این پرونده ها دارای شرایط خاص خود هستند. به همین دلیل ممکن است هزینه متفاوتی نیز داشته باشند.
  • تجربه وکیل: بدیهی است که یکی از اولین معیارها برای انتخاب وکیل و تعیین دستمزد، تجربه وی می باشد. در صورتی که وکیل باتجربه باشد مسلما احتمال پیروزی در پرونده بیشتر از یک وکیل تازه کار است. از این رو میزان حق الوکاله وکیل برای طلاق نیز بیشتر است.
  • مکان فعالیت وکیل: محل فعالیت وکیل یا همان دفتر وی روی تعیین حق الوکاله موثر است! اینکه دفتر وی در تهران یا شهرستا باشد و یا در محله گرانقیمت شهر یا متوسط باشد، می تواند روی هزینه وکیل تاثیرگذار باشد.
  • مرحله رسیدگی به پرونده: ممکن است پرونده طلاق در یکی از مراحل بدوی، تجدید نظر یا فرجام خواهی باشد. هر مرحله حق الوکاله مختص به خود را دارد.

چه عواملی در تعیین هزینه وکیل برای طلاق موثر هستند؟

هزینه وکیل طلاق چقدر است؟

اینکه هزینه وکیل طلاق چقدر است، سوال پرتکراری است که در این خصوص پرسیده می شود. باید گفت مقدار مشخصی نمی توان برای حق الوکاله وکیل ذکر کرد! اما بر طبق آیین نامه مربوط به تعرفه حق الوکاله که در سال 1399 تصویب شد، میزان مشخصی برای هزینه وکیل در حوزه دعاوی خانوادگی در مراحل بدوی و تجدید نظر تعیین می شود.

بعد از انجام مشاوره تخصصی امکان تعیین میزان حق الوکاله برای طلاق وجود دارد؛ چراکه در این صورت پرونده به صورت دقیق تر توسط وکیل بررسی می شود و بر اساس آن میزان حق الوکاله تعیین می شود. برخی از پرونده ها مانند طلاق از طرف زن دارای مراحل دشوارتری نسبت به سایر انواع طلاق هستند. در نتیجه وکیل باید وقت و تلاش بیشتری در این خصوص داشته باشد. با بیشتر شدن فعالیت وکیل، طبیعتا میزان دستمزد وی نیز افزایش پیدا می کند.

هزینه وکیل برای طلاق توافقی

طلاق توافقی مراحل چندان پیچیده ای ندارد، به همین دلیل نیز حق الوکاله کمتری نسبت به سایر انواع طلاق دارد. به همین دلیل می توان گفت که یکی از منصفانه ترین حق الوکاله ها برای طلاق توافقی اخذ می شود. هر سال با توجه به شرایط جدید، میزان حق الوکاله مشخص می شود. هزینه وکیل برای طلاق توافقی با سایر انواع طلاق متفاوت می باشد.

هزینه وکیل برای طلاق توافقی

دستمزد وکیل برای مهریه

یکی از مراحل طلاق زوجین، پرداخت مهریه از طرف مرد می باشد. گاهی تنها برای این کار با وکیل مشورت می شود. در این خصوص باید گفت که باز هم نمی توان مبلغ مشخصی برای دستمزد وکیل برای مهریه مشخص کرد. گاهی دریافت مهریه از مرد در طی فرایند طلاق دشوار است و گاهی نیز مرد بدون مشکل مهریه را پرداخت می کند. از این رو این مورد نیز مانند هزینه وکیل برای طلاق، بستگی به عوامل متعددی مانند نوع پرونده دارد.

کلام آخر

ما در این مقاله به هزینه وکیل برای طلاق پرداختیم. در خصوص انتخاب وکیل مناسب مقاله های متعددی در سایت وجود دارد. در بحث طلاق به دلیل انواع مختلف آن، مراحل متفاوتی وجود دارد. از این رو میزان حق الوکاله نیز طبیعتا متفاوت است. بنابراین بهتر است ابتدا نوع طلاق مشخص شود تا بعد از آن بتوان میزان هزینه وکیل را تخمین زد. انواع طلاق توافقی، طلاق از طرف مرد و طلاق از طرف زن هر کدام دارای مراحل مختص به خود هستند.

5/5 - (2 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا