تبلیغات در دادخواه وکالت

طلاق در اهل سنت چگونه است؟ ⚖️【آپدیت آخر】

تبلیغات در دادخواه وکالت

جدایی شرعی و قانونی زوجین با عنوان طلاق شناخته می شود. قوانین طلاق در اهل سنت با فقه های دیگر متفاوت است و باید این امر بر اساس قوانین مذهب زن و شوهر اجرایی شود. متن طلاق نامه اهل سنت با امامیه متفاوت است. همچنین بین الفاظ طلاق در بین اهل سنت و امامیه نیز تفاوت هایی وجود دارد. در این راستا می توانید با بهترین وکیل تهران مشورت کنید.

انواع طلاق در اهل سنت کدامند؟

از دیدگاه فقهی انواع طلاق در اهل تسنن به دو صورت بدعی و سنی می باشند. بر اساس قوانین اسلامی در طلاق بدعی شرایط صحت طلاق وجود ندارد و به همین دلیل درست نیست! می توان گفت که این نوع طلاق به نوعی بدعت گذاری شده است؛ اما طلاق سنی بر اساس قوانین اسلامی می باشد و دارای شرایط صحت طلاق است. شاید تصور کنید که طلاق سنی به طلاق اهل سنت اشاره دارد در حالی که تفاوت هایی در این خصوص وجود دارد. در این خصوص می توانید با بهترین وکیل طلاق در تهران مشورت کنید.

انواع طلاق در اهل سنت کدامند؟

طلاق بدعی اهل تسنن

همانطور که ذکر شد یکی از انواع طلاق در اهل تسنن؛ طلاق بدعی می باشد. این نوع طلاق نیز خود به سه دسته تقسیم بندی می شود:

  • دسته اول: در این صورت رجوعی بین طلاق انجام نمی شود.
  • دسته دوم: طلاق بدعی در صورتی که زن در زمان نفاس و حیض نزد همسرش باشد در حالی که حامله نیست و امری مانند آمیزش مرد و یا غیبت یکی از زوجین مطرح شود؛ ولی تا پاکی فعلی زن به پاکی بعدی توجه نشود.
  • دسته سوم: طلاق زن در صورت پاکی و نزدیکی شوهر با وی اگر زن حامله، نابالغ و یا یائسه نباشد.

طلاق سنی اهل تسنن

با توجه به اینکه یکی از انواع طلاق در اهل سنت، سنی نام دارد در این بخش در این خصوص مطالبی را بیان می کنیم. طلاق سنی نیز خود به دو دسته تقسیم بندی می شود:

  • طلاق باین: یکی از انواع طلاق سنی باین نام دارد که در آن شوهر نمی تواند به همسرش که از وی طلاق گرفته است رجوع کند. همچنین سایر انواع طلاق مانند زنی که به یائسه است، به سن حیض نرسیده، طلاقی که خلع و مبارات داده شود و … از انواع طلاق باین هستند.
  • طلاق رجعی: منظور از طلاق رجعی یکی از انواع طلاق است که در آن مرد در عده می تواند به همسرش که از وی طلاق گرفته است، بارگردد یا اصطلاحا رجوع کند. در این صورت نیازی به ازدواج مجدد یا عقد جدید نیست. طلاق رجعی دو سنی و عدی در فقه می باشد. تفاوت طلاق رجعی و بائن در مقاله ای جداگانه ذکر شده است.

طلاق سنی اهل سنت

شرایط طلاق در مذهب اهل تسنن

همانطور که ذکر شد تفاوت هایی در شرایط طلاق اهل در مذهب تسنن وجود دارد. باید گفت که طلاق در مذهب اهل تسنن در حال حیض (قاعدگی) حرام می باشد. همچنین نیازی به شاهد برای طلاق وجود ندارد و این برخلاف مذهب امامیه می باشد. البته در طلاق رجعی که مرد می تواند رجوع کند، شاهد نیاز است. باید به این نکته نیز اشاره شود که در مذهب حنفی حضور شاهد در زمان رجوع واجب نیست و امری مستحب می باشد.

در انواع فقه ها مانند حنفی، حنبلی و مالکی استفاده از لفظ سه طلاق حرام است. در دیدگاه تمامی مذهب هایی مانند اهل سنت لفظ سه طلاقه جایز و صحیح است.

کلام آخر

طلاق در اهل سنت دارای تفاوت هایی با مذهب شیعه و امامیه می باشد. مواردی مانند متن طلاق نامه اهل تسنن، حکم طلاق در عصبانیت اهل سنت، سه طلاق اهل سنت و ازدواج به شرط طلاق در اهل سنت در بین اهل تسنن مطرح می شوند. شرایط طلاق در مذهب اهل تسنن می تواند متفاوت از مذهب شیعه باشد. به عنوان مثل برای طلاق در اهل تسنن نیازی به شاهد نیست.

4.7/5 - (4 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا