تبلیغات در دادخواه وکالت

طلاق صوری چیست؟ حکم آن چگونه است؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

این روزها اصطلاح طلاق صوری بیش از گذشته شنیده می شود و زوج های بسیاری به دنبال کسب اطلاعات در رابطه با این سبک از طلاق هستند. از همین رو تصمیم داریم در ادامه در رابطه با اینکه طلاق صوری چیست صحبت کنیم تا با صفر تا صد آن آشنا شوید و در نهایت بهترین تصمیم را در رابطه با این موضوع بگیرید.

طلاق صوری چیست؟

طلاق صوری یا طلاق غیر واقعی در حقیقت به طلاقی گفته می شود که زوجین برای منافع شخصی خود دست به آن می زنند و قصد لازم برای ایجاد آثار قانونی مترتب بر طلاق را ندارند. از جمله مزایایی که مهر طلاق برای زوجین به همراه دارد، می توان به معافیت فرزند پسر از سربازی و دریافت مستمری پدر فوت شده زن اشاره کرد. دقت داشته باشید که طلاق واقعی تمام کننده پیوند و زندگی زناشویی است و زن و مرد بعد از طلاق دیگر با یکدیگر هیچ ارتباطی ندارند؛ اما طلاق صوری به این شکل نیست و بعد از آن زوجین در قالب نکاح موقت یا دائم و بدون ثبت مجدد به زندگی با یکدیگر ادامه می دهند.

طلاق صوری برای معافیت از سربازی

یکی از دلایلی که به آن برای طلاق صوری اشاره کردیم، معافیت فرزند پسر از سربازی بود. البته باید به این نکته اشاره کرد که برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی از طلاق صوری، باید به شرایط دیگری بجز مجرد بودن مادر اشاره کرد. از جمله این ویژگی ها می توان به تنها فرزند پسر بودن خانواده، 18 سال تمام داشتن پسر و پرداخت هزینه های مادر توسط پسر اشاره کرد.

اگر تمام این شرایط فراهم بود، زن و شوهر می توانند به طور صوری از یکدیگر جدا شوند و پس از آنکه فرزند پسرشان معافیت گرفت، دوباره صیغه بلند مدت (99 ساله) بخوانند و به یکدیگر محرم شوند. البته باید به این موضوع اشاره کرد که باید حداقل 30 ماه یا دو سال و نیم از طلاق زوجین بگذرد تا کارت پایان خدمت صادر شود و اگر طی این بازه زمانی مشخص شود که معافیت فرزند به دلیل طلاق صوری بوده است، معافیت باطل و فرد به سربازی اعزام خواهد شد.

طلاق صوری برای استفاده از مزایای مستمری

طبق قوانینی که وجود دارد، اگر پدری فوت کند و دخترش مجرد، بدون شغل یا طلاق گرفته و بدون شغل باشد، می تواند حقوق و مستمری پدر خود را دریافت کند. حال همانطورکه که در پاسخ به سوال طلاق صوری چیست گفتیم، بسیاری از زوجین برای دریافت این مستمری دست به طلاق می زنند تا زوجه بتواند مستمری پدر خود را دریافت کند. البته اگر بعد از دریافت مستمری، مرد دوباره به سمت همسرش رجوع کند، لازم است که زوج رجوع از طلاق را ثبت کند، چراکه در غیر این صورت قانون برخورد لازم را خواهد داشت.

همچنین باید گفت که در چنین مواقعی، تحقیقات محلی نیز انجام می شود و اگر به دنبال این تحقیقات مشخص شود که زن و مرد بعد از جدایی با یکدیگر صیغه کرده اند و ارتباط دارند، حکم دریافت مستمری قطع خواهد شد و زن باید مستمری را تمام و کمال برگرداند. این نکته را درنظر بگیرید که زن با درخواست طلاق صوری، حق و حقوق خود مانند مهریه را به خطر می اندازد و ممکن است مشکلاتی در ادامه به دنبال این موضوع ایجاد شود.

طلاق صوری چیست

اثبات صوری بودن طلاق زوجین

اکنون که می دانید طلاق صوری چیست و به چه دلایلی انجام می شود، شاید برایتان سوال پیش آید که نحوه ثابت کردن طلاق صوری چگونه است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در چند سال اخیر به دلیل مزایا و منافع شخصی، آمار مربوط به طلاق صوری افزایش یافته و درصد بسیاری از این طلاق ها ابزار سوءاستفاده هستند؛ از همین رو تدابیری صورت گرفته تا بخش های مربوطه بتوانند صوری بودن طلاق را تشخیص دهند. در ادامه به شرایطی که موردتوجه قرار می گیرند تا واقعی بودن طلاق ثابت شود اشاره خواهیم کرد:

  • اگر مراجع با شهادت افراد مطلع شوند که طلاق زوجین صوری است، معافیت فرزند پسر را باطل و وی را در اسرع وقت به خدمت سربازی می فرستند.
  • اگر طلاق صوری برای دریافت مستمری دختر از پدر باشد و مشخص شود که طلاق صوری انجام شده، مستمری دریافت شده باید به طور تمام و کمال برگردانده شود. گاهی اوقات اطرافیان استشهاد نامه ای تنظیم می کنند تا نشان دهند که زوجین طلاق صوری گرفته اند.
  • گاهی اوقات تحقیقات محلی انجام می شود تا مشخص گردد که زوجین بعد از ازدواج صوری با یکدیگر زندگی نمی کنند.

اگر در این تحقیقات و بررسی ها مشخص شود که زوجین طلاق صوری در جهت منفعت خود گرفته اند، علاوه بر آنکه شرایط باید به حالت نرمال برگردند، جریمه ای نیز مشخص خواهد شد و گاهی اوقات این جریمه به حبس نیز خواهد رسید.

حکم طلاق صوری چیست؟

بعد از پاسخ دادن به اینکه طلاق صوری چیست، در رابطه با حکم این طلاق سوال پیش می آید. در رابطه با این موضوع باید گفت که قانون چنین طلاقی را باطل می داند و هیچ آثار حقوقی برای آن درنظر نمی گیرد. البته باید گفت در قانون در رابطه با درست یا باطل بودن این طلاق چیزی به طور مستقیم گفته نشده است، اما طبق قوانین مدنی حکم چنین طلاقی باطل خواهد بود.

کلام آخر

با اطلاعاتی که در این مقاله در اختیارتان قرار گرفت، اکنون می دانید که طلاق صوری چیست و چه حکمی دارد. البته درنظر داشته باشید که این طلاق از نظر قانونی موردقبول نیست و اگر ثابت شود که طلاق صوری در جهت منفعت شخصی بوده است جرایمی را نیز به همراه خواهد داشت. از همین رو توصیه می شود حساب شده عمل کنید تا مشکلات بیشتری برای شما ایجاد نشود.

 

5/5 - (5 امتیاز)

مهدیه خوشرویی

مهدیه هستم؛ از سال 1398 فعالیت خودمو در نویسندگی شروع کردم و تا به امروز با خواندن و نوشتن مقالات مختلف در حال کسب اطلاعات جدید هستم و امیدوارم بتوانم مطالبی که به دنبال آن هستید را با بهترین کیفیت در اختیارتان قرار دهم 💗

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. همسرم بانظردوستش دوسال زندگی مرابه جهنم تبدیل کرد تاتوانست بالجبار مراراضی کند طلاق صوری بگیریم ۲۰سال زندگی مشترک وسئواستفاده ازاعتمادم مرا۷ سال است ازخانه خودم که ناجارا به اسم او گرفتم وتمام زندگیم رارها کرده وآواره هستم جون او هم به هدفش رسید وهم مرابه خانه خود راه نداد ومن بدلایلی سکوت اختیارکردم اوسرمن کلاه گذاشته بود شغل من مکانیکی است درزمان جدایی هم کارهم خانه وکمبودی نداشتیم اورابسیاردوست میذاشتم حتی ازمن شکایت کردجون میخواستم واردخانه خودشوم بعدازطلاق صوری مدت ۳سال هم زندگی مشترک داشتیم اینک حال او خوب است وازراه آرایشگری که خودمخارج آموزشش رادادم امرار معاش میکند اودیگرآن زن سابق نبوددوستانش اورا ازراه بدرکردن جه بگویم که باداشتن مدارک کافی قاضی حتی به من نگاه هم نمیکرد وبی عدالتی بزرگی راشاهد بودم اینک من اعصابی داغان روحیه ای خراب وثلبی بیماردارم آخرین امضاراکه زدم تازه متوجه شدم که قصدش جیست اما دیگردیر شده بود وهمه زندگیم یک شبه برباد رفت اعتمادم خردوقلبم شکست اوباری گفت جون قانونا نمیتوانستم جدا شوم مجبوربه حقه شدم ماجرای من جزو نادرترین ماجراهست اینک او میخندد ومن گریه وسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا