تبلیغات در دادخواه وکالت

ایراد امر مطروحه چیست؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

همانطور که می دانید، اعتراض یکی از مراحل دادگاه به شمار می آید که حق آن برای شما درنظر گرفته شده است و شاید یکی از اساسی ترین و مهم ترین مراحل دادگاه محسوب شود؛ چراکه می تواند سرنوشت یک پرونده را تغییر دهد. ایراد امر مطروحه یکی از این اعتراضات به شمار می آید که در برخی از شرایط در جلسات دادگاه مطرح می شود، اما منظور از ایراد امر مطروحه چیست و چه زمانی باید نسبت به مطرح کردن آن اقدام کرد؟ مشورت با یک وکیل آنلاین در این راستا پیشنهاد می شود تا براساس قانون روند پرونده پیش برود.

ایراد امر مطروحه

شرایطی را تصور کنید که یک دعوا در دادگاه مطرح شده است، اما همان دعوا با همان طرفین در دادگاه دیگری در حال رسیدگی می باشد یا دعوایی مرتبط با همین دعوا مطرح شده و در دست رسیدگی است. در چنین شرایطی، خوانده که دعوا بر علیه آن مطرح شده می تواند نسبت به این موضوع اعتراض نماید یا ایراد وارد کند.

این حق در ماده 84 آیین دادرسی مدنی مطرح شده است و خوانده می تواند زمانی که دعوا بین اشخاص مشابهی می باشد و پرونده در دست رسیدگی در همان دادگاه یا دادگاه دیگر است یا پرونده مرتبطی وجود دارد، نسبت به این موضوع اعتراض کند. حال شاید برای شما سوال پیش آید که منظور از دعوای مرتبط چیست که در پاسخ باید بگوییم دعوایی که نتیجه ی آن در دعوای دیگر تاثیر دارد، این دو دعوا با یکدیگر مرتبط هستند.

برای مثال شرایطی را تصور کنید که شوهری نفقه خانم خود را نپرداخته است و به همین دلیل زن از شوهر خود شکایت کرده؛ اما همزمان در دادگاه دیگر دعوایی در رابطه با عدم تمکین زن در حال بررسی می باشد. این دو دعوا با یکدیگر ارتباط دارند و برای آنکه حکم دعوای انفاق مشخص شود، باید نتیجه دعوای عدم تمکین اعلام شود؛ چراکه اگر در دعوای دوم مشخص شود زن نیازهای همسر خود مانند نیاز جنسی را برآورده نمی کند، نفقه به وی تعلق نخواهد گرفت. بنابراین اگر به عنوان شوهر در چنین شرایطی قرار گرفتید، می توانید ایراد امر مطروحه را مطرح کنید تا روند بررسی به شکل دیگری پیگیری شود.

دادگاه چه عکس العملی در برابر با ایراد مطروحه از خود نشان می دهد؟

تا به اینجا در پاسخ به سوال ایراد مطروحه چیست توضیحاتی را در اختیارتان قرار دادیم، حال شاید برای شما سوال پیش آید که دادگاه بعد از آنکه ایراد مطروحه را وارد کنید از خود چه عکس العملی نشان می دهد؟ در رابطه با این موضوع باید گفت که دادگاه از آن جهت که دعوای مطرح شده در دادگاه تجدید نظر در حال بررسی می باشد، رسیدگی به دعوای جدید را متوقف می کند و منتظر رای پرونده در حال بررسی می ماند. سپس زمانی که حکم پرونده قبلی مشخص شد و رای آن صادر گردید، پرونده مزبور اعتبار امر قضاوت شده را خواهد گرفت.

پس از آنجایی که دادگاه بدوی رای خود را صادر کرده است، دعوی جدید که در دادگاه دیگر در حال بررسی می باشد، مراحل رسیدگی به آن متوقف خواهد شد، زیرا حکم و رایی که صادر شده تکلیف پرونده را مشخص می کند. در نتیجه می توان گفت دادگاه بدوی به دلیل اینکه روند بررسی پرونده تمام شده است، قرار رد دعوا را صادر خواهد کرد.

ایراد امر مطروحه چیست

مهلت زمان در نظر گرفته شده برای طرح ایراد مطروحه چقدر است؟

اکنون که می دانید ایراد امر مطروحه چیست، باید بدانید که خوانده تا چه زمانی جهت طرح ایراد امر مطروحه فرصت دارد؟دقت داشته باشید که پایان جلسه اول دادرسی آخرین مهلتی است که خوانده می تواند نسبت به طرح ایراد مطروحه اقدام کند؛ اما پایان جلسه اول دادرسی چه زمانی خواهد بود؟ زمانی که خوانده فرصت دعوا برایش فراهم می شود، تا زمانی که تایم مربوط به این دفاع به پایان نرسد، جلسه اول دادرسی تمام نخواهد شد. البته ناگفته نماند که اگر خوانده فرصت دفاع را رد کند، دادگاه خاتمه جلسه را اعلام می کند؛ حتی اگر خوانده صحبت های خود را مطرح نکرده باشد!

آیا برای طرح ایراد امر مطروحه به کمک وکیل متخصص نیاز است؟

به احتمال زیاد زمانی که پاسخ سوال ایراد امر مطروحه چیست را مطالعه می کردید، با خود فکر کرده اید که طرح چنین ایرادی ساده و راحت می باشد، اما در رابطه با این موضوع باید گفت که شرایط فرق دارد و برای طرح چنین ایرادی توجه به یکسری از نکات ضروری خواهد بود. برای مثال شما باید به درستی ثابت کنید که پرونده مشابهی در دادگاه دیگر دارید یا یک پرونده مرتبط با پرونده شما در حال بررسی می باشد. با توجه به این شرایط، توصیه مجله مشاوره حقوقی دادخواه وکالت به شما این است که از یک وکیل متخصص کمک بگیرید و با مشورت و همفکری بهترین عملکرد را از خود نشان دهید!

کلام آخر

با توجه به توضیحاتی که در پاسخ به سوال ایراد امر مطروحه چیست در اختیارتان قرار گرفت، باید بگوییم که اگر خوانده در دادگاه مدعی شود که یک پرونده مشابه دیگر در دادگاه دارد یا پرونده ای مرتبط با پرونده حاضر در دسترس است، ایرادی به این موضوع وارد می کند که به آن ایراد امر مطروحه گفته خواهد شد که ما در این مقاله به تمام مسائل مربوط به آن اشاره کردیم!

3.7/5 - (8 امتیاز)

مهدیه خوشرویی

مهدیه هستم؛ از سال 1398 فعالیت خودمو در نویسندگی شروع کردم و تا به امروز با خواندن و نوشتن مقالات مختلف در حال کسب اطلاعات جدید هستم و امیدوارم بتوانم مطالبی که به دنبال آن هستید را با بهترین کیفیت در اختیارتان قرار دهم 💗

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا