تبلیغات در دادخواه وکالت

صلح نامه ارث چیست؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

اگر در جریان مسائل ارث بعد از فوت یک شخص بوده باشید، به احتمال زیاد عبارت صلح نامه ارث به گوشتان آشنا خواهد بود، اما از آنجایی که در حال خواندن این مقاله هستید، به احتمال زیاد اطلاعاتی در رابطه با آن ندارید. از همین رو باید گفت که صلح نامه سهم الارث یک سند عادی و رسمی است که به موجب آن یکی از وراث می تواند بخشی از سهم خود یا تمام آن را به وارث دیگر یا حتی یک شخص ثالث به طور قانونی انتقال دهد. این سند باید به شکل صحیح تنظیم شود تا اعتبار لازم را داشته باشد و بتوان به آن استناد کرد. برای کسب اطلاعات در رابطه با گواهی انحصار وراثت نیز می توانید کلیک کنید تا مقاله در اختیارتان قرار گیرد.

عقد صلح چیست؟

در قانون مدنی کشور ما عقود مختلفی قرار دارد، امایکی از پرکاربردترین این عقود، عقد صلح است و زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که طرفین معامله تمایل دارند آثار یک عقد نظیر عقد بیع یا هبه را ایجاد کنند، اما از قواعد خاصی پیروی نکنند. صلح نامه ارث نیز یکی از مواردی به شمار می آید که در آن از عقد صلح استفاده می کنند. برای تنظیم چنین صلح نامه ای باید یک عقد صلح رسمی یا عادی تنظیم شود؛ این نکته را درنظر داشته باشید که صلح نامه سهم الارث تنها زمانی منتج به نتیجه می شود که قواعد و تشریفات مربوط به تنظیم صلح نامه رعایت شود.

صلح نامه سهم الارث و انواع آن

در ابتدای مقاله در پاسخ به سوال اینکه صلح نامه ارث چیست اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دادیم و گفتیم که به موجب این صلح نامه یک شخص می تواند قبل از آنکه فوت کند و از دنیا برود وصیت نامه ای را برای خود بنویسد و بدون آنکه نیاز باشد به دادگاه مراجعه کند، اموالی که دارد را بین وراث تقسیم کند. شخص حتی می تواند در این صلح نامه تعیین کند که بخشی از اموالش صرف هزینه کفن و دفن شود و هر آنچه باقی می ماند بین سایر وراث تقسیم شوند.این صلح نامه انواع مختلفی نیز دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

  • صلح نامه ارث قبل از مرگ متوفی

صلح نامه ارث قبل از مرگ متوفی همانطور که از نامش پیداست، توسط خود شخص قبل از مرگ تنظیم می شود و شخص در این نوع از صلح نامه در یک قرارداد هرآنچه می خواهد و تصمیم دارد انجام دهد را می نویسد و امضاء می کند.

  • صلح نامه ارث بعد از مرگ متوفی

دومین نوع از صلح نامه سهم الارث، به مدلی مربوط می شود که بعد از فوت تنظیم خواهد شد. در مورد قبل گفتیم وصیت نامه تنظیم می شود تا زمانی که شخص از دنیا رفت، اموالش بین وراث طبق آنچه خواسته تقسیم شود. در صلح نامه ارث بعد از فوت نیز شرایط به این صورت است که شخص می تواند بدون آنکه نیازی به رفتن به دادگاه باشد، اموالی که از خود باقی می ماند را بین وراث تبدیل کند. باید گفت که اگر تقسیم ارث به صورت عادلانه انجام نشود، افراد می توانند نسبت به این تقسیم به دادگاه اعتراض کنند.

صلح نامه ارث چیست؟

صلح نامه سهم الارث بعد از مرگ یا قبل از مرگ؟

سوالی که شاید برای بسیاری از افراد پیش آید این است که از میان دو نوع صلح نامه ای که برای سهم الارث وجود دارد، کدام به دیگری برتری دارد؟ در پاسخ به این چالش باید گفت که طبق نظر بسیاری از افراد، تنظیم صلح نامه ارث قبل از مرگ مزیت های بیشتری خواهد داشت؛ چراکه اگر یک شخص قبل از فوتش اموالی که دارد را بین وراث تقسیم کند و به هرکدام بخشی از مال را انتقال دهد، بعد از مرگ شخص احتمال بروز اختلاف و دردسر کمتر می شود. علاوه بر این، با انجام این کار دیگر بحث مالیات بر ارث نیز دیگر مطرح نخواهد بود که این موضوع برای بسیاری از افراد یک امتیاز مثبت به شمار می آید.

تنظیم صلح نامه در محضر و به صورت دستی

همانطور که گفته شد، صلح نامه یک سند رسمی و عادی است که می توان آن را در دو نوع محضری و دستی تنظیم کرد. صلح نامه محضری در حقیقت قراردادی به شمار می آید که در دفاتر ثبت اسناد رسمی و به شکل قانونی ثبت می شود. این قرارداد از آنجایی که در سیستم ثبت می شود، اعتبار بیشتری دارد و بسیاری از افراد ترجیح می دهند ثبت قراردادها را مطمئن و قانونی انجام دهند.

صلح نامه دستی نیز همانطور که از نامش پیداست، در محلی خارج از دفتر ثبت اسناد رسمی و محضر به ثبت می رسد و افرادی که در تنظیم آن نقش دارند باید هر آنچه می خواهند را روی کاغذ بنویسند و در نهایت نوشته های خود را امضا کنند. برای آنکه اعتبار این نوع از صلح نامه افزایش پیدا کند، توصیه می شود یک یا دو نفر فرد بالغ به عنوان شاهد پایین این قرارداد را امضا کنند.

کلام آخر 

صلح نامه ارث قرارداد و سندی است که می تواند قبل از فوت یک شخص توسط خود فرد تنظیم شود تا مشخص گردد که به هر ورثه چه مقدار ارث تعلق می گیرد. البته اگر شخص فوت کند نیز امکان تنظیم چنین صلح نامه ای بین وراث وجود دارد. بنابراین ورثه می توانند بدهی ها و مالیات های تنظیم شده را پرداخت کنند و هر آنچه باقی ماند را بین خودشان تنظیم کنند و دیگر به دادگاه نروند. دقت داشته باشید که تمام وراث باید با این موضوع موافق باشند و صلح نامه ای که تنظیم می شود را امضا کنند.

4.7/5 - (6 امتیاز)

مهدیه خوشرویی

مهدیه هستم؛ از سال 1398 فعالیت خودمو در نویسندگی شروع کردم و تا به امروز با خواندن و نوشتن مقالات مختلف در حال کسب اطلاعات جدید هستم و امیدوارم بتوانم مطالبی که به دنبال آن هستید را با بهترین کیفیت در اختیارتان قرار دهم 💗

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا