تبلیغات در دادخواه وکالت

بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه + بررسی کامل ⚖️【سال1403】

تبلیغات در دادخواه وکالت

بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه به عنوان سریعترین راه گرفتن مهریه در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد. در این خصوص مواردی از قبیل اجرا گذاشتن مهریه به صورت اینترنتی، برای گرفتن مهریه از کجا شروع کنیم، گرفتن مهریه چقدر زمان میبره و نحوه به اجرا گذاشتن مهریه از طریق اداره ثبت مطرح می شوند.

آمار نشان می دهد که بسیاری از زوجین دارای اختلافاتی هستند که بر همین اساس تصمیم به جدایی می گیرند. مهریه یکی از حقوق قانونی زنان است که هر زمانی می توانند آن را مطالبه کنند. اینکه برای گرفتن مهریه از کجا شروع کنیم، سوال بسیاری از زنان می باشد. گاهی زنان بخشی از مهریه خود را برای طلاق گرفتن از همسرشان می بخشند و برای دریافت باقی مانده آن مجبور می شوند که از طرق قانونی اقدام کنند. به همین دلیل همواره زنان در این حالت به دنبال بهترین روش دریافت مهریه هستند. اجرا گذاشتن مهریه و توقیف اموال شیوه های مختلفی دارد که ما به بهترین روش آن در این مقاله نیز خواهیم پرداخت.

معمولا در پرونده های اینچنینی پیشنهاد می شود که با وکیل مشورت شود. وکیل با تجربه می تواند در این مسیر شما را همراهی کند. روش های مختلفی برای به اجرا گذاشتن مهریه وجود دارد که باید بر اساس نوع پرونده انتخاب شوند. یکی دیگر از مقالات سایت با عنوان اگر زن درخواست طلاق کند مهریه تعلق می گیرد، اطلاعات ارزشمندی در این خصوص به شما خواهد داد.

روش های به اجرا گذاشتن مهریه

به اجرا گذاشتن مهریه از طریق روش های مختلفی امکان پذیر است که ما قبل از هر چیز باید در این خصوص صحبت کنیم. بدین منظور باید از طریق مراجع قانونی مهریه را به اجرا گذاشت و اموال را توقیف کرد. مواردی مانند اینکه مهریه ثبت شده باشد یا نه و میزان مهریه می توانند در انتخاب بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه موثر باشند. مهریه در انواع طلاق متفاوت است و باید بر اساس نوع طلاق تعیین شود. مثلا مهریه در طلاق توافقی ممکن است از طرف زن دریافت نشود!

نوشته های مشابه

شما باید از قبل با موارد عدم تعلیق مهریه به زن نیز آشنا باشید؛ چراکه ممکن است مهریه به شما تعلق نگیرد! به همین دلیل تاکید شده است که برای این کار حتما با وکیل مشورت شود. حال ما در ادامه با برخی از روش های به اجرا گذاشتن مهریه آشنا خواهیم شد:

  • به اجرا گذاشتن مهریه از طریق شورای حل اختلاف: این روش هنگامی انتخاب می شود که مبلغ مهریه کم باشد. در این صورت باید زوجه برای به اجرا گذاشتن آن به شورای حل اختتلاف محل سکونت خود برود و مراحل قانونی برای این عمل را طی کند.
  • به اجرا گذاشتن مهریه از طریق اداره ثبت: می توان گفت که بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه از طریق مراجعه به اداره ثبت است. در این حالت اداره ثبت اسناد می تواند نسبت به بررسی و توقیف اموال اقدام کند. در صورتی که مالی برای توقیف وجود نداشته باشد، زوجه این امکان را دارد که از طریق دادگاه دادخواست خود را ارائه دهد.

روش های به اجرا گذاشتن مهریه

شرایط به اجرا گذاشتن مهریه از طریق اداره ثبت

همانطور که ذکر شد مراجعه به اداره ثبت اسناد به عنوان بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه شناخته می شود. برای اینکه امکان دریافت مهریه از این طریق فراهم شود، شرایطی باید وجود داشته باشند که شامل موارد زیر هستند:

  • ثبت عقد در سند رسمی: می توان گفت که از شروط اصلی برای به اجرا گذاشتن مهریه و توقیف اموال از طریق ثبت اسناد، ثبت شدن عقد در سند رسمی می باشد. در این صورت میزان مهریه در سند ازدواج ثبت شده است. این مورد برای عقد دائم است و برای عقد موقت نیز باید در صیغه نامه به میزان مهریه اشاره شده باشد که در این حالت برای دریافت مهریه باید از طریق دادگاه اقدام شود.
  • شرط دریافت مهریه حال: یکی از شروط دیگر برای به اجرا گذاشتن مهریه از این طریق، این می باشد که مهریه موجل نباشد. این مورد بدین معنی است که پرداخت مهریه دارای زمان خاصی برای پرداخت نباشد و مهریه حال در نظر گرفته شده باشد.
  • عدم اقدام برای مطالبه مهریه از طریق دادگاه: برای دریافت مهریه از طریق اداره ثبت اسناد، نباید قبل از آن از طریق دادگاه اقدامی صورت گرفته باشد.

باید به این موضوع اشاره شود که علاوه بر روش شورای حل اختلاف و اداره ثبت، روش های دیگری نیز وجود دارد که بتوان از طریق آنها مهریه را به اجرا گذاشت. از طریق دادگاه و  از طریق دادگاه و اداره ثبت به شکل همزمان از این دست شیوه ها هستند.

اموال قابل توقیف مهریه

اجرا گذاشتن مهریه و توقیف اموال با روش هایی که ذکر شد امکان پذیر می باشد. در این راستا نیز اشاره شد که بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه، مراجعه از طریق اداره ثبت است. در صورتی که زوج اموالی برای توقیف داشته باشد، این روند به درستی طی می شود. اموال قابل توقیف مهریه شامل تمام اموال منقول و غیر منقول مرد هستند! البته باید گفت که امکان توقیف برخی از اموال وجود ندارد و این موارد جزو مستثنیات دین در پرداخت مهریه قرار دارند.

اموال غیر منقول شامل مواردی مانند آپارتمان، زمین، ویلا، ماشین، حقوق کارمندی، سهام، سپرده بانکی و … می باشند. اموال غیر قابل توقیف برای مهریه نیز شامل آپارتمان محل سکونت مرد، اثاث منزل وی و افراد تحت تکفل، خط تلفن همراه و … هستند.

اموال قابل توقیف مهریه

هزینه به اجرا گذاشتن مهریه چقدر است؟

بعد از ذکر بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه باید در خصوص هزینه این کار نیز مواردی را بیان کنیم. همانطور که گفته شد روش های مختلف برای به اجرا گذاشتن مهریه و توقیف اموال مرد وجود دارد که با توجه به نوع روش، هزینه نیز متفاوت می باشد:

  • هزینه اجرا گذاشتن مهریه از طریق اداره ثبت: هزینه به اجرا گذاشتن مهریه از طریق اداره ثبت اسناد حدود یک بیشتم مبلغ مهریه ای که در سند رسمی درج شده است، می باشد. باید به این نکته نیز توجه شود که زن می تواند همین مبلغ را نیز از مرد مطالبه کند!
  • هزینه اجرا گذاشتن مهریه از طریق دادگاه: در این خصوص نیز زن باید مبلغی را برای به جریان انداختن پرونده پرداخت نماید. اگر وی نتواند این مبلغ را پرداخت کند باید درخواست خود مبنی بر اعسار از پرداخت هزینه دادرسی را ارائه دهد. اگر مبلغ مهریه کم باشد هزینه دادرسی برای آن در مراحل اولیه 5/2 درصد است و برای مهریه های بالا، این میزان 5/3 می باشد.

گرفتن مهریه چقدر زمان میبرد؟

در ادامه بحث بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه، باید در خصوص مدت زمان آن نیز مطالبی را بیان کنیم. باید گفت که این مورد به عوامل زیادی مانند شرایط زن و مرد و انتخاب روش به اجرا گذاشتن مهریه می تواند متفاوت باشد. اغلب مدت زمان اجرا گذاشتن مهریه بین 2 ماه تا 1 سال می باشد. در این خصوص اگر فرد خود شخصا این مراحل را طی کند، مدت زمان بیشتری باید در نظر گرفت! بدیهی است که به دلیل آشنایی وکلا با مسائل حقوقی این روند را سریعتر می توان طی کرد. گاهی ممکن است مرد شرایط پرداخت مهریه را نداشته باشد و این موجب می شود که مهریه اقساطی شود. ما در مطلب شرایط قسطی کردن مهریه چگونه است، این مورد را شرح داده ایم.

کلام آخر

انتخاب بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه یکی از دغدغه های زنان می باشد. باید گفت که در یکی از شیوه ها باید برای اجرا گذاشتن مهریه و توقیف اموال به اداره ثبت اسناد مراجعه شود. می توان گفت که این شیوه بهترین روش است و در این صورت نباید از قبل درخواستی مبنی بر این در دادگاه به ثبت رسیده‌باشد. در این راستا انتخاب وکیل نیز تاثیر زیادی در سرعت روند پرونده دارد. وکیل طلاق که با جزییات این نوع پرونده ها آشنایی داشته باشد می تواند گزینه خوبی برای مشورت باشد. مدت زمان رسیدگی به این نوع پرونده بدون وجود وکیل می تواند طولانی شود.

4/5 - (1 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا