تبلیغات در دادخواه وکالت

برای گرفتن مهریه از کجا شروع کنیم؟ + قانون جدید 

تبلیغات در دادخواه وکالت

برای گرفتن مهریه از کجا شروع کنیم سوالی است که در این مقاله قصد داریم به آن پاسخ دهیم. در این رابطه امکان دارد مواردی مانند سریعترین راه گرفتن مهریه، بهترین روش برای گرفتن مهریه، مدت زمان توقیف اموال برای مهریه، بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه و درخواست طلاق از طرف زن و گرفتن مهریه مطرح می شوند.

مهریه یکی از مسائلی است که در بحث ازدواج و طلاق در خصوص آن سخت گیری های زیادی صورت می گیرد. به همین دلیل نیز قوانین سختگیرانه ای در خصوص آن وجود دارد که هر ساله نیز ممکن است تغییر کنند. در دادگاه بر اساس قانون جدید همان سال نسبت به پرداخت مهریه اقدام می شود.

در زمان عقد نکاح بین زوجین قراردادی بسته می شود که به واسطه آن زوج دارای تعهدات مالی نسبت به زوجه می باشد. ایجاد تضمین اقتصادی از عمده ترین دلایل اخذ مهریه محسوب می شود و برای دریافت آن روش های مختلفی وجود دارد. بهتر است برای دریافت نتایج بهتر در این خصوص حتما با یک وکیل باتجربه مشورت کنید تا برای شروع گرفتن مهریه به شما کمک کند. زوج می تواند در این خصوص که شرایط قسطی کردن مهریه چگونه است؟ نیز تحقیق بیشتری کند.

اجرا گذاشتن مهریه، توقیف اموال و … می توانند در این خصوص مطرح شوند. ما در ابتدا قصد داریم در خصوص سریعترین راه گرفتن مهریه مطالبی را ذکر کنیم.

سریعترین راه گرفتن مهریه چیست؟

می توان گفت که سریعترین راه گرفتن مهریه مراجعه به دفتر محل ثبت ازدواج است. در ادامه بحث اینکه برای گرفتن مهریه از کجا شروع کنیم، باید در این خصوص نیز مطالبی را ذکر کنیم. با مراجعه به دفتر ثبت ازدواج باید به منظور مسدود کردن اموال زوج ثبت اجرایی ثبت دریافت شود.

زوجه بدین منظور باید مدارک هویتی و شناسایی خود را به همراه سند ازدواج به دفترخانه ارائه دهد و در این راستا تقاضای صدور اجراییه باید توسط زوجه انجام شود. در این حالت می تواند تنها بخشی از مهریه یا تمام آن را دریافت کند. این مرحله شروعی برای دریافت و گرفتن مهریه می باشد.

بعد از این که هزینه برگه اجراییه از زوجه جهت توقیف اموال مرد دریافت شد، باید یک نسخه از آن به زوجه تحویل داده‌شود و نسخه دیگر نیز برای زوج فرستاده شود. این برگه توقیف باید توسط زوجه به اداره ثبت برده شود. اداره ثبت نیز وظیفه دارد که برگه اجراییه را به زوج ابلاغ نماید.

بعد از این مراحل زوج باید در مدت زمان 10 روز مهریه را پرداخت کند! در صورت عدم پرداخت نیز اموال وی تا زمان پرداخت مهریه مسدود یا توقیف می شوند. این روند سریع ترین شیوه برای گرفتن مهریه می باشد که اغلب زوجه از این طریق اقدام می کند.

سریعترین راه گرفتن مهریه چیست؟

قانون جدید برای گرفتن مهریه

ما در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که برای گرفتن مهریه از کجا شروع کنیم و در این راستا مراحل اخذ مهریه را شرح دهیم. با توجه به راه های گرفتن مهریه مراحل اخذ آن توسط زن می تواند متفاوت باشد. دو شیوه برای اخذ مهریه وجود دارد که شامل مراجعه به دادگاه یا دریافت اجراییه ثبت اسناد رسمی می باشد. در روش مراجعه به دادگاه می توان با وکیل باتجربه در این خصوص مشورت کرد.

باید به این نکته اشاره کرد که بر اساس قانون جدید زوج باید قبل از مراجعه به دادگاه به اداره ثبت مراجعه کند و برای مطالبه مهریه اقدام کرده باشد. به این معنی که زن نمی تواند به صورت مستقیم به دادگاه مراجعه کند و درخواست خود را برای دریافت مهریه ارائه دهد. بر اساس قانون جدید زوج باید در راستای گرفتن اجراییه به اداره ثبت مراجعه کند و بعد از آن می تواند مراحل گرفتن مهریه را از طریق مراجعه به دادگاه دنبال کند.

اگر مهریه از این طریق وصول نشود و اموال زوج توقیف شوند، باید پرونده ثبتی مختومه شود و به منظور دریافت گواهی انصراف از دریافت مهریه دریافت شود. این گواهی باید از طریق اداره ثبت دریافت شود. بعد از این مرحله زوجه باید گواهی انصراف را از اداره ثبت دریافت کند و به منظور تنظیم دادخواستی مبنی بر وصول مهریه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی برود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت مهریه

به منظور پاسخ به این سوال که برای گرفتن مهریه از کجا شروع کنیم، باید به مدارک مورد نیاز آن هم اشاره کنیم. مدارک مورد نیاز برای دریافت مهریه شامل سند ازدواج، مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت ملی هستند که باید توسط زوجه برای دریافت مهریه ارائه شوند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت مهریه

کلام آخر

ما در این مقاله در این خصوص که برای گرفتن مهریه از کجا شروع کنیم، صحبت کردیم. باید گفت که مراحل پیچیده ای برای دریافت مهریه در قانون وجود ندارد؛ اما بر اساس قانون جدید باید قبل از مراجعه زوجه به دادگاه، برگه اجراییه از اداره ثبت اخذ شود. ممکن است قوانین دریافت مهریه هر ساله تغییر کنند و بر اساس آن در مراجع قضایی عمل شود. به همین دلیل بهتر است برای شروع درخواست مهریه با این قوانین آشنا شویم.

5/5 - (2 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا