تبلیغات در دادخواه وکالت

آیا تقسیم ارث بدون انحصار وراثت امکان پذیر است؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

تقسیم ارث بدون انحصار وراثت یکی از مواردی است که از وکلا در این خصوص سوالات زیادی پرسیده می شود. در این راستا معمولا مواردی مانند فروش ارث بدون انحصار وراثت، انحصار وراثت زمین کشاورزی بدون سند، تقسیم ارث قبل از انحصار وراثت، فروش ملک بدون انحصار وراثت، انتقال سند بدون انحصار وراثت، انتقال سهم الارث قبل از انحصار وراثت و قانون جدید تقسیم ارث بین فرزندان مطرح می شوند. از این رو ما قصد داریم در این رابطه مطالبی را بیان کنیم.

هنگامی که شخصی فوت می کند، وراث وی باید برای دریافت گواهی انحصار وراثت اقدام کنند. از این طریق این گواهی امکان تقسیم اموال وی امکان پذیر خواهد بود. انحصار وراثت یکی از اصلی ترین مدارک به منظور تقسیم بندی ارث به شمار می آید. در صورتی که قصد تقسیم ارث وجود داشته باشد، باید همه وراث حضور یابند. در برخی از مواقع نیز در صورت تقسیم ترکه، یک وارث می تواند وکالت داشته باشد از طرف دیگران.

اگر شما نیز درگیر چنین روندی هستید می توانید به منظور کسب اطلاعات بیشتر با وکیل مشورت کنید. در این صورت وکیل می تواند اطلاعات بسیار خوبی در اختیار شما قرار دهد. مشورت با وکیل موجب می شود که مراحل انجام یک پرونده با سرعت بیشتری طی شود.

سوالاتی همواره در خصوص تقسیم ارث بدون انجام مراحل قانونی آن مطرح می شوند. اینکه آیا انحصار وراثت اجباری است و باید حتما دریافت شود؟ بدین منظور ما به این سوالات در این مقاله پاسخ خواهیم داد.

تقسیم ارث بدون انحصار وراثت

برای پی بردن به اینکه آیا تقسیم ارث بدون انحصار وراثت امکان پذیر است باید در این خصوص مطالبی ذکر شوند. سهم الارث در قوانین و شرع بسیار اهمیت دارد و روی تقسیم بندی درست آن تاکید شده است. از این رو ارث وارثین باید بعد از مرگ متوفی به بهترین شکل ممکن بین آنها تقسیم شود. دارایی و ماترک باید از طرق قانونی تعیین و تقسیم بندی شود تا هر کس در آینده به درستی به سهم الارث خود برسد.

بدین منظور قواعد و قوانینی توسط شرع و قانون مدنی در این خصوص وجود دارد که باید رعایت شوند. در صورت عدم رعایت این قوانین می توان این انتظار را داشت که شکایات حقوقی در این خصوص ثبت شود. اصلی ترین مسئله در خصوص تقسیم بندی اموال متوفی نیز، دریافت گواهی انحصار وراثت است.

برخی تمایل دارند که بدون دریافت این گواهی و اصطلاحا بین خود اموال را تقسیم کنند که این کار طبعات مختلفی را در پی دارد. به همین دلیل وارثین در ابتدا باید به دریافت این گواهی اقدام کنند. می توان گفت که عملا از نظر قانونی این امکان وجود ندارد که ملک متوفی بدون دریافت گواهی انحصار وراثت بین وراث تقسیم بندی شود!

گواهی انحصار وراثت چیست؟

آیا ارائه گواهی انحصار وراثت برای تقسیم ارث اجباری می باشد؟

همانطور که ذکر شد تقسیم ارث بدون انحصار وراثت یک کار غیر قانونی محسوب می شود. اگر قصد دارید که پیگیری سهم الارث را از روش های قانونی انجام دهید، باید این گواهی را دریافت کنید. تنها با ارائه برگه انحصار وراثت امکان انتقال دارایی و اموال وجود دارد و به همین دلیل اگر این گواهی وجود نداشته باشد امکان فروش ملک و املاک نیز وجود ندارد!

هنگامی که وراث نیز بخواهند برای ملک اقدام به دریافت سند رسمی کنند یا اینکه دارایی بانکی متوفی را تقسیم کنند، باید گواهی انحصار وراثت ارائه شود. از این رو می توان گفت که عملا تقسیم بندی اموال، فروش، انتقال و … بدون دریافت این گواهی امکان پذیر نمی باشد. به همین دلیل وراث بعد از فوت شخص باید در مرحله اول این گواهی را دریافت کنند.

هزینه وکیل برای انحصار وراثت

کلام آخر

ما در این مقاله در خصوص تقسیم ارث بدون انحصار وراثت مطالبی را ذکر کردیم. در خصوص سهم الارث و اهمیت آن در قانون و شرع مطالب زیادی عنوان شده اند. تقسیم بندی درست و اصولی یکی از خواسته های قانونی می باشد. این کار عملا بدون دریافت گواهی انحصار وراثت امکان پذیر نیست و باید این گواهی از طریق مراجع قانونی دریافت شود. هزینه وکیل برای انحصار وراثت بستگی به نوع پرونده دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا