تبلیغات در دادخواه وکالت

شکایت از شهرداری بابت تصرف زمین

تبلیغات در دادخواه وکالت

شکایت از شهرداری بابت تصرف زمین یکی از پرونده های موجود در دادگاه است که هدف آن یک ارگان دولتی می باشد. در این مورد مواردی مانند نمونه شکایت از شهرداری بابت تصرف زمین، نمونه شکایت از شهرداری به دادستان، غصب زمین توسط شهرداری، تصرف عدوانی توسط شهرداری و شکایت تصرف زمین مطرح می شوند.

فرقی ندارد که تصرف زمین از جانب ارگان دولتی، خصوصی و یا اشخاص حقیقی باشد؛ در هر صورت خطا و تخلف تلقی می شود. گاهی این مورد پیش می آید که ارگان دولتی مانند شهرداری ملک مردم را تصرف می کند که در صورت بروز این اشتباه امکان شکایت وجود دارد. در این رابطه می توانید از طریق مشاوره با وکیل شکایت از شهرداری را دنبال کنید.

چرا شهرداری زمین دیگران را تصرف می کند؟

زیباسازی شهر یکی از اصلی ترین وظایف شهرداری است. بدین منظور شهرداری نیاز به فضا جهت تاسیس مکان جدید و ایجاد تغییرات در شهر دارد. از این رو گاهی زمین دیگران در جریان عملیات های شهرداری تصرف می شود. به همین دلیل بحث شکایت از شهرداری بابت تصرف زمین مطرح می شود.

با توجه به این موضوع شهرداری از این موضوع اطلاع دارد که زمین و املاک دیگران را تصرف کرده است و برای همین مبالغی را به مالک پرداخت می کند. به عنوان مثال به منظور عریض کردن خیابان این نیاز وجود دارد که خانه ها عقب نشینی داشته باشند. تصرف زمین توسط شهرداری اغلب به دلیل ایجاد تغییر و زیباسازی شهر صورت می گیرد.

برخی از وکلا با نام وکیل شهرداری شناخته می شوند؛ چراکه در زمینه امور شهرداری تخصص بیشتری دارند و با پرونده های بیشتری در این خصوص مواجه هستند. هر گاه نامی از تصرف زمین برده می شود، بهترین شیوه مشورت با یک وکیل باتجربه است تا روند پرونده با سرعت بیشتری طی شود.

چرا شهرداری زمین دیگران را تصرف می کند؟

شکایت از غصب زمین توسط شهرداری

غصب زمین توسط شهرداری همان تصرف است که در خصوص آن صحبت شد. باید گفت که روش شکایت از شهرداری بابت تصرف زمین با توجه به نوع تخلف متفاوت می باشد. به منظور رسیدگی به چنین پرونده ای باید شکواییه در دادگاه های عمومی دنبال شود. هر کدام از بخش های مختلف شهرداری به عنوان یک ارگان دولتی دارای کمیسیون مربوط به خود هستند.

 آرایی که در کمیسیون مطرح می شوند می توانند مورد اعتراض طرفین باشند. در این صورت پرونده شکایت باید به منظور بررسی بیشتر به دیوان عدالت اداری فرستاده شود. این طرح دعوی علیه شهرداری در صورتی که جنبه عمومی داشته باشد باید در دیوان عدالت اداری هیئت عمومی بررسی شود و در صورتی که شاکی خصوصی وجود داشته باشد در شعب دیوان بررسی گردد. باید به این موضوع اشاره کرد در صورتی سند ملکی تک برگ وجود داشته باشد، مراحل طرح شکواییه می تواند متفاوت باشد.

دریافت بهای زمین تصرف شده از شهرداری

همانطور که در بحث شکایت از شهرداری بابت تصرف زمین مطرح شد، این ارگان برای زیباسازی و ایجاد تغییرات در حریم شهری ممکن است املاک دیگران را تصرف کند. در این صورت با طرح شکواییه از طرف شاکی، شهرداری باید بهای زمین تصرف‌شده را پرداخت کند. این نوع شکایت در دادگاه حقوقی باید مطرح شود و با عنوان شکایت مطالبه بهای اراضی تصرف‌شده توسط شهرداری در دادگاه شناخته می شود. بعد از دریافت شکایت توسط دادگاه، پرونده با توجه به درخواست خواهان مورد بررسی قرار می گیرد. در خصوص دریافت بهای زمینه تصرف‌شده باید مراحل به صورت قانونی طی شوند.

دادگاه صالح به منظور دریافت بهای زمینه تصرف شده

پرونده های مرتبط با تصرف زمینه توسط شهرداری در دادگاه عمومی و با طرح شکواییه از طرف شاکی بررسی می شوند. به همین دلیل دادگاه صالح برای انجام این مراحل، دادگاهی است که به محل ملک نزدیک باشد. رسیدگی به این نوع دعاوی در دادگاه عمومی انجام می شود.

به دلیل عدم آگاهی از اطلاعات حقوقی و قوانین حاکم بر آن بهتر است به منظور شکایت از شهرداری بابت تصرف زمین با یک وکیل مشورت کنید. وکیل ملکی می تواند به شما در این خصوص بسیار کمک کند و تا انتهای نتیجه نهایی شما را همراهی کند.

"</p

اجرت المثل در هنگام تصرف ملک توسط شهرداری

هنگام پرداخت بهای تصرف ملک توسط شهرداری باید قیمت روز در نظر گرفته شود. از این رو دیگر بحثی مانند اجرت المثال در پرونده هایی مانند شکایت از شهرداری بابت تصرف زمینه مطرح نیست. بر اساس قانونی ک در خصوص ابنیه مورد نیاز شهرداری تعیین شده‌است، مالک می تواند قیمت روز ملک خود را دریافت کند. اگر تصرف شهرداری به صورت غاصبانه باشد بر طبق ماده 323 قانون مدنی می توان درخواست خود را برای دریافت اجرت المثل به دادگاه ارائه داد.

کلام آخر

شکایت از شهرداری بابت تصرف زمین در این مطلب مورد بررسی قرار گرفت. همانطور که ذکر شد این شکایت باید در دادگاه صالح نزدیک به محل ملک دنبال شود. در این صورت داشتن وکیل ملکی می تواند به شما در رسیدن به نتیجه بهتر کمک کند. از این رو همواره ذکر می شود که در راستای پرونده های ملکی با وکیل باتجربه مشورت کنید.

5/5 - (3 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا