تبلیغات در دادخواه وکالت

بارداری در ازدواج سفید؛ تکلیف طفل چیست؟ ⚖️【آخرین آپدیت سال】

تبلیغات در دادخواه وکالت

یکی از پدیده های نوظهور که دارای عواقب و پیامد های بی شماری می باشد، ازدواج سفید است. بر اساس قوانین اسلامی در هر نوع ازدواج دائم یا موقت باید بین زوجین صیغه جاری گردد؛ اما در این نوع ازدواج بین طرفین صیغه خوانده نمی شود. این نوع ازدواج به طور کلی با فرهنگ ایرانی در تضاد است و همواره از سوی جامعه با انتقاد روبرو می باشد. بارداری در ازدواج سفید در ایران یک مسئله بسیار پیچیده است؛ چراکه این ازدواج غیر قانونی می باشد و نوزادی که متولد شود فردی ناشناس تلقی خواهد شد.

ازدواج سفید چیست؟

ازدواج سفید (white marriage) نوعی ازدواج است که در آن صیغه جاری نمی شود. هنگامی که از این لفظ برای ازدواج استفاده می شود منظور ازدواج بدون رابطه جنسی می باشد؛ اما با این وجود ممکن است تحت شرایط مختلف بارداری در ازدواج سفید اتفاق افتد.اغلب برای ازدواج های فرمالیته، صوری و غیر واقعی اصطلاح ازدواج سفید کاربرد دارد؛ به عنوان مثال ممکن است ازدواج تنها به دلیل منفعت اقتصادی یا اجتماعی صورت گیرد. هدف زوجین در ازدواج سفید تشکیل خانواده نیست و با توافق طرفین انجام می شود.

بارداری در ازدواج سفید

در جامعه ای مانند ایران که فرهنگ اسلامی بر آن حکم فرما است هنوز بسیاری از افراد درک درستی از مفهوم ازدواج سفید ندارند. با توجه به سنت های ایرانی و اسلامی این نوع ازدواج به هیچ عنوان در فرهنگ ما پذیرفته شده نیست. طرفین در چنین شرایطی تعهد اجتماعی و اقتصادی نسبت به هم ندارند و این موضوع می تواند برای آنها مشکلاتی ایجاد کند. در این خصوص می توانید با بهترین وکیل خانواده در کرج مشورت کنید.

بارداری در ازدواج سفید با توجه به فرهنگ ما همان بارداری در روابط نامشروع تلقی می شود. با توجه به غیر قانونی بودن این نوع ازدواج که توسط غربی ها رواج پیدا کرده است، طفلی که از این نوع ازدواج به جای بماند فردی ناشناس محسوب می شود که هویتی ندارد! البته باید گفت از نظر حقوقی تفاوتی بین طفل نامشروع یا مشروع وجود ندارد. بر اساس ماده 884 قانون مدنی طفلی که در اثر ازدواج سفید به دنیا آید، نمی تواند از والدین ارث ببرد. حقوق دیگر طفل مانند حضانت یا ولایت قهری همچنان برای نوزاد نامشروع نیز پابرجا است و باید به وی نفقه پرداخت شود. بر این اساس در برخی مواقع بحث سقط جنین مطرح می شود. مجازات سقط جنین در مقاله ای جداگانه ذکر شده‌است.

بارداری در ازدواج سفید

حکم بارداری از ازدواج سفید چیست؟

بارداری در ازدواج سفید در واقع همان بارداری از دوست پسر می باشد. حکم این نوع بارداری بر اساس قوانین ازدواج اجباری نیست؛ اما باید بدانید که داشتن رابطه جنسی بدون ازدواج دائم یا موقت مصداق زنا می باشد. در صورتی که دختر بعد از بارداری نامشروع خود به دادگاه برود و این مورد را اعلام کند؛ در واقع معترف به زنا شده است! حکم زنا نیز در قوانین اسلامی صد ضربه شلاق در نظر گرفته شده است که برای مرد و زن اجرا می شود.

باید گفت این موضوع در مواقعی مطرح می شود که زن با مرد در این خصوص توافق نداشته باشد و بخواهد به خاطر بارداری ناخواسته از مرد شکایت کند. در برخی مواقع باوجود ازدواج سفید، مرد مسئولیت بارداری و فرزند را بر عهده می گیرد. طفلی که از این نوع ازدواج حاصل می شود، فرزند طبیعی زن و مرد محسوب می شود و آنها باید وظایف خود را به عنوان والدین برای فرزند انجام دهند.

در اکثر مواقع مردان زیر بار مسئولیت های قانونی و شدت جرمی که انجام داده اند نمی روند و منکر رابطه می شوند. زنی که از شریک جنسی خود باردار شده باشد نیز مرتکب جرم حدی شده است و مجازات وی در قانون کاملا مشخص می باشد.

تکلیف فرزندان ازدواج سفید

شاید معنی ازدواج سفید در ایران تا حدودی به غلط در بین عموم درک شده باشد. همانطور که گفته شد ازدواج سفید با عنوان هایی مانند ازدواج صوری و فرمالیته نیز شناخته می شود. به این معنی که طرفین قصد برقراری رابطه جنسی را ندارند و تنها برای یک نفع اجتماعی یا اقتصادی تن به این ازدواج داده اند؛ اما در ایران اغلب از اصطلاح ازدواج سفید برای نوعی ازدواج استفاده می شود که از همه نظر شبیه ازدواج موقت و دائم است و تنها صیغه در آن جاری نمی شود!

با توجه به این موضوع می توان انتظار بارداری در ازدواج سفید در ایران را نیز داشت؛ اما تکلیف فرزندان ازدواج سفید چیست؟ باید گفت که در این نوع ازدواج طرفین به یکدیگر تعهد ندارند. در نتیجه در بیشتر مواقع مردان منکر رابطه با زن می شوند تا از مسئولیت های قانونی که پیش رو دارند شانه خالی کنند. می توان گفت یکی از آسیب هایی که از طریق ازدواج سفید به افراد تحمیل می شود قانونی نبودن این نوع ازدواج است و این که طرفین تعهدی نسبت به خود و طفلی که به دنیا می آید ندارند!

فرزندانی که پدر و مادر آن ها به صورت قانونی مشخص نیست شرایط دشواری در آینده خواهند داشت. تکلیف شناسنامه و مدرسه این فرزندان باید مشخص شود تا بتوانند دارای هویت قانونی باشند. به همین دلیل بهتر است در این رابطه با دریافت مشاوره از وکلای باتجربه مشکل خود را مطرح کنید. بهترین وکیل کرج می تواند در این خصوص شما را راهنمایی کند.

تکلیف فرزندان ازدواج سفید

مجازات ازدواج سفید

همانطور که می دانید ازدواج سفید و داشتن رابطه جنسی بدون جاری شدن صیغه زنا محسوب می شود. مجازات ازدواج سفید نیز به عنوان یک ازدواج غیر رسمی و غیر قانونی 100 ضربه شلاق در نظر گرفته شده است. این موضوع در صورتی مطرح می شود که در صورت بارداری در ازدواج سفید، زن بخواهد از طریق قانونی موضوع را در دادگاه مطرح کند و خود به زنا اعتراف کند. گاهی بعد از به دنیا آمدن طفل دو طرف تصمیم می گیرند که با هم ازدواج کنند.

باید به این موضوع اشاره کرد در این رابظه درجه رابطه نامشروع می تواند میزان مجازات را تعیین کند. مجازات هایی مانند حد و تعزیر در این خصوص مطرح می شوند. تعیین اینکه زنا محصنه یا غیر محصنه بوده است، می تواند در میزان مجازات موثر باشد. در برخی مواقع زوجین به این معترف می شوند که در زمان برقراری رابطه بین خود صیغه جاری کرده اند.

بر اساس ماده 221 قانون مجازات اسلامی منظور از زنا رابطه جنسی بین زن و مرد بدون داشتن رابطه زوجیت می باشد. با توجه به اینکه ازدواج سفید به عنوان رابطه زوجیت در قانون ما پذیرفته‌نیست، در دادگاه به عنوان زنا مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در نتیجه با اثبات آن برای طرفین مجازات تعیین می شود. اگر یکی از طرفین یا هردو متاهل باشند جرم زنای محصنه را مرتکب شده‌اند و مجازات سنگین تری در انتظار آنها خواهد بود.

دلایل رواج ازدواج سفید در ایران

ازدواج سفید، بارداری از ازدواج سفید و به طور کلی روابط خارج از زوجیت در ایران غیر قانونی محسوب می شوند. با وجود اینکه این موضوع هیچ گونه مقبولیت قانونی یا شرعی ندارد باز هم شاهد این ازدواج در ایران هستیم. ازدواج سفید در تهران و کلانشهر ها بیشتر اتفاق می افتد و دارای دلایل مختلفی مانند مشکلات اقتصادی، افزایش زن ازدواج، بالا رفتن آمار طلاق و شناخت بیشتر زوجین از هم می باشد.

1. مشکلات مالی و اقتصادی برای ازدواج قانونی

در حال حاضر جوانان نمی توانند شغل مناسب و دائمی برای خود پیدا کنند و در نتیجه قادر نیستند از پس هزینه های زندگی بر آیند. برگزاری مراسم عروسی، تهیه لوازم منزل و هزینه های زندگی موجب شده‌است که جوانان نتوانند به ازدواج دائم فکر کنند. به همین دلیل بسیاری از آنها از ازدواج سفید و چنین روابطی استقبال می کنند.

2. بالا رفتن سن ازدواج جوانان

بالا رفتن و افزایش سن ازدواج به دلیل مشکلات معیشتی و سخت گیری خانواده و خود افراد موجب شده‌است که ازدواج سفید گسترش پیدا کند. با توجه به این امکان بارداری در ازدواج سفید نیز بیشتر می شود. مشکلات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی … موجب می شوند که جوانان به فکر روش های دیگر برای رفع نیاز خود شوند.

3. بالا رفتن آمار طلاق

به دلیل مشکلات مختلف آمار طلاق روز به روز در جامعه در حال افزایش است. با توجه به این موضوع جوانان دیگر میلی به ازدواج دائمی ندارند. همین امر می تواند آنها را به ازدواج های موقت یا ازدواج سفید که غیر قانونی است تشویق کند.

4. شناخت بیشتر از یکدیگر در ازدواج سفید!

برخی از جوانان با ازدواج سفید سعی دارند که قبل از ازدواج دائم شناخت بیشتری از یکدیگر پیدا کنند. این نوع روابط بر اساس قوانین اسلامی کاملا مردود هستند؛ با این وجود بسیاری از جوانان برای شناخت بیشتر از یکدیگر تصمیم می گیرند که ازدواج سفید کنند.

5. سخت گیری خانواده ها برای ازدواج فرزندان

گاهی به دلیل سخت گیری خانواده ها، فرزندان آن ها تصمیم می گیرند بدون اطلاع خانواده ازدواج سفید کنند. درواقع این نوع ازدواج به صورت پنهانی است و اغلب افراد دیگر از آن بی خبر هستند. به همین دلیل یکی دیگر از دلایل گسترش آن، سخت گیری خانواده ها در امر ازدواج است.

کلام آخر

در فرهنگ غربی منظور از ازدواج سفید، یک نوع ازدواج فرمالیته و صوری است. در حالی که در فرهنگ ما به ازدواجی گفته‌می شود که تنها در آن صیغه جاری نمی شود. با توجه به این ذهنیت ممکن است بارداری در ازدواج سفید رخ دهد که دارای عواقب بدی است. طفلی که از ازدواج سفید حاصل شود هویت ندارد؛ چراکه این نوع ازدواج در ایران صورت قانونی ندارد و حتی در صورتی که طرفین بدین منظور به دادگاه شکایت ارائه دهند، مجرم محسوب می شوند. رابط جنسی بدون ازدواج قانونی مصداق زنا می باشد و برای آن حد مشخص  شده‌است.

5/5 - (1 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا