تبلیغات در دادخواه وکالت

مجازات سقط جنین چیست؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

سقط جنین تنها جرم دنیای مدرن نیست، بلکه در گذشته نیز سقط جنین وجود داشت. شاید در قدیم، زنان به یک مرکز برای سقط جنین مراجعه نمی کردند ولی همواره بودند زنانی که بر اثر کتک خوردن و خشونت، جنین خود را از دست می دادند. سقط جنین در قرن حاضر بیشتر شده که دلیل آن را مسائل اقتصادی و گسترش یافتن روابط نامشروع میان دختران و پسران می دانند. روابطی که در آن بارداری های نامشروع به وجود می آید. در این مقاله از دادخواه وکالت به بررسی مجازات سقط جنین پرداخته خواهد شد.

راجع به راه های اثبات سقط جنین چه میدانید؟

هنگامی که زن و یا مرد در معرض اتهام سقط جنین قرار می گیرند، بررسی ها برای تایید و یا رد اتهام انجام خواهد شد. عموما پزشک قانونی مرجعی است که کار رسیدگی به این موضوع را انجام می دهد. علاوه بر این، برای تشخیص و انجام مراحل اثبات باید پزشکان و مراجع تحت نظر این مرکز، رسیدگی را انجام دهند. پزشکان و متخصصان از طریق راه های زیر متوجه سقط جنین می شوند:

رادیولوژی: اگر بعد از عمل سقط جنین، بقایایی از آن در رحم وجود داشته باشد از طریق امواج سونوگرافی و بعضا عکس برداری قابل تشخیص خواهد بود. ملاحظه توده ها موجود رحم و تشخیص این که عضوی از جنین و یا کیسه آن بوده بر عهده کارشناسان است.

آزمایشات: در زن هورمون هایی وجود دارد که از طریق بررسی های آزمایشگاهی خون و ادرار می توان به میزان سطح آن ها پی برد و از این طریق سقط را تشخیص داد.

بررسی آمینو: چنانچه در رحم مقداری از مواد آمنیو موجود باشد با بررسی این ماده، سقط قابلیت تشخیص دارد.

نمونه برداری: برای تعیین مجازات سقط جنین، لازم است کلیه بررسی ها با دقت کامل انجام شود. به همین منظور با گرفتن یک نمونه رحمی می توان با قطعیت سقط جنین را ثابت نمود.

سقط جنین تا چه مدت قابل تشخیص است؟

روشی که سقط به وسیله آن انجام شده تاثیر قابل ملاحظه بر روی مدت تشخیص سقط دارد. هنگامی که زن باردار می شود در هورمون های او تغییرات اساسی رخ می دهد و هورمونی که بیشترین درگیری را در این مورد داشته پروژسترون است. هنگامی که دکتر با استفاده از دارو و تاثیر گذاری بر روی حجم پرژسترون، جنین را سقط می کند آثار سقط کمتر از پنج ماه از بین خواهد رفت و بررسی ها برای تعیین مجازات سقط جنین را با مشکل روبرو می کند.

داروها و قرص های دیگری وجود دارد که تجویز آن ها با هدف سقط جنین صورت می گیرد. آثار سقط از طریق برخی از این قرص ها کمتر از سه ماه از بین می رود. ساکشن دیگر راه از بین بردن جنین است که آثار سقط تا ماه ها باقی می ماند. سقط را از روش کورتاژ حداکثر تا هشت می توان تشخیص داد.

مجازات سقط جنین چیست؟

پرونده سقط جنین علاوه بر این که دارای چندین مجرم بوده به نحوه سقط نیز مربوط می شود. اگر هیچ عمدی در سقط وجود نداشته و اتفاقاتی نظیر سوانح جاده ای باعث چنین اتفاقی شده باشد در صورت مقصر بودن، راننده خاطی باید دیه جنین را پرداخت نماید. هنگامی که به صورت عمد اقدام به سقط جنین صورت گیرد علاوه بر زن و مرد، پزشک خاطی، ماما و حتی مرکزی که داروهای سقط از آن ها تهیه شده مجرم شناخته می شوند و باید مجازات گردند.

قانون مجازات این افراد را بر حسب مشارکت در سقط بیست و چهار ماه و یا پنج سال تعیین می کند. خاطیان علاوه بر گذراندن دوره حبس باید دیه نیز پرداخت نمایند. پزشک و مامایی که این کار را با هدف کسب پول انجام داده آگاهی کامل از جرمی که آن را مرتکب شده داشته است. بنابراین جرمی که با علم صورت گیرد مجازات بیشتری برای آن مشخص می شود.

سقط نه تنها توسط پزشک و با دارو یا جراحی انجام می گردد بلکه می تواند با خوردن یک داروی گیاهی با طبع گرم نیز رخ دهد. مجازات سقط جنین از طریق روش های خانگی به حبس زیر دوازده ماه و البته با پرداخت جریمه همراه است. اگر مادر بر اساس خواسته شخصی، جنین در رحم خود را سقط کند باید دیه آن را پرداخت نماید. شرایطی وجود دارد که می تواند مادر را محکوم به حبس نماید.

مجازات سقط جنین

سقط عمدی جنین تا چند ماهگی مجاز است؟

به طور کلی، سقط جنین کاری غیر اخلاقی و خلاف شرع مقدس است. چندین دلیل وجود دارد که می تواند زمینه مجوز سقط را فراهم آورد. به طور مثال، اگر مشخص شود مادری که جنین در رحم او قرار گرفته در معرض خطر از دست دادن جان خود بوده اجازه سقط صادر می شود.

علاوه بر این، مشکلات موجود در جنین، وجود نارسایی ها نیز می تواند سقط را تایید نماید. این مورد نیز در شرایطی امکان وقوع دارد که مدت زمان و سن جنین نیز در نظر گرفته شود. اگر تعلل صورت گیرد و سه ماه جنین کامل گردد در صورت وجود نارسایی در جنین نیز سقط عمل غیر قانونی محسوب شده و فاعل مستحق مجازات سقط جنین خواهد بود.

دیه سقط جنین چقدر است؟

دیه سقط جنین به سن جنین بستگی دارد. هر چه از زندگی جنین در رحم مادر زمان بیشتری بگذرد مبلغ تعیین شده برای دیه او نیز بیشتر در نظر گرفته می شود. در قانون، دیه ای که برای یک جنین 14 روزه مشخص شده هیجده میلیون تومان است. اگر سقط جنین در بیست و هشت روز اتفاق افتد دیه ای قابل پرداخت، دو برابر شده و به سی و شش میلیون می رسد. جنینی که به سن یک ماهه رسیده و به صورت عمدی ازبین رفته مجرم باید پنجاه و چهار میلیون جریمه سقط بدهد. اگر بعد از هفته شانزده، تصمیم به سقط گرفته شود باید دانست که دیه سقط بر اساس جنسیت جنین، دیه کامل خواهد بود.

کلام آخر

در اسلام، سقط جنین یک فعالیت زشت و گناه آلود به حساب می آید. بر همین اساس در قوانین کشور که بر مبنای اسلام است انجام این عمل جرم شناخته می شود. اگر سقط جنین برای دادگاه ثابت گردد قاضی حکم به مجازات سقط جنین خواهد داد. در این عمل مجرمانه، افراد مختلفی دست دارند که قانون تمامی آن ها را مجازات می کند.

4.7/5 - (3 امتیاز)

صدیقه السادات پورسعیدی

صدیقه السادات پورسعیدی هستم، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی، هفت سال هست که در زمینه تولید محتوا و سئو محتوا فعالیت دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا