تبلیغات در دادخواه وکالت

شکایت طلب بدون مدرک؛ مراحل و مدارک ⚖️【آخرین آپدیت سال】

تبلیغات در دادخواه وکالت

هنگامی ک شخصی از فرد دیگری طلب داشته باشد به واسط رسید پرداخت وجه می تواند آن را پیگیری و مطالبه کند. ممکن است برخی از مواقع رسیدی برای پرداخت پول دریافت نشود و به همین دلیل طلبکار مدرک برای وصول طلب خود ندارد که در این مواقع بحث شکایت طلب بدون مدرک مطرح می شود. باید گفت که این امکان وجود دارد که بدون مدرک نیز نسبت به مطالبه طلب اقدام شود و برای آن در قانون راهکار هایی مانند شهادت شهود و اقرار فرد بدهکار در نظر گرفته شده است.

پول قرض دادم مدرک ندارم!

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای افرادی که طلبکار هستند پیش آید، عدم بازپرداخت وجهی است که به دیگری داده اند. در بیشتر مواقع به ویژه اگر با فرد آشنا باشیم از وی رسید دریافت نمی کنیم! عدم داشتن مدرک می تواند روند رسیدگی به شکایت را کند تر کند؛ اما حتی با این وجود نیز این امکان فراهم است که از روش های مختلف شکایت قضایی در این خصوص مطرح کرد. مواردی مانند اقرار فرد بدهکار، شهود، سوگند و ارسال اظهارنامه پستی می توانند در این خصوص مطرح شوند. پیگیری دادخواست و شکواییه باید از طریق سامانه ثنا و سایت عدل ایران انجام شود.

شکایت طلب بدون مدرک از طریق مراجع قضایی

اگر شخصی به دیگر پولی را قرض دهد این امکان وجود دارد که برای بازپرداخت آن زمان خاصی مشخص شود. در صورتی که در زمان تعیین شده مبلغ از طرف مدیون پس داده نشود و بدهکار تحت هیچ شرایطی نخواهد وجه را پرداخت کند، امکان طرح شکایت وجود دارد. شکایت طلب بدون مدرک را می توانید در مراجع قضایی مطرح کنید و این پرونده را برای رسیدن به حق خود پیگیری کنید. در این خصوص بهترین وکیل کرمان می تواند شما را راهنمایی کند.

باید گفت که از طریق مشورت با وکیل می توانید راهکارهایی پیدا کنید که با استفاده از آن ها بتوانید پول خود را پس بگیرید. این کار برای این است که شما بدون طرح شکایت موضوع را حل و فصل کنید. همانطور که می دانید طرح شکایت از طریق مراجع قضایی نیاز به زمان دارد؛ اما با مصالحه بین طرفین زودتر این امکان وجود دارد که به حق خود برسید.

شکایت طلب بدون مدرک از طریق مراجع قضایی

مراحل شکایت طلب بدون مدرک

صلح و سازش در مواردی مانند دریافت طلب پیشنهاد می شود؛ اما گاهی امکان رفع اختلاف از این طریق وجود ندارد و باید نسبت به تنظیم دادخواست اقدام شود. مراحلی مانند محاسبه ارزش ریالی طلب، حل مشکل در شورای حل اختلاف، ثبت شکایت از طریق دفاتر خدمات قضایی و تنظیم دادخواست باید به منظور شکایت طلب بدون مدرک طی شوند.

1. محاسبه ارزش ریالی طلب

قبل از طرح شکایت برای وصول طلب از هر شخصی باید ارزش ریالی آن محاسبه شود؛ چراکه ممکن است طلب پول نباشد و باید ارزش آن مشخص شود. در صورتی که ارزش طلب کمتر از 20 میلیون تومان باشد، پرونده به شورای حل اختلاف ارجاع داده می شود. اگر بالای این مبلغ باشد باید پرونده در دادگاه مورد بررسی قرار بگیرد.

2. شکایت طلب بدون مدرک در دفتر خدمات قضایی

همانطور که ذکر شد اگر ارزش ریالی طلب بیشتر از 20 میلیون تومان باشد می توان این مورد را از طریق دادگاه پیگیری کرد. بدین منظور باید قبل از هر چیز به دفاتر خدمات قضایی مراجعه شود. از این طریق می توان نسبت به ثبت شکایت طلب بدون مدرک اقدام کرد.

3. تنظیم دادخواست برای وصول طلب

برای مطرح کردن شکایت طلب بدون مدرک در دادگاه باید شکواییه تنظیم شود. تنظیم دادخواست یکی از اصلی ترین مراحل طرح این شکایت می باشد. در این راستا مشورت با وکیل می تواند موجب می شود که یک دادخواست اصولی تنظیم شود. این دادخواست می تواند تاثیر زیادی در نتیجه نهایی رای دادگاه داشته باشد. به همین دلیل اغلب توسط وکلای باتجربه و باسابقه تنظیم می شود.

4. مرجع رسیدگی به شکایت طلب

هنگامی که شکایت طلب بدون مدرک در دادگاه مطرح می شود، این پرونده حقوقی می باشد و باید توسط محاکم حقوقی مورد بررسی قرار بگیرد. دادگاه عمومی حقوقی به عنوان مرجع صالح وظیفه دارد که به دادخواستی که بر همین اساس تنظیم شده است، رسیدگی کند. بدین منظور می توانید با مشورت یک وکیل پرونده را پیگیری کنید.

هنگامی که شاکی شکایت خود را در این دادگاه مطرح می کند، قاضی پرونده را بررسی خواهد کرد. با توجه به اینکه روزانه پرونده های متعددی در دادگاه ارائه می شوند، مدت زمان مشخصی نمی توان برای رسیدگی به این مورد ذکر کرد. رسیدگی به این نوع پرونده ها دارای رویه خاصی است و در این راستا شرایط و ضوابط خاصی نیز مد نظر قرار می گیرند. این امکان وجود دارد که افراد برای کلاهبرداری از شما پول دریافت کنند و به همین دلیل می توان این موضوع را در محاکم قضایی مطرح کرد.

روش دریافت طلب بدون مدرک به چه صورت است؟

این امکان وجود دارد که پولی را به کسی قرض دهید و وی اقدام به بازپرداخت آن نکند. در این موارد شما مدرکی نیز برای اثبات ادعای خود ندارید و باید از راهکارهای دیگر برای دریافت طلب خود استفاده کنید. مواردی مانند شهادت شهود،  اقرار شفاهی بدهکار، سوگند و از طریق فرستادن اظهارنامه به فرد بدهکار از توسط شاکی می توانند به عنوان روش های دریافت طلب بدون مدرک مورد استفاده قرار بگیرند.

1. شهادت شهود برای دریافت طلب

در مواقعی که مدرکی برای دریافت طلب نداشته باشید، شهادت شهود می تواند راهکار مناسبی باشد. شهادت یک راهکار قانونی برای باز پس گرفتن طلب از بدهکار است و می توان از این طریق طلب خود را از مدیون دریافت کنید.

2. اقرار شفاهی یا کتبی بدهکار

در مواقعی مانند قرض دادن پول و عدم بازپرداخت آن توسط مدیون، باید مدرک ارائه شود. در صورت عدم ارائه مدرک این امکان وجود دارد که بدهکار خود به صورت شفاهی یا کتبی اقرار کند که بدهی خود را پس نداده است. این اقرار شخصی باید در نزد قاضی انجام شود و در این صورت فرد به راحتی می تواند طلب خود را باز پس بگیرد.

3. سوگند طرفین

به منظور طرح شکایت طلب بدون مدرک باید طرفین در دادگاه حاضر شوند. به منظور ادای سوگند باید نسبت به درخواست تشکیل جلسه در دادگاه اقدام شود. فرد بدهکار در این صورت باید سوگند یاد کند که بدیهی نسبت به طرف شکایت ندارد.

4. فرستادن اظهارنامه برای بدهکار

می توان برای اثبات طلبکاری از طریق پست نسبت به ارسال اظهارنامه اقدام کرد. این امکان وجود دارد که در متن آن تاریخی به عنوان آخرین مهلت پرداخت قرض مشخص کرد. در صورت اتمام مهلت تعیین شده، می توان از طریق مراجع قضایی و قانونی اقدامات حقوقی لازم را برای مطالبه طلب انجام داد. در واقع با این روش می توان کاری کرد که طرف مقابل یا همان بدهکار واکنشی به این موضوع نشان دهد و از قصد ما برای شکایت آگاه شود.

دادخواست مطالبه وجه به استناد شهادت شهود

برای طرح شکایت طلب بدون مدرک باید دادخواستی تنظیم شود. دادخواست مطالبه وجه به استناد شهادت شهود باید توسط یک وکیل باتجربه تنظیم شود. در صورتی که شخص برای طلبی که از دیگری دارد، شاهد داشته باشد می تواند در راستای دریافت حق و حقوق خود موفق عمل می کند. شهود باید در دادگاه شهادت دهند فرد شاکی به دیگری وجه نقد یا مالی را پرداخت کرده است.

شهادت شهود یکی از کاربردی ترین روش ها برای اثبات ادعای طلب از دیگری می باشد. در این صورت با توجه به نظر دادگاه تعداد شاهدان تعیین می شود و باید در این خصوص اقدامات لازم صورت گیرد.

دادخواست مطالبه وجه به استناد شهادت شهود

ادعای طلب بدون مدرک قابل پذیرش

باید گفت که برای اثبات ادعای خود مبنی بر طلب از کسی باید مدرک قابل پذیرش ارائه شود؛ اما همانطور که ذکر شد این امکان وجود دارد که با روش های دیگری مانند شهادت یا اقرار بدهکار، ادعای خود را مطرح کرد. در صورت نداشتن مدرک مانند رسید پرداخت می توانید از سایر روش ها برای اثبات ادعای خود استفاده کنید.

مدارک لازم جهت اثبات طلب

هنگام ارائه دادخواست برای شکایت طلب بدون مدرک باید مدارکی ارائه شوند. مدارکی مانند چک، رسید بانکی، سفته، ضمانت نامه و … در این مورد کاربرد دارند. در صورت عدم داشتن این مدارک دادگاه تنها در صورتی می تواند پرونده شما را بررسی کند که مواردی مانند شاهد، اقرار بدهکار و … را ارائه دهید.

کلام آخر

حتما تا به حال پیش آمده است که به کسی پولی را قرض دهید. هیچ وقت به این موضوع فکر کرده اید که اگر آن شخص پول شما را پس ندهد باید از چه طریق برای دریافت پول خود اقدام کنید. باید گفت که بیشتر افراد هنگام قرض دادن پول رسیدی تحویل نمی گیرند! درواقع شکایت طلب بدون مدرک اغلب در دادگاه مطرح می شود و در چنین مواقعی تنها از طریق شهادت شهود یا مواردی مانند سوگند می توان پرونده را پیگیری کرد.

4.5/5 - (2 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا