تبلیغات در دادخواه وکالت

نحوه اعتراض به جریمه راهنمایی رانندگی ⚖️【آخرین آپدیت سال】

تبلیغات در دادخواه وکالت

در حال حاضر با استفاده از سامانه های نظارتی مانند دوربین تخلفات رانندگی ثبت می شوند. با توجه به گفته های پلیس راهور این دوربین ها تنها 5 درصد ممکن است تخلفات را با خطا ثبت کنند. از این رو با ثبت اعتراض به جریمه راهنمایی رانندگی می توان علت خلافی خودرو را پیگیری کرد. بدین منظور دفاتر پلیس+10 به عنوان مرکز خدمات ترافیکی و مرکز اجرائیات پلیس راهور راه اندازی شده اند و این امکان برای مردم فراهم شده است که برای ثبت جریمه به آن مراجعه کنند.

نحوه ثبت اعتراض به جریمه راهنمایی رانندگی

تخلفات رانندگی از طرق مختلف زیر نظر پلیس راهنمایی و رانندگی یا راهور هستند. همانطور که ذکر با استفاده از دوربین های نظارتی امکان ثبت تخلفات به صورت اتوماتیک نیز فراهم شد که امکان خطا نیز دارند. باید به این نکته توجه شود که در صورت ثبت تخلف توسط پلیس راهنمایی و رانندگی، راننده خاطی طی 60 روز باید جریمه را پرداخت کند. این موارد بر اساس ماده 5 قوانین راهنمایی و رانندگی می باشد.

در صورتی که شخص قصد ثبت اعتراض به جریمه راهنمایی رانندگی را دارد باید به دفاتر پلیس+10 به عنوان مرکز خدمات ترافیکی و مرکز اجرائیات برود و نسبت به ثبت اعتراض اقدام کند. در صورتی که در این خصوص سوالی دارید می توانید با بهترین وکیل تهران مشورت کنید.

علاوه بر اعتراض به جرائم رانندگی می توان در این مراکز نسبت به ترخیص خودرو و موتورسیکلت، مشکلات مربوط به پلاک، جرائم مربوط به سرعت و سبقت غیر مجاز نیز اقدام کرد. در حال حاضر نحوه رسیدگی به اعتراض به جریمه اشتباهی به صورت حضوری می باشد و بدیهی است که این روش می تواند موجب هدر رفتن وقت و هزینه های اضافی توسط شهروندان شود. با توجه به گفته های پلیس این خدمات در آینده به صورت غیر حضوری نیز قابل ارائه هستند.

نحوه ثبت اعتراض به جریمه راهنمایی رانندگی

اعتراض به خلافی خودرو از طریق اینترنت

خلافی خودرو مربوط به تخلفات افراد در حین رانندگی می باشد که امروزه از طریق اینترنت و اپلیکیشن ها قابل مشاهده می باشد. اعتراض به جریمه راهنمایی رانندگی در حال حاضر تنها به صورت حضوری قابل پیگیری می باشد. افراد تنها می توانند از طریق اینترنت خلافی خودرو خود را مشاهده کنند. در این صورت باید بعد از ثبت خلافی در مهلت ذکرشده برای اعتراض به صورت حضوری به دفتر پلیس+10 به عنوان  مرکز خدمات ترافیکی و مرکز اجرائیات مراجعه کرد. رانندگی بدون گواهینامه نیز از جمله مواردی است که برای آن جریمه در نظر گرفته شده است.

اپلیکیشن اعتراض به خلافی خودرو

بسیاری از کسانی که نسبت به خلافی خودرو معترض هستند به دنبال اپلیکیشن برای ثبت آن هستند. در حالی که همانطور ذکر شد در حال حاضر امکان اعتراض به خلافی خودرو یا سایر جرائم رانندگی به صورت اینترنتی و از طریق اپلیکیشن وجود ندارد. افراد تنها می توانند خلافی خود را از طریق اپلیکیشن مشاهده نمایند.

مرکز رسیدگی به جریمه راهنمایی رانندگی

همانطور که ذکر شد تنها در مرکز اجرائیات و ستاد ترخیص پلیس راهور به اعتراض به جریمه راهنمایی رانندگی رسیدگی می شود. در این مراکز بخش هایی وجود دارد که در خصوص تخلفات رانندگی تصمیم گیری می کنند. افراد معترض باید یک فرم اعتراض را پر کنند تا این اعتراض توسط هیئت های رسیدگی به تخلفات بررسی شود. در صورتی که اعتراض وارد باشد، فرم برای قاضی ارسال خواهد شد. درواقع پلیس راهور امکان حذف جرائم را ندارد و باید بر اساس نظر قاضی، هیئت و افسر کارشناس تخلف بررسی و حذف شود.

اگر شخصی به تخلفات ثبت شده اعتراض دارد باید دلیل کافی برای آن را نیز به مرکز اجرائیات ارائه دهد. به عنوان مثال برخی معترض هستند که پلاک خودرو توسط شخص دیگری دستکاری شده است. این مورد باید بررسی شود و در صورتی که محرز شود که پلاک توسط شخص دیگری دستکاری شده است، تخلف برای وی حذف خواهد شد. بدیهی است که فرد مجرم که تخلف توسط وی صورت گرفته است به مراجع قضایی تحویل داده می شود.

مراکز اعتراض به جریمه راهنمایی رانندگی در تهران

هر شهری با توجه به وسعت و جمعیت دارای مراکزی برای رسیدگی به اعتراضات در خصوص تخلفات رانندگی می باشد. برخی از مراکز رسیدگی به اعتراضات جرائم رانندگی در تهران شامل زیر می باشد:

 • مرکز رسیدگی به اعتراضات در منطقه 8: واقع در اتوبان باقری جنوب به شمال، تقاطع رسالت. تلفن: 77876676
 • مرکز رسیدگی در منطقه 14: واقع در خیابان نبرد، میدان نبرد، انتهای خیابان ابراهیم بیدی. تلفن: 33057528
 • مرکز رسیدگی در منطقه 16: واقع در خیابان بعثت، رجایی جنوبی، هلال احمر. تلفن: 55330307

مدارک اعتراض به جریمه پلیس راهور

برای اعتراض به خلافی خودرو یا سایر مشکلات مانند ترخیص خودرو از پارکینگ باید مدارکی ارائه شود که عبارتند از:

 • سند و کارت مربوط به خودرو یا موتور سیکلت
 • کارت شناسایی مالک وسیله نقلیه مورد نظر
 • حضور مالک در هنگام ثبت اعتراض ( یا وکیل قانونی وی)
 • حضور فرد متخلف غیر از مالک وسیله نقلیه

بعد از اینکه نسبت به ثبت اعتراض به جریمه راهنمایی رانندگی اقدام شد باید مدارک نیز ارائه شوند. اغلب در مدت زمان 24 ساعت جواب از طریق پیامک ارسال می شود. در صورت تایید پاسخ پلیس راهور باید جریمه مورد نظر پرداخت شود.

مدارک اعتراض به جریمه پلیس راهور

عدم رضایت از جوابیه اعتراض به جریمه پلیس راهنمایی رانندگی

اگر فردی از جوابیه اعتراض به جریمه پلیس راهور ناراضی باشد باید پرونده را پیگیری کند. بدین منظور باید برای بار دوم به دفتر پلیس +10 مراجعه شود. فرد از طرف این مرکز به واحد رسیدگی پلیس راهور فرستاده خواهد شد.

بعد از حضور در واحد رسیدگی پلیس راهور برای افسر، نماینده یا قاضی دلیل اعتراض شرح داده شود. در این حالت قاضی رای نهایی را اعلام خواهد کرد. در این صورت باید موارد زیر را مد نظر قرار داد:

 • صدور رای نهایی اعتراض به جوابیه ممکن است یک هفته به طول بیانجامد.
 • با صدور رای نهایی توسط واحد رسیدگی به شکایات دیگر امکان اعتراض وجود ندارد!
 • در صورت رد اعتراض برای بار دوم تنها 20 روز فرصت دارید که جریمه را پرداخت کنید در غیر این صورت مبلغ آن دو برابر می شود!

باید این نکته را در نظر داشته باشید که گاهی فرد نمی تواند عدم تخلف خود را اثبات کند که در این موارد می توانید با بهترین وکیل کیفری در تهران مشورت کنید.

نکات مهم در پرداخت جریمه راهنمایی و رانندگی

در راستای بحث اعتراض به جریمه پلیس راهور باید به شرایط پرداخت جریمه ها نیز اشاره شود. در این خصوص باید نکاتی را مد نظر قرار داد که عبارتند از:

 • هنگام پرداخت جریمه راهنمایی رانندگی نیازی نیست که کل جریمه ها به صورت یکجا پرداخت شوند. می توانید هر کدام را به صورت جداگانه و در تاریخ های مختلف پرداخت کنید.
 • باید بدانید که برای جرائم و خلافی خودرو یک سقف مشخص تعیین شده است و در صورت تجاوز از آن، خودرو مورد نظر توقیف و به پارکینگ انتقال داده می شود.
 • استعلام جریمه و خلافی خودرو از طریق سامانه آنلاین امکان پذیر است.

پیگیری پیامک جریمه اشتباهی خودرو

گاهی جریمه های رانندگی از طریق پیامک به راننده خاطی اطلاع داده می شوند. این امکان وجود دارد که برخی از پیامک ها اشتباهی ارسال شوند! پیگیری پیامک جریمه اشتباهی خودرو باید تا 10 روز بعد از ارسال پیامک از سایت پلیس راهور به آدرس rahvar120.ir انجام شود. این امکان وجود دارد که از طریق مراجع دیگر نیز به این مشکل رسیدگی شود که ساده ترین آنها، مراجعه به سایت راهور می باشد.

شماره تلفن اعتراض به جریمه رانندگی

همانطور که می دانید این امکان وجود دارد که تخلفات در آزادراه ها ثبت شوند. تنها برای این مورد امکان تماس با شماره تلفن اعتراض به جریمه راهنمایی رانندگی وجود دارد. بدین منظور باید برای جریمه های آزادراهی با شماره تلفن 63468531 با پیش شماره 021 تماس بگیرید. همچنین می توانید شماره پلاک وسیله نقلیه مورد نظر را به شماره 100001531 ارسال نمایید.

هزینه اعتراض به جریمه رانندگی

به منظور اعتراض به جریمه رانندگی نیازی به پرداخت هزینه خاصی نیست. اغلب در هنگام مراجعه به مرکز اجراییات مورد نظر اصل اسناد و مدارک باید ارائه شود و در نتیجه نیازی به ارائه کپی مدارک و صرف هزینه اضافی نیست. در صورتی که اعتراض به جریمه راهنمایی رانندگی تایید شود نیز کلا نیازی به پرداخت مبلغ خلافی نیست.

کلام آخر

تخلفات رانندگی به شکل های مختلف توسط پلیس راهور مورد بررسی و نظارت قرار می گیرند. بخش زیادی از این تخلفات توسط دوربین ها ثبت می شوند و به علت اینکه امکان خطا در این صورت وجود دارد، شرایط برای ثبت اعتراض به جریمه راهنمایی رانندگی فراهم شده است. از طریق دفاتر پلیس +10 یا مراکز تخلفات ترافیکی و اجراییات پلیس راهور می توانید نسبت به خلافی خودرو اعتراض خود را ثبت کنید.

باید این نکته را در نظر داشته باشید که تنها 60 روز از زمان ثبت تخلف برای اعتراض به خلافی فرصت دارید و در غیر این صورت نمی توانید به خلافی اعتراض کنید. اگر نسبت به جوابیه اعتراض نیز شکایت داشته باشید باید ظرف 20 روز باید اعتراض خود را ثبت کنید و در صورت صدور رای نهایی در این خصوص دیگر امکان اعتراض وجود ندارد.

4.5/5 - (2 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا