تبلیغات در دادخواه وکالت

رانندگی بدون گواهینامه و مجازات آن

تبلیغات در دادخواه وکالت

این مقاله از دادخواه وکالت به بحث رانندگی بدون گواهینامه اختصاص دارد. برای این که افراد واجد گرفتن گواهی نامه شوند باید کلاس های تئوری و عملی را طی چند جلسه بگذرانند. در این دوره های آموزشی با اصول و قواعد رانندگی، آشنا می شوند. افراد بعد از این که در آزمون اولیه شرکت کرده و نمره قبولی گرفتند، باید در آزمون عملی نیز نمره حد نصب را آورند تا گواهی نامه به آن ها داده شود. افرادی که گواهی نامه دارند با قانون رانندگی آشنا هستند. در نتیجه کسانی که هنوز گواهی نامه نگرفته ولی رانندگی می کنند، در حال ارتکاب جرم هستند. چنانچه با مامور قانون مواجه گشت، خودروی زیر پای آن ها توقیف و مالک خودور به جریمه نقدی محکوم می شود. حال اگر راننده ای که گواهی نامه ندارد، دچار حادثه تصادف شد در چنین مواقعی، مجازات های سنگین تری برای او اعمال می گردد.

آیا رانندگی بدون گواهینامه جرم است؟

اگر فعلی را قانون تایید نکرده باشد، آن فعل جرم محسوب می شود. رانندگی بدون داشتن مدرک یا همان گواهی نامه، موضوعی هست که قانون پذیرای آن نیست، در نتیجه جرم به شمار می رود. در واقع، راننده هر وسیله نقلیه ای نظیر خودروهای سبک و خودروهای سنگین حتی موتور باید گواهی نامه داشته باشند. البته گواهی نامه برای خودروها سنگین، موسوم به پایه یک هست. به این منظور که حتی دارنده گواهی نامه خودروهای کوچک نمی تواند راننده خودروهای بزرگ باشد. قانون این قواعد را برای پرهیز از ازدحام در جاده ها و ایجاد هرج و مرج جاده ای تدوین کرده است. چنانچه افراد نسبت به اصول درست رانندگی اطلاعی نداشته باشند درصد تصادفات نجومی شده و چه بسا در یک سانحه رانندگی شمار زیادی از مردم به کشتن می روند. از این رو، ضرورت دارد که برای حفظ ایمنی افراد جامعه چه آن هایی که در خودروها حضور دارند و چه آن هایی که در پیاده روها هستند راننده، روش صحیح راندن را دانسته و مهارت رانندگی او به تایید مرجع و مامور راهنمایی رانندگی نیز رسیده باشد.

رانندگی بدون گواهینامه

مجازات رانندگی بدون گواهینامه چیست؟

هنگامی که پلیس راهنمایی و رانندگی شخص بدون گواهی نامه را در حین رانندگی دستگیر کند، بررسی ها صورت می گیرد تا مشخص شود این فرد برای مرتبه چندم هست که بدون مجوز در حال رانندگی در جاده های شهری یا خارج از شهری می باشد. اگر به اثبات رسید که مرتبه نخست هست او را به اداره پلیس می برند تا به مدت 60 روز را در زندان سپری کند. بر اساس نوع رانندگی و میزان سرعتی که این فرد داشته علاوه بر حبس به پرداخت هزینه ای نیز محکوم خواهد شد. این هزینه عموما از دویست هزار تومان کمتر است.

اگر فرد متنبه نشده و مجدد جرم گذشته یعنی رانندگی بدون مجوز را تکرار نمود، مدت زمان حبس برای او دو برابر قبل است. حال اگر تصادفی رخ دهد و راننده مجوز رانندگی نیز نداشته باشد و یک نفر در نتیجه آن تصادف کشته گردد، درجه مجازات افزایش می یابد. اگر در بررسی های پلیس قتل غیر عمد در نظر گرفته شود ولی راننده، به دلیل این که فاقد گواهی نامه بوده باید دیه مقتول را بپردازد. او بعد از واریز کامل دیه باید حداقل بیست و چهار ماه نیز در زندان به دلیل ارتکاب جرم نداشتن گواهی نامه بگذراند.

مورد دیگر که در مجازات راننده بدون مجوز رانندگی، دخیل هست، سن فرد راننده می باشد. چنانچه راننده فردی با سن قانونی پانزده تا هیجده سال باشد، عموما مجازات های نقدی در مواقعی که بحث قتل مطرح نیست اعمال می گردد. زمانی که سن از پانزده سال کمتر بوده و رانندگی صورت گرفته اولین اقدام، تماس با والدین فرد و گرفتن امضا برای عدم تکرار مجدد این اتفاق خواهد بود. کسانی که از نه سال کمتر هستند نیز در قانون برای مجازات آن ها تعیین تکلیفی صورت نپذیرفته است. توصیه می شود در صورتی که با چنین شرایطی مواجه شدید، از یک وکیل آنلاین کمک بگیرید تا به شما بگوید که چه کاری را باید انجام دهید.

کلام آخر

رانندگی بدون گواهینامه از نظر قانون اسلامی جرم و جزا دارد؛ زیرا جان مردم با استفاده از یک رانندگی غیر اصولی به خطر می افتد و درصد خطاهای رانندگی به بیشترین تعداد ممکن آن خواهد رسید. میزان و مقدار مجازات سنجش شده در شرایط مختلف و بر اساس سن راننده متغییر می باشد. چنانچه راننده ای 18 سال داشته و پیامد رانندگی بدون گواهی نامه او قتل بوده و در این اتفاق راننده مقصر شناخته شده و ممکن است دادگاه او را به اعدام محکوم نماید.

4/5 - (1 امتیاز)

صدیقه السادات پورسعیدی

صدیقه السادات پورسعیدی هستم، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی، هفت سال هست که در زمینه تولید محتوا و سئو محتوا فعالیت دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا