تبلیغات در دادخواه وکالت

واخواهی نفقه چیست و چه شرایطی دارد؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

در این مقاله دادخواه وکالت می پردازیم به این موضوع که واخواهی نفقه چیست. عاقد صیغه ازدواج را جاری می کند و هر دو نفر یعنی زن و مرد با رضایت قلبی جواب بله می دهند و این عقد در  دفترچه ای به نام سند ازدواج به ثبت می رسد. زمانی که مراحل گفته شده طی گردید، مرد موظف است که مایحتاج مالی و غیر مالی همسر خود را تامین نماید. تامین مایحتاج در حقوق از آن به نفقه یاد شده و پرداخت آن به زن واجب و در صورت عدم پرداخت پی گیری های قانونی و رفت و آمدهای دادگاه توسط زن برای گرفتن حق نفقه اش جایز خواهد بود. حال اگر دادگاه، بدون حضور مرد تشکیل و حکم صادره بر علیه مرد باشد واخواهی فرصتی برای مرد بوده تا از طریق آن بتواند به تغییر حکم مبادرت ورزد.

واخواهی نفقه چیست؟

زن به دادگاه رفته و برای ندادن نفقه از شوهر خود شکایت می کند. زن ادعا کرده که در سال های زندگی مشترک، همسرش از دادن نفقه که حق قانونی او بوده چشم پوشی نموده و با این کار وضعیت زندگی او و فرزندانش را با چالش ها و سختی های بسیار روبرو کرده است. به او پیشنهاد می شود که در سامانه اختصاصی قوه قضاییه یعنی سامانه ثنا دادخواست خود برای شکایت نفقه را ثبت کند تا نوبتی برای رسیدگی به وضعیت پیش آمده داده شود.

دادخواست الکترونیکی توسط زن تنظیم شده و در نوبت به دادگاه مراجعه می کند. ممکن است مرد از وضعیت پیش آمده نا اگاه بوده و  بر اساس عوامل متعدد، احضاریه دادگاه به دست او نرسیده باشد. از جانب دیگر، احضاریه به مرد تحویل داده شده ولی از رفتن به دادگاه پرهیز نموده و حتی به جای خود، نماینده قانونی نیز نمی فرستد. در این هنگام رای دادگستری بدون حضور مرد صادر خواهد شد. چنانچه مرد به رای که بر علیه او داده شده اعتراض کند، اعتراض می تواند با عنوان واخواهی نفقه مطرح گردد. بنابراین واخواهی موضع نفقه حق اعتراضی را در بر می گیرد که مرد می تواند با استفاده از آن به حکمی که بر ضد او صادر شده اعتراض نماید.

شرایط واخواهی نفقه چیست؟

برای این که اعتراض به حکم نفقه توسط مرد امکان پذیر باشد باید شرایط آن مهیا گردد.

  • غیابی بودن حکم: وقتی خود مرد یا حتی دست نوشته ای از او موقع حکم در دادگاه نباشد. در چنین شرایطی برای این که فرصت دفاع به مرد داده شود امکان واخواهی میسر می گردد.
  • ارایه دلیل: در زمان واخواهی مرد باید دلایل قابل قبولی برای ندادن نفقه بیان کند. دلایلی که بتواند آن ها را ثابت نماید. عدم تبعیت زن یکی از مهمترین مواردی بوده که می تواند از جانب دادگاه برای رفع حکم بر علیه مرد استفاده شود.
  • داشتن سند: اگر مرد اسنادی مبنی بر رسید های انتقال وجه به حساب زن را داشته باشد می تواند در دادگاه واخواهی از آن ها استفاده نموده، ثابت کند که نفقه های ماهیانه را به زن داده است.

رویه انجام واخواهی نفقه چگونه است؟

دانستید واخواهی نفقه چیست، حال باید بدانید که برای انجام رویه واخواهی نفقه زمان از اهمیت قابل ملاحظه ای برخوردار است. مرد باید در بازه زمانی مشخص، تمام فعالیت های مربوط به واخواهی را در قالب یک درخواست در سامانه مخصوص امور قضا یعنی ثنا ثبت نماید.

قبل از ثبت، حتما باید مراحل شناسایی و تایید هویت شخص در این سامانه کامل شده باشد. چنانچه فرد خود در انجام ثبت نام های اینترنتی مهارت داشته می تواند این اقدام را انجام دهد. افرادی که مهارت کار با کامپیوتر یا ثبت نام سایتی را ندارند، می توانند به مراکز خدمات الکترونیکی رفته و از آن ها بخواهند که فعالیت های مربوط به درخواست را انجام دهند. سپس از کلیه مراحل یک پرینت تحویل گرفته،  آن را در به همراه خود داشته باشند.

واخواهی نفقه چیست

اسناد مورد نیاز برای واخواهی نفقه چیست؟

زمانی که در سامانه ثنا درخواست را بهش ثبت رسانده اید، اطلاعاتی را از خود، در فرم وارد نموده اید. بنابراین، لازم است هنگام مراجع به دادگاه، برای دریافت نتیجه واخواهی، حتما مدارک شناسایی برای تایید اطلاعات واقعی با اطلاعات درج شده در سامانه را به همراه داشته باشید. با توجه به حکمی که در دادگاه قبل بر علیه مرد برای نفقه صادر شده، وجود صورت جلسه دادگاه قبل، در دادگاه واخواهی از اسناد ضرروری به حساب می آید. علاوه بر این، مرد باید تمام اسنادی که خبر از پرداختی های او به زن در طول زندگی می دهد را با خود به دادگاه واخواهی آورد.

کلام آخر

قانون برای این ک حقی از هیچ فردی ضایع نگردد، تبصره های گوناگونی اعمال کرده است. واخواهی نفقه یکی از مواد قانونی بوده که به مردان کمک می کند تا در صورت ناحق شمردن رای دادگاه، بر علیه آن اعتراضات خود را صورت دهند. همانطور که در تعریف واخواهی نفقه چیست عنوان کردیم، حق اعتراضی که مرد با استفاده از آن می تواند دادگاهی دوباره برای نفقه برگذار کرده و با ارایه مدارک در دادگاه، به اثبات این که نفقه را پرداخت نموده یا مقداری از آن را به زن داده بپردازد. این اقدام باعث می شود دادگاه نفقه های باقی مانده را برای مرد قسط بندی نماید. برای مطالعه بیشتر درباره قسط بندی، می توانید مقاله تسقیط نفقه در چه مواردی امکان پذیر است را مطالعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

صدیقه السادات پورسعیدی

صدیقه السادات پورسعیدی هستم، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی، هفت سال هست که در زمینه تولید محتوا و سئو محتوا فعالیت دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا