تبلیغات در دادخواه وکالت

حق الوکاله وکیل برای تغییر نام ⚖️【سال1403】

تبلیغات در دادخواه وکالت

حق الوکاله وکیل برای تغییر نام در شناسنامه یکی از مواردی است که بر اساس نوع و روند پرونده تعیین می شود. در این رابطه معمولا مواردی مانند هزینه وکیل برای تغییر نام، هزینه تغییر نام در شناسنامه در سال جدید، نحوه پرداخت حق الوکاله وکیل، تغییر اسم شناسنامه چقدر طول میکشد، هزینه تغییر نام در ثبت احوال و لیست اسامی مجاز برای تغییر نام مطرح می شوند.

منظور از حق الوکاله همان هزینه و پولی است که به وکیل بابت انجام کار از طرف موکل پرداخت می شود. وکالت یک شغل آزاد محسوب می شود و از این رو نمی توان در خصوص حق الوکاله محدودیتی تعیین کرد. میزان حق الوکلاله برای تغییر نام با توجه به زمان مورد نیاز برای طی کردن روند پرونده، سختی پرونده و توافق بین طرفین تعیین می شود. به همین دلیل نمی توان گفت که حق الوکاله هر وکیل در خصوص تغییر نام در شناسنامه چقدر است! 

همانطور که می دانید شناسنامه مهم ترین سند هویتی رسمی افراد محسوب می شود. این سند توسط سازمان ثبت احوال برای هر شهروند صادر می گردد. اطلاعات هویتی مهم هر فرد مانند نام و نام خانوادگی وی در این سند درج می شود. این اطلاعات ثابت هستند مگر اینکه شخص قصد داشته باشد که نام خود را تغییر دهد. این مورد نیز تحت شرایط بسیار خاص و با سخت گیری بسیار زیاد امکان پذیر است.شاید تصور کنید که این امکان وجود دارد که بدون مشورت با وکیل بتوان روند تغییر نام در شناسنامه را طی کرد؛ اما باید گفت که تغییر نام مراحل مختلفی دارد که در صورت عدم داشتن وکیل، به سختی قابل طی شدن هستند. ما در مقاله ای جداگانه به وظایف اخلاقی یک وکیل در خصوص پرونده های مختلف اشاره کرده ایم.

حق الوکاله وکیل برای تغییر نام به چه معناست؟

همانطور که ذکر شد حق الوکاله هزینه ای است که برای انجام یک کار مانند تغییر نام به وکیل پرداخت می شود. این مبلغ به عنوان دستمزد وکیل برای طی کردن مراحل پرونده به وی پرداخت می گردد. حق الوکاله وکیل برای تغییر نام اغلب دارای نرخ مشخصی نیست و بستگی به عوامل زیادی مانند تجربه وکیل، ساعات کار روی پرونده و … دارد.

باید گفت تغییر نام یک مسئله حقوقی است و وکلا در این خصوص خبره هستند. آنها به دلیل آشنایی با مسائل حقوقی می توانند روند پرونده های این چنینی را با سرعت بیشتری طی کنند. همچنین در صورتی که در روند پرونده مشکلی ایجاد شود به دلیل آشنایی با مسائل حقوقی می توانند بهتر آن را حل کنند.

شاید برخی از افراد تصور کنند که این امکان وجود ندارد که نامشان را تغییر دهند. باید گفت که این کار قابل انجام است؛ اما دارای مراحل بسیار پیچیده قانونی می باشد. به همین دلیل تنها از طریق مشورت با وکیل می توان روند چنین پرونده هایی را در مدت زمان کوتاهی طی کرد. بدیهی است که وکلا نیز برای انجام این کار باید دستمزد یا حق الوکاله دریافت کنند. بهترین وکیل ثبت احوال می توانید این مراحل را با سرعت بیشتری طی نماید. هزینه وکیل برای تغییر نام مانند هزینه وکیل برای انحصار وراثت یا هر مسئله حقوقی دیگری با توافق طرفین مشخص می شود.

حق الوکاله وکیل برای تغییر نام به چه معناست؟

آیا تغییر نام بدون وکیل ممکن است؟

در ادامه بحث حق الوکاله وکیل برای تغییر نام باید به این سوال پاسخ داده شود که آیا بدون داشتن وکیل نیز می توان نام را تغییر داد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که عملا بدون وکیل نمی توانید در این مسیر موفقیت شوید! مسائل حقوقی متعددی هستند که به دلیل پیچیدگی نیازمند مشورت با وکیل هستند. تغییر نام شناسنامه نیز یکی از این موارد است که نمی توان بدون داشتن وکیل مسیر قانونی آن را طی کرد.

نام را خانواده برای فرزندان تعیین می کنند و این امکان وجود دارد که شخص بعد از رسیدن به سن قانونی و بلوغ عقلی، از نام خود ناراضی باشد و قصد داشته باشد که آن را تغییر دهد. در این صورت این امکان فراهم شده است که با قانع کردن قاضی، بتواند نام خود را در شناسنامه تغییر دهد.

این مراحل با همراهی وکیل با سرعت بیشتری طی خواهند شد. برخی از نام ها مذهبی هستند و به دلیل سیستم حقوقی این امکان وجود ندارد که تغییر داده شوند. البته گاهی این امکان فراهم می شود که به جای نام مذهبی درج شده در شناسنامه یک نام مذهبی دیگر انتخاب شود.

روند تغییر نام با داشتن وکیل

برای تغییر نام باید از قوانینی که در این خصوص وجود دارد، اطلاع داشته باشید. در این راستا مسائل حقوقی با جزییات مختلف وجود دارد که نیاز به تخصص به منظور فهم آنها وجود دارد. در این راستا وکیل می تواند این مسائل را تجزیه و تحلیل کند و راهکار مناسبی به موکل خود پیشنهاد دهد. میزان حق الوکاله وکیل برای تغییر نام در این صورت با توجه به میزان سختی پرونده تعیین می شود.

فردی که قصد دارد نام خود را در شناسنامه تغییر دهد باید از بین اسامی که در ثبت احوال وجود دارند و تایید شده هستند، یک نام برای خود انتخاب کند. فرقی ندارد که هدف فرد تغییر نام یا نام خانوادگی باشد؛ در هر صورت باید در این خصوص باید با وکیل مشورت شود.

تغییر اسم شناسنامه چقدر طول می کشد؟

در راستای تغییر نام در شناسنامه باید ابتدا یک درخواست در این خصوص ثبت شود. بعد از ثبت این درخواست حدودا 45 روز طول می کشد تا ثبت احوال مجوز تغییر نام را صادر نماید. باید گفت که میزان حق الوکاله وکیل برای تغییر نام نیز می تواند تحت تاثیر مدت زمان آن قرار بگیرد.

هزینه تغییر نام در ثبت احوال

هزینه ای که برای تغییر نام در ثبت احوال باید پرداخت شود چندان زیاد نیست و هر ساله متغیر است. در صورتی که تغییر نام با تجویز این سازمان باشد، می تواند هزینه متفاوت باشد. این مرحله نیز جزء مراحلی است که توسط وکیل باید طی شود. در نتیجه باید قبل از آن حق الوکاله وکیل برای تغییر نام پرداخت شود.

نحوه پرداخت حق الوکاله وکیل برای تغییر نام

همانطور که در راستای تعیین حق الوکاله وکیل برای تغییر نام ذکر شد، این مبلغ باید به عنوان دستمزد به وکیل پرداخت شود. این مبلغ را می توان قبل از هر چیز و در همان ابتدا برای وی واریز کرد. گاهی نیز بین طرفین توافق می شود که مقداری از مبلغ حق الوکاله در ابتدا و باقی مانده آن در انتها و هنگام به نتیجه رسیدن پرونده پرداخت شود. در هر صورت نحوه پرداخت حق الوکاله به منظور تغییر نام کاملا توافقی و با توجه به نظر طرفین می باشد.

باید گفت که روند پرونده های این چنینی تنها با داشتن وکیل می تواند با سرعت بیشتری طی شود. از این رو بیشتر کسانی که قصد دارند نام و نام خانوادگی (فامیلی) خود را تغییر دهند، با یک وکیل مشورت می کنند. گاهی وکیل نمی تواند مراحل پرونده را به درستی طی کند. ما در مقاله چگونه از وکیل شکایت کنیم در این خصوص توضیحاتی را ذکر کرده ایم که می تواند برای شما مفید باشد.

نحوه پرداخت حق الوکاله وکیل برای تغییر نام

کلام آخر

ما در این مقاله در رابطه با میزان حق الوکاله وکیل برای تغییر نام در شناسنامه مطالبی را عنوان کردیم. باید گفت که این میزان بستگی به عوامل مختلفی دارد که در متن به آن اشاره شد. در این رابطه دو طرف قبل از بستن قرارداد در این خصوص باید به توافق برسند. میزان مبلغ دریافتی توسط وکیل برای تغییر نام در شناسنامه می تواند متفاوت از سایر وکلا باشد. به همین دلیل نمی توان یک مبلغ مشخص برای آن تعیین کرد. برخی از هزینه ها که برای درخواست تغییر نام و دادگاه هستند در روند پرونده مشخص می باشند و به صورت سالانه تعرفه آنها تعیین می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا