تبلیغات در دادخواه وکالت

فحش دادن به همسر چه مجازاتی دارد؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

افرادی که تسلطی بر اعصاب خود ندارند موقع عصبانیت از الفاظ نادرست استفاده می کنند. این شرایط برای زوجین نیز امکان وقوع دارد. هنگامی که زن و مرد با یکدیگر مشاجره می کنند ممکن است هنگام دعوا کلمات رکیک به کار برده شود؛ کلماتی که بیان کردن آن ها توهین به طرف مقابل است. در این مقاله از دادخواه وکالت به بررسی این موضوع می پردازیم که فحش دادن به همسر چه مجازاتی دارد؟

مجازات فحش دادن به همسر

در اغلب فرهنگ ها فحش دادن کاری ناپسند بوده و منع شده است. در کشور هایی که حاکمیت آن ها بر اساس دین اسلام است فحش دادن را مستحق مجازات می دانند؛ زیرا آن را نوعی توهین تلقی می کنند. توهینی که در آن قصد تخریب و تحقیر طرف مقابل وجود دارد. در ایران برای تعیین مجازات فحاشی همسر به نوع الفاظ استفاده شده توجه می شود.

اگر فحش دارای ابعاد ناموسی بوده و شرافت همسر را مورد حمله قرار دهد، دادگاه برای فرد فحش دهنده بیش از پنجاه ضربه شلاق مجازات مشخص می کند. بنابراین وجود هر نوع قذف در فحش علاوه بر این که باعث افزایش تعداد ضربه های شلاق می شود جرایم نقدی نیز به دنبال دارد.

به طور مثال، فردی که با فحش همسر خود را متهم به عمل زشتی می کند در صورتی که همسر هیچ کار ناپسندی انجام نداده، با ثبت شکایت رسیدگی لازم صورت خواهد گرفت. گاهی مجازات از ضربه شلاق و جریمه نقدی به سوی محدودیت های اجتماعی و حتی زندان تغییر می کند. با افزایش آگاهی زوجین و این که بدانند فحش دادن همسر چه مجازاتی را در پی دارد می تواند باعث شود مشاجره ها و بحث هایی که بین آن ها به وجود می آید بدون هتک حرمت باشد.

مدت زمان شکایت فحاشی چقدر است؟

فحش دادن به یک فرد باعث می شود حرمت او مورد تعارض قرار بگیرد. هتک حرمت چه در تنهایی باشد و چه در یک محیط اجتماعی جرم محسوب می شود. فردی که به حریم او تعددی صورت گرفته می تواند در دادگستری شکایت خود را مطرح کند. البته باید به این مورد دقت کرد که ثبت شکایت دارای محدودیت زمانی است. به این صورت نیست که به فردی امروز هتک حرمت شود و او بعد از گذشت چند سال برای دفاع از حیثیت خود شکایت کند. بلکه فرد حداقل 10 و حداکثر یک سال برای مراجعه به دادگاه و سپری کردن روند قانونی زمان دارد.

بستر شکایت زمانی فراهم است که فرد مدارک لازم را داشته باشد. به طور مثال، فحش هایی که به او داده شده به صورت مکتوب در موبایل داشته باشد تا بتوان به راحتی جرم را به اثبات رساند. بنابراین زنی که حقوق معنوی او توسط مردش پایمال شده با دانستن این که فحش دادن همسر چه مجازاتی دارد می تواند تمام الفاظ نادرستی که از طرف او برایش ارسال شده را حفظ کرده و در دادگاه از آن استفاده کند.

فحش دادن به همسر چه مجازاتی دارد

نحوه شکایت فحاشی چگونه است؟

بعد از این که تصمیم به شکایت گرفته شد باید دادخواست یا شکوایه ای تنظیم گردد. لازم است در متن دادخواست، اطلاعات کامل از زمان جرم و نوع جرم مشخص شود. دادخواست می تواند توسط شاکی نوشته شود و هم این که شاکی می تواند از یک وکیل جهت نوشتن شکوایه کمک بگیرد. شکوایه بعد از این که کامل شد باید به دادگاه ارایه گردد.

البته امکان ثبت شکایت به صورت الکترونیکی و از طریق سایت دادگستری نیز وجود دارد. بعد از ثبت کامل شکوایه، به شکایت کنند نوبت داده می شود که در دادگاه حضور یابد. تا زمانی که مشخص نشده فحش دادن به همسر چه مجازاتی دارد همسرانی که در معرض توهین همسرانشان قرار گرفته اند اقدامات لازم برای شکایت را انجام نخواهند داد.

برای اثبات فحاشی چند شاهد لازم است؟

شهادت هر فردی برای دادگاه قابل قبول نیست. شاهد باید فردی بالغ و عاقل باشد فردی که هنوز به سن قانونی بلوغ نرسیده نمی تواند به عنوان شاهد در دادگاه حضور یابد. علاوه بر این، شهادت فردی که به اختلالات عقلی دچار است مورد قبول واقع نمی شود. برای اثبات فحاشی در دادگاه دو شاهد عاقل و بالغ لازم است.

کلام آخر 

فحاشی جرم است و برای پیگیری آن می توان از طریق شکایت در دادگاه اقدام کرد. در این مقاله بعد از بیان این مورد که فحش دادن به همسر چه مجازاتی دارد اطلاعاتی راجع به مدت زمان شکایت فحاشی، نحوه شکایت از فحاشی و تعداد شاهد در شکایت فحاشی نیز بیان شد؛ بنابراین اگر درگیر چنین مشکلی هستید و می خواهید کاری انجام دهید، اطلاعات این مقاله برای شما مناسب خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)

صدیقه السادات پورسعیدی

صدیقه السادات پورسعیدی هستم، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی، هفت سال هست که در زمینه تولید محتوا و سئو محتوا فعالیت دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا