تبلیغات در دادخواه وکالت

شرایط دریافت بیمه زنان خانه دار

تبلیغات در دادخواه وکالت

شاید بسیاری از افراد تصور کنند که بیمه تنها به افرادی که در یک سازمان خاص مشغول به فعالیت هستند تعلق می گیرد؛ در حالی که باید گفت این چنین نیست و افرادی چون خانم های خانه دار نیز می توانند مشمول بیمه شوند. حال اگر شما به عنوان یک خانم خانه دار و یک زن که شغل خاصی ندارد به دریافت بیمه فکر می کنید، در ادامه همراه ما باشید تا با شرایط دریافت بیمه زنان خانه دار آشنا شوید.

بیمه زنان خانه دار چیست؟

در گذشته یکی از دغدغه هایی که برای خانم های خانه دار وجود داشت به موضوع عدم دریافت بیمه  مربوط می شد. در پی این دغدغه و نگرانی، در سال 1387 بیمه تامین اجتماعی در رابطه با این موضوع تدابیری را انجام داد و طرحی را تحت عنوان بیمه زنان خانه دار اجراء نمود. تصویب و اجرای این طرح باعث  شد که بانوان خانه دار که شغل و درآمد ندارند، دیگر دغدغه ای از بابت آینده مالی خود نداشته باشند.

بیمه زنان خانه‌دار برای چه افرادی مناسب است؟

برای آنکه بتوانید از بیمه زنان خانه دار استفاده کنید، باید یکسری از شرایط وجود داشته باشد که ما در ادامه این شرایط را موردبررسی قرار خواهیم داد. اگر یکی از شرایط زیر وجود داشته باشد، می توانید نسبت به دریافت این بیمه اقدام کنید.

 • خانم های خانه داری که بین 18 تا 50 سال سن دارند و در هیچ سازمانی استخدام نشده اند و مشغول به کار نیستند.
 • خانم هایی که قبلا در جایی مشغول به کار بوده اند ولی اکنون خانه دار هستند و سابقه پرداخت بیمه را نیز دارند.
 • خانم هایی که از کارگاه های مشمول قانون تامین اجتماعی حقوق می گیرند و مشغول به کار هستند.
 • خانم هایی که بیش از 50 سال سن دارند؛ البته این دسته از افراد زمانی مشمول بیمه می شوند که معادل هر سال سن مازاد بر 50 سال سابقه پرداخت بیمه داشته باشند.

در چه بازه سنی می توان نسبت به دریافت بیمه  زنان خانه‌دار اقدام کرد؟

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از خانم های خانه دار پیش می آید، این است که از چه سنی می توانند برای دریافت این بیمه اقدام کنند. در راستای پاسخ به این سوال باید گفت که تمام بانوان خانه دار، چه مجرد و چه متاهل می توانند در بازه ی سنی 18 تا 50 سالگی برای ثبت نام این بیمه که شامل خدمات بیمه تامین اجتماعی و مستمری دوران بازنشستگی می شود اقدام کنند. البته باید به این موضوع اشاره کنیم که خانم های بالا 50 سال سن نیز می توانند به شرط داشتن سابقه عضویت در این بیمه ثبت نام کنند.

برای مثال اگر شما اکنون 53 سال سن دارید و متقاضی این بیمه می باشید، باید در کمترین حالت ممکن، یعنی 3 سال سابقه بیمه داشته باشید تا بتوانید از مزایای بیمه زنان خانه دار بهره مند شوید. به عبارتی می توان گفت اگر شما قبلا شاغل بوده اید و در آن سال ها سابقه بیمه داشته اید و اکنون از سن 50 سالگی گذشته اید، می توانید برای ثبت نام این بیمه اقدام کنید. باید این مورد را نیز اضافه کرد که اگر حداقل 10 سال سابقه بیمه داشته باشید، می توانید بدون محدودیت سنی عضویت این بیمه را دریافت کنید.

* اگر مشغول به فعالیت هستید، اما کارفرمای شما اقدامی در جهت بیمه کردن شما برنداشته است، می توانید برای دریافت بیمه زنان خانه دار اقدام کنید!

شرایط دریافت بیمه زنان خانه دار

مزایای دریافت بیمه زنان خانه دار

 • اگر پدر خانواده بیمه نباشد؛ مادر می تواند با داشتن این بیمه فرزندان خود را نیز تحت پوشش قرار دهد.
 • بانوان با داشتن این بیمه می توانند به صورت مادام العمر مستمری دریافت کنند.
 • افرادی که تحت پوشش این بیمه در می آیند، می توانند با پرداخت حق بیمه از مستمری بازنشستگی و کمک هزینه امور فوت استفاده کند.

معایب بیمه زنان خانه دار

این بیمه با وجود اینکه مزیت هایی را به همراه دارد، از معایبی نیز برخوردار است که در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • از آنجایی که معمولا خانم های خانه دار درآمدی ندارند، ممکن است در پرداخت هزینه های بیمه دچار مشکل شوند.
 • مبلغی که در جهت حق بیمه پرداخت می شود دیگر به فرد بازگردانده نخواهد شد.
 • بازخرید و وام مبلغ حق بیمه پرداختی وجود ندارد.
 • بعد از فوت فرد، مستمری که به بازماندگان می رسد چندان زیاد نخواهد بود.
 • هیچ تعهد پرداختی برای حوادث مختلف وجود ندارد.

چگونه می توان برای دریافت بیمه زنان خانه دار اقدام کرد؟

اکنون شما می دانید که بیمه زنان خانه دار چیست، چه شرایطی دارد و از چه مزایا و معایبی برخوردار می باشد. حال شاید با این وجود بخواهید نسبت به دریافت این بیمه اقدام کنید، اما ندانید که باید دقیقا چه کاری انجام دهید؟ در پاسخ به این موضوع باید گفت یکسری مدرک را آماده کنید و سپس به مراکز کارگزاری بیمه بروید. مدارکی که برای دریافت این بیمه مشخص شده اند، عبارتند از:

 • شناسنامه و کپی از تمام صفحات آن
 • کارت ملی و کپی کارت ملی
 • عکس 4*3
 • تکمیل فرم های مربوطه

دقت داشته باشید که اگر برای خدمات درمانی نیز به دفترچه بیمه نیاز داشتید، باید در فرمی که در اختیارتان قرار می گیرد نیز گزینه درمان را تیک بزنید. اگر در سال های گذشته سابقه پرداخت بیمه را نیز دارید، حتما این مورد را ذکر کنید تا به سابقه شما افزوده شود.

کلام آخر

بیمه زنان خانه دار یک امتیاز و پشتوانه بزرگ به شمار می آید و افراد می توانند زمانی که به درآمد و پول نیاز دارند، با استفاده از مبلغ پرداختی برای بیمه، مخارج زندگی خود را مدیریت کنند. در این مقاله ما اطلاعات کاملی در رابطه با این بیمه را در اختیار شما قرار دادیم، بنابراین اکنون می توانید با کمترین میزان خطا و سوال جانبی نسبت به دریافت این بیمه اقدام کنید.

4.7/5 - (3 امتیاز)

مهدیه خوشرویی

مهدیه هستم؛ از سال 1398 فعالیت خودمو در نویسندگی شروع کردم و تا به امروز با خواندن و نوشتن مقالات مختلف در حال کسب اطلاعات جدید هستم و امیدوارم بتوانم مطالبی که به دنبال آن هستید را با بهترین کیفیت در اختیارتان قرار دهم 💗

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا