تبلیغات در دادخواه وکالت

آیا تغییر جنسیت در ارث تاثیر میگذارد؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

به احتمال زیاد در اطراف خود افرادی را مشاهده کرده اید که هویت اخلاقی آن ها با جنسیتی که دارند متفاوت است. حال از آنجایی که این موضوع اختلال هایی را در زندگی این افراد ایجاد می کند، آن ها بعد از گذشت مدتی تصمیم به تغییر جنسیت می گیرند. بدیهی است که با چنین تغییری مدارک شناسایی و تمام موارد حقوقی نیز دچار تغییر شود. از همین رو تصمیم داریم در این مقاله در رابطه با موضوع تاثیر تغییر جنسیت در ارث صحبت کنیم تا متوجه شوید که آیا اگر فردی جنسیت خود را تغییر دهد، میزان ارثی که دریافت می کند نیز تغییر خواهد کرد؟

چه افرادی می توانند نسبت به تغییر جنسیت اقدام کنند؟

زمانی که صحبت از تغییر جنسیت می شود، منظور این است که تغییر و اصلاحاتی در آلت تناسلی شخص ایجاد می شود؛ به طوری که آلت تناسلی مردانه به زنانه تبدیل خواهد شد یا بالعکس! البته گاهی اوقات افراد یا دو جنسه هستند یا جنسیت خنثی دارند که در چنین موقعیتی به مرد یا زن تبدیل می شوند و باید گفت این تغییر نیز نوعی تغییر جنسیت به شمار می آید. البته باید به این نکته اشاره کرد تغییر جنسیت در هر حالتی در قانون ما مجاز نیست و برخی از افراد هستند که مجاز به این تغییر می باشند. به طور کلی افراد مجاز به تغییر جنسیت را می توان در سه دسته تقسیم کرد که این سه دسته عبارتند از:

  • دسته خنثی فیزیکی

عمل تغییر جنسیت برای افرادی که در دسته خنثی هستند مجاز به شمار می آید. افراد خنثی در حقیقت افرادی هستند که علائم جنسیتی هر دو جنس را دارند. گاهی اوقات برخی از علائم بر سایر علائم غالب می شوند، اما ممکن است این اتفاق نیفتد. حالت دیگر افراد خنثی به این صورت است که در بدن آن ها یک آلت تناسلی وجود دارد، اما این آلت توسط پوست یا بافت پوشانده می شود و پزشک با انجام جراحی این مشکل را برطرف می کند. گاهی اوقات افراد خنثی دو آلت تناسلی دارند، یعنی هم آلت تناسلی زنانه و هم مردانه؛ در چنین موقعیتی با توجه به آزمایش ها یکی از آلت های تناسلی از ریشه جدا می شود تا آلت دیگر به اندازه کافی تقویت شود.

  • دسته خنثی روانی

دومین دسته ای که تغییر جنسیت آن ها مجاز است را می توان افراد خنثی روانی درنظر گرفت. این افراد از نظر جسمی کاملا مرد یا زن هستند، اما تمایلات جنسی آن ها با جسمشان همخوانی ندارد. البته برخی از افراد خنثی روانی از لحاظ جسمی نیز نقص هایی دارند؛ مثلا شخص مونث است و آلت تناسلی زنانه دارد، اما رحم در بدن شکل نگرفته و شخص پریود نمی شود.

  • دسته مربوط به افراد عادی

افراد عادی از لحاظ جنسی هیچ مشکلی ندارند، یعنی اگر مرد هستند جسم و آلت تناسلی آن ها نیز کاملا مردانه است. این افراد حتی تمایلات جنسی مناسبی با جنسیت خود دارند اما می خواهند بنا به دلایلی تغییر جنسیت بدهند. باید گفت که چنین کاری شدنی نیست و این کار از لحاظ قانون مجاز به شمار نمی آید؛ زیرا تغییر جنسیت برای افراد عادی ممکن است با به خطر انداختن سلامتی شخص همراه باشد. باید گفت که پزشک ها نیز اجازه انجام چنین جراحی ندارند و اگر این عمل را انجام دهند مرتکب جرم خواهند شد.

تغییر جنسیت در ارث

تغییر جنسیت در ارث

در بخش قبل افرادی که مجاز به انجام این جراحی هستند را بررسی کردیم و اکنون تصمیم داریم در رابطه با موضوع تغییر جنسیت در ارث صحبت کنیم. به طور کلی در حقوق ایران موضوع تغییر جنسیت دو حالت دارد که عبارتند از:

  • حق ارث فرزندی از والدین بعد از تغییر جنسیت
  • حق ارث والدین از فرزند بعد از تغییر جنسیت

تاثیر تغییر جنسیت در ارث فرزند

تمامی حقوقدانان بر موضوع اصل ارث بردن اتفاق نظر دارند و معتقد هستند که جنسیت فعلی شخص، یعنی جنسیتی که بعد از جراحی پیدا می کند مهم است و باید بر اساس همان ارث ببرد. حال اگر شما موقعیتی مشابه با این شرایط دارید، پیشنهاد می شود از یک وکیل خانواده کمک بگیرید تا امور با سادگی بیشتر پیگیری شوند؛ اما آیا می دانید عمده وظایف وکیل خانواده کدامند؟

تغییر جنسیت در ارث والدین

حالت دیگر به تغییر جنسیت والدین مربوط می شود و باید گفت اختلاف نظرهایی بر سر این موضوع وجود دارد. دسته اول افراد معتقد هستند والدینی که تغییر جنسیت می دهند از فرزند خود هیچ ارثی نمی برند و دسته دوم می گویند که مبنای ارث بردن والدین تغییر جنسیت داده به زمان تولید مثل مربوط می شود.

کلام آخر

همانطورکه مطالعه کردید، در این مقاله در رابطه با موضوع تاثیر تغییر جنسیت در ارث صحبت کردیم و حالت هایی که وجود داشت را گفتیم. البته تمام این تغییرات و مراحل باید به صورت قانونی انجام شود تا مدارک شما برای جنسیت جدید صادر شوند و شما بتوانید از آن ها برای کارهای قانونی خود استفاده کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

مهدیه خوشرویی

مهدیه هستم؛ از سال 1398 فعالیت خودمو در نویسندگی شروع کردم و تا به امروز با خواندن و نوشتن مقالات مختلف در حال کسب اطلاعات جدید هستم و امیدوارم بتوانم مطالبی که به دنبال آن هستید را با بهترین کیفیت در اختیارتان قرار دهم 💗

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا