تبلیغات در دادخواه وکالت

جعل گواهی پزشکی چه مجازاتی دارد؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

جعل گواهی پزشکی چه مجازاتی دارد سوالی است که ما در این مقاله به آن پاسخ خواهیم داد. در این خصوص مواردی مانند فتوشاپ گواهی پزشکی، گواهی پزشکی خام، خرید گواهی پزشکی و نمونه گواهی پزشکی برای مدرسه مطرح می شوند. تمامی این موارد می توانند مصداق جعل گواهی پزشکی باشند؛ اما اینکه گواهی برای چه کاربرد و استفاده ای جعل شده است می تواند تعیین کننده مجازات این جرم باشد.

حکم مجازات جعل گواهی پزشکی بستگی به نوع جرم دارد و بر همان اساس میزان آن تعیین می شود. به عنوان مثال گاهی برای معافیت از خدمت سربازی یا ارائه به دادگاه مورد استفاده قرار می گیرد که در این صورت  جزای متفاوتی برای آن در نظر گرفته می شود. جزای نقدی و حبس بر اساس نوع جرم توسط دادگاه تعیین می شود.

جعل اسناد یکی از جرایم مهم در قانون مجازات اسلامی است که برای آن مجازات های سنگینی اعمال می شود. این کار آثار و تبعات سنگینی دارد و به همین دلیل فرقی بین جعل سند عادی یا رسمی وجود ندارد. اغلب جعل گواهی پزشکی برای مواردی مانند معافیت از خدمت وظیفه انجام می شود. گواهی پزشکی جعلی به مراجع قضایی ارائه می شود تا به منظور اخذ معافیت از آن استفاده شود.

ممکن است جعل گواهی توسط پزشک یا غیر پزشک انجام شود. بر همین اساس نیز مجازات های مختلفی برای آن وجود دارد و باید در این خصوص بررسی هایی صورت بگیرد. از این رو در این مقاله به اینکه جعل گواهی پزشکی چه مجازاتی دارد، خواهیم پرداخت.

جرم جعل گواهی پزشکی

یکی از جرایم علیه اموال جرم جعل است که در خصوص اسناد مختلف می تواند متفاوت باشد. سندی که جعل می شود در تعیین جرم نقش تعیین کننده ای دارد. جرم جعل گواهی پزشک یکی از انواع جعل سند است که اغلب برای مواردی مانند معافیت از آن استفاده می شود. البته مواردی مانند جعل گواهی پزشکی سرماخوردگی، گواهی پزشکی برای دانشگاه و گواهی پزشکی برای مدرسه نیز ممکن است مورد استفاده قرار بگیرند.

اینکه جعل گواهی پزشکی چه مجازاتی دارد باید بر اساس ماده 523، 532 و 534 قانون مجازات اسلامی بررسی شود. جعل دارای انواع مختلفی است که در این بخش به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • جعل مادی: در صورتی که شخصی یک سند، مهر و … را جعل کند و یا تغییری در سند مانند تغییر در تاریخ را انجام دهد، جعل مادی محسوب می شود. این کار به قصد تقلب انجام می شود.
 • جعل مفادی یا معنوی: اگر کارمند دولتی هنگام تنظیم سند قصد تحریف محتوا را داشته باشد، ممکن است امری را خلاق واقع در آن درج کند. امکان تحریف امضا، مهر یا خطوط نیز در این حالت وجود دارد.

جعل مادی و معنوی اگر در خصوص گواهی پزشکی باشد جرم محسوب می شود. در جریان این جرم فرد قصد تقلب دارد و در این راستا اقدام به جعل گواهی بیماری می کند. صدور گواهی خلاف واقع جرم محسوب می شود و برای آن مجازات هایی تعیین می شود. در ادامه خواهیم گفت که جعل گواهی پزشکی چه مجازاتی دارد.

جرم جعل گواهی پزشکی

مجازات جعل گواهی پزشکی چیست؟

حال که در خصوص جرم جعل گواهی پزشکی صحبت کردیم، باید در خصوص مجازات آن نیز مطالبی را ذکر کنیم. اینکه جعل گواهی پزشکی چه مجازاتی دارد بستگی به نوع جرم دارد. میزان مجازات جعل در قانون مجازات اسلامی تعیین شده است.

 • بر اساس ماده 538 این قانون اگر کسی برای معافیت خود یا دیگری از خدمت نظام وظیفه گواهی پزشکی جعلی ارائه دهد، ممکن است از 6 ماه الی 1 سال حبس مجازات شود. همچنین امکان دارد برای این فرد جریمه نقدی در نظر گرفته شود. فرقی ندارد که گواهی پزشکی جعلی برای معافیت خدمت سربازی باشد یا برای سایر خدمات دولتی. در هر صورت این جرم دارای مجازات ذکرشده می باشد.
 • بر طبق ماده 536 قانون مجازات های اسلامی اگر کسی سند یا متن غیر رسمی را جعل کند یا با این آگاهی که سندی جعلی است آن را مورد استفاده قرار دهد، باید خسارت را جبران کند. همچنین برای وی 3 ماه الی 1 سال حبس نیز در نظر گرفته شده است.
 • برای جعل گواهی پزشکی در مواردی مانند مرخصی مدرسه، دانشگاه و … نیز برابر با ماده 536 قانون، مجازات 3 ماه الی 1 سال حبس در نظر گرفته شده است. در کنار آن نیز باید جزای نقدی نیز پرداخت شود.
 • در ماده 539 قانون مجازات های اسلامی بخش تعزیرات به این موضوع اشاره شده است که اگر پزشک گواهی خلاف واقعی را برای معافیت یا هر نوع کار دیگر صادر کند و فرد آن را به مراجع قضایی ارائه دهد، نیز باید از 6 ماه الی 2 سال حبس محکوم شود و یا جزای نقدی پرداخت کند.

رسیدگی به جرم جعل گواهی پزشکی

در صورت وجود شاکی برای جرم جعل گواهی پزشکی وی باید با ارائه شکواییه شکایت خود را مطرح کند. با طی کردن روند پرونده قضایی امکان صدور حکم قطعی در این خصوص وجود دارد. اینکه جعل گواهی پزشکی چه مجازاتی دارد را در مراحل قبل ذکر کردیم. در صورتی که جرم اثبات شود، این مجازات ها اعمال می شوند. مراحل رسیدگی به این جرم عبارتند از:

 • ثبت نام و احراز هویت از طریق ثنا و دریافت نام کاربری و کلمه عبور
 • ارائه نمونه شکواییه جعل گواهی پزشکی و اسناد و مدارک به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و ثبت شکایت
 • ارجاع پرونده به دادسرا و اثبات جرم
 • صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست
 • ارسال پرونده به دادگاه کیفری

رسیدگی به جرم جعل گواهی پزشکی

کلام آخر

در این مطلب در خصوص اینکه جعل گواهی پزشکی چه مجازاتی دارد صحبت شد. همانطور که ذکر شد این کار جرم محسوب می شود و بر اساس نوع آن دارای مجازات های مختلفی می باشد. به منظور ثبت شکواییه در این خصوص باید از طریق سامانه ثنا اقدام شود. رسیدگی به پرونده نیز با ارائه شکواییه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی امکان پذیر است. با طی کردن این روند جرم جعل گواهی پزشکی اثبات می شود و در این خصوص حکم نهایی توسط دادگاه صادر خواهد شد. مجازات ها نیز بر اساس نوع جرم در قانون متفاوت هستند که در مقاله به آنها اشاره شد. در مقاله چگونه یک وکیل متخصص خوب انتخاب کنیم؟ به روش های گرفتن وکیل متخصص اشاره شده است.

5/5 - (2 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا