تبلیغات در دادخواه وکالت

ابراء مهریه چیست؟ + شرایط ابرا با سند رسمی

تبلیغات در دادخواه وکالت

در پاسخ به این سوال که ابراء مهریه چیست، می توان گفت ابراء مهریه که امکان بازگشت از آن وجود ندارد، به این مفهوم است که زن با استفاده از یک سند رسمی ثبت شده در دفترخانه یا یک سند عادی و با توجه به شرایطی چون اهلیت، رضایت و اختیار اقدام به آزاد کردن مرد از تعهد پرداخت مهریه ایجاد شده در قرارداد ازدواج می نماید.

ابراء مهریه یعنی چه؟

مهریه حق زن و در این حالت مرد متعهد بوده که یک مبلغ خاص به عنوان مهریه به زن بپردازد. برای تکمیل توضیحات مهریه می توانید مقاله منظور از مهریه حال یا موجل چیست را بررسی کنید. اگر مهر قابل پرداخت باشد و مرد توانایی مالی برای پرداخت آن را نداشته باشد و یا اگر زن مهر خود را بر اساس امکانات بخشیده و یا از آن انصراف داده باشد، این مساله با نام ابراء مهریه مطرح می گردد.

به عبارت ساده وقتی که قانون گذار در مورد تعهدات و بدهی ها حرف می زند انتظار دارد که افراد متعهد تعهدات و بدهی های خود را انجام دهند. در غیر این صورت شخص متعهد با تبعات حقوقی عدم پرداخت یا عدم انجام مواجه خواهد شد. مگر این که بدهی ادا شده یا متعهد از بدهی خود ابراء کند.

عمل ابراء به وسیله دیگر شخص یا سازمان با رضایت و با شرایطی همچون عقلانیت، بلوغ و رشد یا به تصویب عرفی صورت می پذیرد. به صورتی که از ابتدا صحبت از هیچ بدهی در میان نبوده است.

شرایط ابراء مهریه چیست؟

پس از توضیح در مورد ابرا مهریه در این بخش قصد داریم به بررسی شرایط که زن می تواند مرد را از پرداخت مهریه متعهد به او در اثر ازدواج آزاد کند، پردازیم. شرایط آزادی از مسئولیت مهریه، بر اساس مفاد قانون و آن چه درباره شرایط ابراء یا برایت ذمه تعیین شده است، به شرح زیر است:

  • صلاحیت ابراز کننده

معنای صلاحیت در این جا داشتن عقل است. با توجه به این که در قوانین مدنی ما ابراء به عنوان یک مفهوم مشخص شده است. صلاحیت متعهد یا مدیون، به عبارت دیگر فردی که مورد ابراء قرار می گیرد، شرط لازم نیست.

  • نیت و رضایت و رضایت در فرآیند ابراء

مهریه از آن زن بوده و زن به عنوان صاحب مهریه در قانون شناخته می شود. زمانی که تصمیم به آزادی شوهر از مهریه می گیرد باید در عمل با نیتی کاملا آگاهانه و رضایت کامل، شوهر را از تعهد به پرداخت مهریه آزاد کند. او باید با اراده خود و بدون هیچ گونه فشار واجباری این کار را انجام دهد.

  • شرعی بودن هدف و تعیین بودن موضوع ابراء

یکی از شروط مهم در فرآیند ابراء مهریه زن، این است که هنگام تدوین سند رسمی یا عادی برای این امر، موضوع ابراء که شامل آزادی مرد از پرداخت مهریه می شود، به صورت واضح و دقیق مشخص گردد. همچنین مقدار و نوع مهریه معین شده در سند ابراء باید به ثبت رسد. انجام این عمل نباید مغایر با شریعت و قانون باشد.

ابراء مهریه چیست

نحوه ابراء مهریه چگونه است؟

در علم حقوق هر فرآیندی باید طبق روال و مراحل معین خود انجام شود. تا به شکل صحیح و اثر مطلوب صورت گیرد. ابراء مهریه مستثنی از این قاعده نیست. بنابراین در این بخش قصد داریم توضیح دهیم که مراحل و نحوه ابراء مهریه چیست؟

روش ابراء مهریه به این صورت است که زن با داشتن شرایط مربوط که در بخش قبل توضیح داده شد به عبارت دقیق و صریح با استفاده از یک سند عادی و البته باید تاکید کرد در عین حال رسمی در دفتر خانه اعلام کند که از مرد، برخوردار از شرایط معین، خود را از هر گونه تعهد مهریه بری الذمه می کند. از این به بعد، یعنی پس از انجام مراحل ابراء زن دیگر هیچ حقی نسبت به مالک مهریه اعمال نشده در قبال ازدواج ندارد و همچنین مرد هیچ گونه مسئولیتی  در خصوص پرداخت مهریه نخواهد داشت. می توان گفت این مسائل از جمله آثار ابراء مهریه هستند که توسط زن نسبت به خود و همسر اعمال می کند.

آیا می توان از ابراء مهریه بازگشت کرد؟

در بخش های پیشین بیان کردیک که ابراء مهریه چیست و چه شرایطی برای انجام آن لازم است. حالا در این بخش از مقاله قصد داریم به پرسش این که آیا امکان پشیمانی از ابراء وجود دارد پرداخته و بیان کنیم که نظر قانون گذار در این باره چیست.

در موضوع رجوع از ابراء مهریه باید گفت که قانونگذار با گرفتن الگو از شریعت مقدس، امکان بازگشت از ابراء، مختص دیون و تعهدات مالی از جمله مهریه یا وام را ممکن نمی داند. بنابراین اگر زن در صورت ابراء اقدام به بری الذمه مرد از پرداخت مهریه کند، هیچ گونه امکانی برای بازگشت از تصمیم ابراء وجود ندارد.

کلام پایانی

در این مقاله دادخواه وکالت علاوه بر این که بیان شد ابراء مهریه چیست به بررسی امکان بازگشت از ابراء و شرایط قانونی آن نیز پرداختیم. به طور کلی ابراء مهریه عملی است که زن با قبول آن آزادی مرد از دیون را فراهم می کند.

5/5 - (1 امتیاز)

صدیقه السادات پورسعیدی

صدیقه السادات پورسعیدی هستم، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی، هفت سال هست که در زمینه تولید محتوا و سئو محتوا فعالیت دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا