تبلیغات در دادخواه وکالت

سهام ممتاز چیست و چه امتیازاتی را شامل می‌شود؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

سهام ممتاز چیست سوالی است که در این مقاله به آن پاسخ خواهیم داد. در این خصوص مواردی مانند سهام ممتاز در قانون تجارت، تفاوت سهام عادی و ممتاز، ویژگی های سهام ممتاز و حقوق صاحبان سهام مطرح می شوند. واژه سهام ممتاز اغلب در فرآیند هایی مانند سرمایه گذاری و ثبت شرکت کاربرد دارد.

این نوع سهام از طرف سرمایه گذاران در مرحله های آغازین سرمایه گذاری از استارتاپ ها طلب می شود؛ چراکه این شرکت ها ریسک زیادی در سرمایه گذاری دارند. به همین دلیل لازم است در خصوص سهام ممتاز مطالب جامعی ذکر شود. به منظور آشنایی با این اصطلاح باید تعریف دقیقی از آن را ارائه دهیم. بدین منظور می توانید از طریق مشاوره با وکیل آنلاین اطلاعات کامل تری را به دست آورید.

سهام ممتاز چیست؟

سهام ممتاز (Preferred stock) همانطور که از نامش پیداست برای دارنده دارای امتیازات ویژه ای است! این گواهی مالکیت امکان انتقال را دارد و به شخصی که آن را در دست دارد، حقی ثابت از دارایی شرکت را می دهد. امتیازات سهام ممتاز هنگامی نمایان می شوند که صحبت از دریافت سود سهام شرکت باشد.

کسانی که سهام ممتاز دارند ارجحیت بیشتری نسبت به دارندگان سهام عادی دارند. سود بیشتری از این طریق به صورت ماهانه یا فصلی به این افراد تعلق می گیرد. می توان گفت که ترکیبی از سهام عادی و اوراق بدهی است و امتیازات زیادی برای دارنده در بر دارد.

سهام ممتاز چیست؟

سهام ممتاز تجمعی و غیر تجمعی

اگر بخواهیم بدانیم که سهام ممتاز چیست و چه امتیازاتی دارد باید در خصوص انواع آن نیز مطالبی را ذکر کنیم. در این خصوص باید گفت که سهام ممتاز به دو دسته تقسیم می شود. این دو دسته شامل سهام ممتاز تجمعی و سهام ممتاز غیر تجمعی هستند.

  • سهام ممتاز تجمعی: در صورت داشتن سهام ممتاز از نوع تجمعی، سود سهامی که از دست رفته باشد به سود سهام بعدی منتقل می شود. در صورت صدور سود سهام در این مرحله، هر دو مبلغ برای سهامدار پرداخت می شوند. در صورت رد شدن بازپرداخت سود سهام، مبالغ به تاریخ بعد انتقال پیدا می کنند.
  • سهام ممتاز غیر تجمعی: ممکن است شرکت تصمیم بگیرد که در یک دوره سود پرداخت نکند! باید گفت که این مبلغ هیچ گاه در آینده پرداخت نمی شود. در واقع در سهام ممتاز غیر تجمعی سهامدار برای همیشه سود سهام را در این صورت از دست خواهد داد!

امتیازات سهام ممتاز چه هستند؟

همانطور که در بالا در خصوص اینکه سهام ممتاز چیست ذکر شد، این سهام دارای امتیازاتی است. به همین دلیل در این بخش قصد داریم امتیازات سهام ممتاز را ذکر کنیم. این امتیازات عبارتند از:

  • عدم نیاز به پرداخت وجه سهام
  • دریافت سود بیشتر با داشتن سهام ممتاز نسبت به کسانی که سهام عادی دارند.
  • اولویت در دریافت سود سهام ممتاز
  • جمع شوندگی یکی از ویژگی های اصلی سهام ممتاز است. هنگام بروز بحران در شرکت امکان دارد پرداخت سود به سهام داران به حالت تعلیق درآید. حال اگر شرکت دو سال پی در پی در زیان باشد و نتواند به سهامداران سود پرداخت کند در پایان سال سوم باید سود های انباشته دو سال قبل را در درجه اول به سهام دار ممتاز پرداخت کند! بعد از آن باید سود سهامداران عادی نیز پرداخت شود. این ویژگی بام نام سهام ممتاز جمع شونده شناخته می شود.
  • در هنگام انحلال شرکت نیز پرداخت سود به سهام داران ممتاز باید در مرحله اول انجام شود؛ البته این سود باید بعد از پرداخت دیون و بدهی های شرکت باشد.
  • در تقسیم دارایی شرکت هنگام تسویه، ابتدا سهام ممتاز پرداخت می شود و امتیاز از این طریق اعطا می گردد.
  • بعد از پرداخت بدهی شرکت در هنگام تقسیم دارایی شرکت نیز سهم بیشتری به سهام ممتاز تعلق خواهد گرفت.
  • حق رای دو برابر در مجمع عمومی و امتیازات دیگر از دیگر مزایایی است که به سهامداران ممتاز تعلق می گیرد.

امتیازات سهام ممتاز چه هستند؟

تفاوت سهام ممتاز و سهام عادی

در ادامه بحث اینکه سهام ممتاز چیست باید در خصوص تفاوت سهام ممتاز و سهام عادی مطالبی را ذکر کنیم. با توجه به امتیازات و ویژگی هایی که سهام ممتاز و سهامداران آن در شرکت دارند، می توان گفت که اصلی ترین تفاوت این دو در این است که دارندگان سهام ممتاز ادعای بیشتری در خصوص دارایی های شرکت دارند.

مسلما در هنگامی که شرکت رونق دارد توزیع سود برای سهامداران ممتاز اولویت بیشتری دارد. در صورت رکود شرکت نیز باز هم این افراد برای تسویه حساب در اولویت هستند. بعد از پرداخت بدیهی و دیون اولویت با سهام داران ممتاز است که پول دریافت کنند.

در ادامه ذکر تفاوت سهام ممتاز با سهام عادی باید گفت که حتی سود سهام ممتاز نیز از عادی بیشتر است! می توان گفت که سود این سهام از طرف شرکت تضمین‌ شده است و در فواصل منظم باید پرداخت شود. این روند برای سهامداران عادی اجرا نمی شود و تصمیم هیئت مدیره در پرداخت سود به آنها تاثیرگذار است. در صورت رای گیری، دارندگان سهام ممتاز ارجحیت بیشتری نسبت به سهامداران عادی دارند.

کدام سهام برای سرمایه گذاری مناسب می باشد؟

در خصوص اینکه کدام یک از سهام ها برای سرمایه گذاری مناسب هستند، باید گفت که هر سهامی با توجه به سرمایه گذار جذابیت های خاص خود را دارد. مسلم است که سهام ممتاز این اولویت را برای سهامدار فراهم می کند که سود خود را دریافت کند.

این مورد برای سرمایه گذارانی مناسب است که درصدد دریافت سود نقدی هستند. برخی نیز ممکن است به دنبال دریافت حق رای اعطا شده باشند و سهام عادی را انتخاب کنند. با در نظر گرفتن این ویژگی ها می توانید نسبت به ارزیابی دو نوع سهام اقدام کنید و سهام مناسب را انتخاب کنید.

کلام آخر

در این مطلب در این خصوص صحبت شد که سهام ممتاز چیست و چه امتیازاتی دارد. در این خصوص باید گفت در سهام ممتاز سود بیشتری به سهامدار تعلق می گیرد. به همین دلیل افرادی که به دنبال سود هستند، این نوع سهام را انتخاب می کنند. حق رای در سهام عادی بیشتر است و از این رو برخی از افراد سهام عادی را انتخاب خواهند کرد. با مطالعه چگونه یک وکیل متخصص خوب انتخاب کنیم؟ می توانید در خصوص مشاوره با وکیل در رابطه به سهام ممتاز و عادی اطلاعات مناسبی کسب کنید.

4/5 - (2 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا