تبلیغات در دادخواه وکالت

راه های انتقال حق سرقفلی، شیوه و مراحل

تبلیغات در دادخواه وکالت

به موجب حق سرقفلی، مستاجر ملک تجاری می تواند از ملک با پرداخت اجاره بها تا پایان مدت زمان اجاره استفاده کند، شایان ذکر است که حق سرقفلی در دسته حقوق مالی قرار دارد به همین دلیل می توان آن را به اشخاص دیگر انتقال داد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که حق سرقفلی را هم مستاجر و هم مالک می توانند با استفاده از راه های انتقال حق سرقفلی به فرد دیگری منتقل کنند.

راه های انتقال حق سرقفلی

سرقفلی جزو حقوقی به شمار می رود که قابلیت انتقال آن وجود دارد، شایان ذکر است در صورتی که در قرارداد اجاره ملک تجاری امکان انتقال دادن سرقفلی درج نشده باشد باز هم می توان با استفاده از روش های قهری و قضایی نسبت به انتقال دادن سرقفلی اقدام کرد. برای انتقال دادن حق سرقفلی روش های مختلفی وجود دارد که انتخاب روشی مناسب برای انتقال این نوع حق وابسته به نوع قراردادی می باشد که منتقل می گردد. در ادامه این مطلب از وب سایت دادخواه وکالت به بررسی روش های انتقال حق سرقفلی خواهیم پرداخت که امیدواریم از مطالعه این مطلب نهایت بهره را ببرید.

نحوه انتقال دادن سرقفلی چگونه است؟

راه های انتقال حق سرقفلی عبارتند از:

1. انتقال ملک به همراه سرقفلی:

برای انتقال ملک به همراه سرقفلی مالک می تواند ملک خود را به صورت کامل به فرد دیگری انتقال دهد، در این حالت ملک به صورت کامل از مالکیت فروشنده خارج می گردد و به مالکیت خریدار در خواهد آمد.

2. اجاره ملک به همراه سرقفلی:

در این روش مالک در صورت تمایل ملک خود را به فرد دیگری اجاره می دهد و به همراه اجاره دادن ملک نیز حق سرقفلی را به فرد دیگر منتقل می کند. شایان ذکر است ارزش سرقفلی بر اساس ارزشی که در زمان عقد قرارداد اجاره دارد تعیین می گردد. در این روش بین مستاجر و موجر دو قرارداد مختلف وجود خواهد داشت که یکی از این قرارداد ها اجاره و قرارداد دیگر تعهد به انتقال سرقفلی در قبال عوض معین می باشد.

3. انتقال اختیاری حق سرقفلی:

در این روش انتقال حق سرقفلی باید از موجر ضمن عقد قرارداد اجاره یا خارج از آن انتقال سرقفلی را نیز دریافت کنید، در این شرایط می توان سرقفلی را به شخص دیگری انتقال داد، بنابراین نفر سوم به عنوان صاحب سرقفلی شناخته می شود.

4. انتقال قضایی سرقفلی:

مالک ممکن است حق اجاره سرقفلی را از مستاجر بگیرد، اگر حق انتقال سرقفلی از سوی قاضی صادر گردد امکان انتقال این حق به فرد دیگر وجود خواهد داشت. اگر موجر از پرداخت متعارف سرقفلی با نرخ روز به مستاجر خودداری نماید در این صورت مستاجر می تواند به دادگاه مراجعه کند و حکم انتقال سرقفلی را به فرد دیگر را بدون رضایت موجر بگیرد.

5. انتقال قهری سرقفلی:

یکی دیگر از انواع راه های انتقال حق سرقفلی، انتقال قهری سرقفلی می باشد. اگر صاحب سرقفلی فوت کند با توجه به اینکه حق سرقفلی جزو دارایی هایش به شمار می رود پس از فوت وی حق سرقفلی به ورثه اش انتقال داده می شود، در این شرایط موجر هرگز نمی تواند مخالفتی داشته باشد.

6. انتقال سرقفلی با سند عادی:

اگر سند سرقفلی از نوع عادی باشد و مستاجر دارای حق انتقال باشد در این صورت صاحب سرقفلی می تواند آن را به فرد دیگری انتقال دهد، شایان ذکر است که این نوع انتقال باید همراه با سند رسمی انجام شود و مالک حق کسب و پیشه نیز نمی تواند حق سرقفلی را به کمک سند عادی انتقال دهد.

نحوه انتقال دادن حق سرقفلی

قوانین مربوط به انتقال سرقفلی

از مهم ترین قوانین مربوط به راه های انتقال حق سرقفلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مستاجر می تواند با پرداخت نمودن بخشی از سرقفلی به مالک، وی را راضی به انتقال سرقفلی کند، اگر مستاجر بدون رضایت مالک حق سرقفلی را انتقال دهد در این صورت مالک می تواند با پرداخت 1/2 حق سرقفلی درخواست تخلیه ملک را بگیرد.
 2. انتقال سرقفلی مطابق با قوانین جرم به شمار نمی رود.
 3. اگر انتقال حق سرقفلی به کمک سند عادی رسمی انجام شود باز هم جزو انتقال به شمار می رود و مالک می تواند نسبت به پس گرفتن این حق اقدام نماید.
 4. برای انتقال دادن سرقفلی، مستاجر باید به کمک اظهارنامه مالک را مطلع نماید و رضایت وی را جلب کند، اگر مالک رضایت به انتقال سرقفلی دهد صاحب سرقفلی می تواند به کمک سند عادی حق سرقفلی را به فرد دیگری واگذار نماید.
 5. اگر مالک به انتقال سرقفلی رضایت ندهد و مستاجر نیز نیازی به ملک نداشته باشد، مستاجر می تواند برای منتقل کردن حق سرقفلی به فرد دیگر از دادگاه کمک بگیرد. در این صورت مستاجر باید دادخواست خود را در دفاتر خدمات قضایی ثبت کند و مدارک شناسایی را نیز به پرونده پیوست نماید.

بررسی مدارک مورد نیاز جهت انتقال سرقفلی

برای انتقال دادن حق سرقفلی باید به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه کنید و مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

 1. گواهی مالیات از مشاغل
 2. اصل اجاره نامه سرقفلی یا سند مالکیت سرقفلی
 3. مدارک شناسایی طرفین معامله
 4. استعلام دفترخانه صادرکننده اجاره نامه
 5. برگه مربوط به مالیات های پرداخت شده
 6. مجوز تامین اجتماعی
 7. نامه عدم بدهی از سازمان تامین اجتماعی
 8. پرداخت عوارض نوسازی در دفتر خدمات الکترونیک
 9. حکم دادگاه ( اگر انتقال سرقفلی از نوع قضایی باشد داشتن حکم دادگاه الزامی است).
 10. گواهی شورای حل اختلاف ( اگر انتقال سرقفلی از نوع قهری باشد داشتن گواهی شورای حل اختلاف ضروری است).
 11. اصل وکالت نامه ( اگر برای انتقال حق سرقفلی از وکیل کمک گرفته اید باید اصل وکالت نامه را به همراه داشته باشید).
 12. اجاره نامه جدید

مزایای اخذ حضور وکیل برای حل دعاوی سرقفلی

دعاوی سرقفلی دارای پیچیدگی زیادی هستند بنابراین رسیدگی به این نوع دعاوی تا حدودی دشوار است، برای پیگیری پرونده مربوط به سرقفلی می توانید از بهترین وکیل سرقفلی کمک بگیرید. وکیل سرقفلی باید اطلاعات لازم را در زمینه راه های انتقال حق سرقفلی داشته باشد.

از مهم ترین مزیت های اخذ وکیل متخصص برای رسیدگی به دعاوی سرقفلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. وکیلی که تمایل دارد به این نوع دعاوی رسیدگی کند باید به قوانین سرقفلی تسلط لازم را داشته باشد.
 2. تفکیک حق سرقفلی و کسب و پیشه در قوانین مرتبط به سرقفلی وجود دارد بنابراین بهتر است پیگیری این نوع دعاوی توسط وکیل انجام شود.
 3. وکیل سرقفلی می تواند دادخواست تخصص تری را به دادگاه ارائه دهد و دادگاه با توجه به دادخواست، رسیدگی به پرونده سرقفلی را شروع می کند.

مزایای حضور وکیل در دعاوی سرقفلی مغازه

کلام آخر

مستاجران می توانند با پرداخت مبلغی معین حق سرقفلی را دریافت نمایند، علاوه بر این برای مستاجران این امکان وجود دارد که حق سرقفلی را به افراد دیگر انتقال دهند. راه های انتقال حق سرقفلی متفاوت هستند و مستاجر می تواند با توجه به شرایطی که دارد از بین آن ها روشی مناسب را انتخاب کند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

ندا خوشرو

سلام ندا خوشرو هستم، از سال ۱۳۹۴ فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم در این وب سایت مطالب مفید و با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا