تبلیغات در دادخواه وکالت

تفاوت وکیل پایه یک با پایه دو دادگستری ⚖️【آخرین آپدیت سال】

تبلیغات در دادخواه وکالت

وکلا به دلیل آشنایی با مسائل حقوقی و کیفری برای پیگیری پرونده های قضایی انتخاب می شوند. بدیهی است برای تسریع در روند یک پرونده نیاز به مشورت با وکیل باتجربه است. هنگام انتخاب وکیل احتمالا با عناوینی مانند وکیل پایه یک و وکیل پایه دو دادگستری مواجه شدید. حال این موضوع مطرح می شود که تفاوت وکیل پایه یک با پایه دو دادگستری در چیست؟ برای پاسخ به این پرسش می توان به تفاوت در مدرک تحصیلی، سابقه و تجربه وکلا اشاره کرد.

تفاوت وکیل پایه یک با پایه دو دادگستری در چیست؟

وکلای دادگستری می توانند در امور حقوقی مختلفی فعالیت کنند؛ اما هر کدام حوزه اختیارات متفاوتی با هم دارند. به منظور بررسی تفاوت وکیل پایه یک با پایه دو دادگستری می توان مواردی مانند حوزه اختیارات و صلاحیت های وکیل پایه یک را مد نظر قرار داد. شرکت در تمامی دعاوی حقوقی توسط وکیل پایه یک امکان پذیر می باشد. بدیهی است که وکیل پایه دو تجربه و صلاحیت کمتری دارد و در نتیجه نمی تواند در برخی از امور حقوقی فعالیتی داشته باشد. اختیارات وکیل پایه دو در دفترچه آزمون وکالت آورده شده اند. بهترین وکیل مشهد را می توانید از میان وکلای پایه یک و پایه دو انتخاب کنید.

شرکت در کلیه محاکم حقوقی و کیفری از اختیارات وکیل پایه یک دادگستری است. در حالی که وکیل پایه دو تنها می تواند در محاکم کیفری و حقوقی شرکت کند که شرایط خاص دارند. در ادامه به تفاوت های این دو وکیل به صورت جامع تری اشاره خواهیم کرد.

تفاوت وکیل پایه یک با پایه دو دادگستری در چیست؟

1. تفاوت در مدرک تحصیلی وکلا

یکی از انواع تفاوت وکیل پایه یک با پایه دو دادگستری در مدرک تحصیلی آنها است. وکیل پایه یک مدرک تحصیلی بالاتری دارد. مدرک وکیل پایه یک اغلب کارشناسی ارشد به بالا است در حالی که وکیل پایه دو معمولا تا مقطع کارشناسی تحصیل کرده است.

2. تفاوت در میزان تجربه وکلا

میزان تجربه یکی دیگر از دلایل فرق وکیل پایه یک با پایه دو دادگستری می باشد. اغلب وکلای پایه یک در حدود 10 سال تجربه در خصوص وکالت پرونده های مختلف را دارند. به همین دلیل به صورت مستقل در حال فعالیت هستند؛ اما وکیل پایه دو معمولا در کنار یک وکیل باتجربه باید کارآموزی کند تا تجربه بیشتری کسب کند.

3. تفاوت در تخصص وکیل پایه یک و دو

از دیگر تفاوت ها بین وکلا پایه یک و پایه دو می توان به تخصص آن ها اشاره کرد. با توجه به تجربه بالای وکیل پایه یک در حدود یک دهه، مسلما در این خصوص تخصص بیشتری نیز دارد. وکیل پایه یک قادر است در حوزه های مختلفی مانند امور مالی، خانواده، ارث و … فعالیت کند. در این راستا می توانید با بهترین وکیل کیفری در مشهد ذر زمینه های مختلف مشورت کنید.

تفاوت در تخصص وکیل پایه یک و دو

4. تفاوت در حوزه اختیارات وکلا

باید گفت که حوزه اختیارات وکیل پایه و پایه دو با مهم متفاوت است. به طور کلی در دیوان عالی کشور اختیارات وکلا تعیین می شود. بدیهی است که به دلیل حرفه ای بودن وکیل پایه یک، حوزه اختیارات وی نیز بیشتر می باشد و در نتیجه اختیارات وکیل پایه دو کمتر است.

نکات مهم در انتخاب وکیل

برای انتخاب وکیل باید به تفاوت های وکیل پایه یک با پایه دو دادگستری دقت شود. بهتر است با توجه به نوع پرونده، میزان تخصص، تجربه و … نسبت به انتخاب وکیل برای پرونده حقوقی یا کیفری اقدام شود. در ادامه به نکات مهم در انتخاب وکیل اشاره خواهیم کرد:

  • بر اساس نوع پرونده باید به این نکته دقت شود تنها نیاز به مشاوره حقوقی وجود دارد یا باید با یک وکیل دادگاهی مشورت شود.
  • توجه به میزان تخصص و تجربه وکیل
  • قبل از اینکه تصمیم نهایی در خصوص عقد قرارداد با وکیل را بگیرید بهتر است با وی جلسات مشاوره داشته باشید.
  • قبل از عقد قرارداد و انتخاب وکیل بهتر است در خصوص حق الوکاله با وی صحبت شود.
  • مطمئن شوید که وکیل نسبت به مسائل پرونده پیگیری های لازم را انجام خواهد داد.

کلام آخر

این امکان وجود دارد که برای پیگیری پرونده های مختلف نیاز به مشورت با وکیل باشد. در این راستا وکیل پایه یک با پایه دو دادگستری دارای تفاوت هایی با یکدیگر هستند. در نتیجه باید هنگام انتخاب وکیل به مواردی مانند تخصص، تجربه، مدرک تحصیلی و … دقت شود. در واقع تفاوت وکیل پایه یک با پایه دو دادگستری در همین موارد است. بدیهی است که وکیل پایه یک دادگستری دارای تجربه و مهارت بیشتری است و برای پرونده های مهم باید با وی مشورت شود.

4.5/5 - (2 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا