تبلیغات در دادخواه وکالت

شکایت نفقه در شورای حل اختلاف چقدر طول می کشد؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

در این مقاله دادخواه وکالت می خواهیم بررسی کنیم، شکایت نفقه در شورای حل اختلاف چقدر طول می کشد. مرد زمانی که پیوند ازدواج خود را با زنی برقرار می کند در برابر دادن خرجی به او مسئول خواهد شد. این مسئولیت به صورت قراردادی بین زن و شوهر نبوده بلکه قانون مجری اجرای آن هست. به همین منظور، اگر مردی به زن خود خرجی نداده و زن نیز تمام احتیاجاتی که مرد از او داشته را برطرف نماید، شورایی می تواند برای این تخلف مرد با عنوان رسیدگی به امور نفقه تشکیل شود. در این شورا چنانچه واضح گشت، مرد در دادن نفقه کوتاهی صورت داده، قوانینی سخت در انتظار او برای اجرا خواهد بود. دادن نفقه کامل زن، زیر نظر قضات دادگاه از پیامد این شکایت می باشد.

 شکایت نفقه چگونه صورت می گیرد؟

با توجه به این که احتمال حل و برطرف کردن مشکل عدم پرداخت نفقه وجود دارد، رسیدگی به این مورد به جای دادگستری در شورای حل اختلاف انجام می گیرد. در گذشته و زمانی که هنوز دامنه اینترنت توسعه نیافته بود زنان برای این شکایت به صورت حضوری به نزدیک ترین شعبه شورای حل اختلافی که در محل زندگیشان بود، مراجعه می کردند. طی این مراجعه به آن ها برگه ای به عنوان شکایت نامه یا دادخواست داده می شد و در آن تمام مسایل مربوطه به نفقه توسط زن قید می گردید.

در زمان حاضر، تحولی در سیستم قضایی رخ داده و انجام کلیه فعالیت های ذکر شده از طریق سامانه ثنا و مراجعه به دفاتر خدماتی صورت می پذیرد. بنابراین، فردی که شکایت نفقه دارد، دادخواست الکترونیکی را با ثبت کامل نام و نشان خود پر کرده و منتظر می نشیند تا از طریق همان سامانه، پیامی برای او جهت حضور در شورا فرستاده شود. تا زمانی که پیام به دست او نرسیده امکان مراجعه حضوری را نخواهد داشت؛ زیرا باید تایید گردد که تمام مشخصات او در سامانه این مرکز به ثبت رسیده است.

شکایت نفقه در شورای حل اختلاف چقدر طول می کشد؟

در اولین گام محاسبه می شود که مبلغ کل نفقه ای که به تعویق افتاده چقدر است؛ زیرا نفقه هایی با مبالغ بالا نمی توانند در شورای حل اختلاف مورد رسیدگی قرار گیرند. بعد از مشخص کردن نرخ نفقه، شورا تصمیم به قسط بندی نفقه می گیرد. در مقاله تسقیط نفقه در چه مواردی امکان پذیر است این موضوع را بررسی نموده ایم.  فرآیند زمانی برای این کار، به عوامل گوناگونی بستگی دارد. به طور مثال، فردی که هنوز تمام مدارک مورد نیاز دادگاه را برای این پرونده آماده نکرده قطعا پرونده ای ناقص خواهد داشت و همین نقص می تواند باعث کند شدن روند نتیجه دادگاه نفقه گردد. بنابراین برای تسریع در زمان دادگاه نفقه، بهتر است در سریع تری زمان هر آن چه که نیاز بوذه جمع آوری شود. با توجه به این که اهمیت دارد عضوهای اصلی شورای حل اختلاف در زمان طرح شکایت در جلسه حضور یابند عدم وجود یک نفر از اعضای اصلی و نبود جایگزین می تواند دادگاه را به تعویق اندازد. البته اگر زنان برای گرفتن نفقه، یک وکیل را با خود همراه سازند قطعا زمان کمتری نیاز هست تا نفقه را از طریق مجرای قانونی به دست آورند.

شرایط طرح شکایت نفقه چیست؟

برای این که یک زن بتواند در شورای حل اختلاف شکایت خود جهت پس گرفتن نفقه اش را به سر انجام برساند و این که بداند شکایت نفقه در شورای حل اختلاف چقدر طول می کشد، باید واجد شرایط شکایت نفقه باشد. در واقع هر خانمی نمی تواند از همسر خود به دلیل ندادن نفقه شکایت کند. در این بخش شرایط نفقه نشان داده می شود:

  • سالم بودن خانم: خانمی که می خواهد از همسر خود شکایت کند باید شرایط متعادل روحی داشته و از نظر مغزی سلامت او تایید شده باشد. به علاه نباید درگیری بیماری های نظیر فراموشی باشد؛ زیرا در چنین شرایطی ممکن است مرد نفقه را بپردازد و خانم به دلیل بیماری که دارد این پرداخت را فراموش کند. به همین منظور، اهلیت خانم باید توسط کارشناسان مورد تایید قرار گرفته باشد.
  • بررسی کامل: مورد بعدی این است که کارشناس شورا باید به طور کامل بررسی کند آیا زن در منزل مرد خود هست یا منزل را ترک کرده به علاوه، آیا زن از همسر خود تمکین کرده یا این که صرفا فقط نامی از همسر در شناسنامه او می باشد. تمام این موارد بر روی قانونی بودن شرایط زن برای شکایت تاثیر خواهد گذاشت.
  • مبلغ نفقه: نرخ تعیین شده برای  نفقه عامل مهم دیگری در تعیین شرایط شکایت در شورا می باشد. از این رو، در اولین اقدام، نرخ به طور کامل حساب می شود تا مبلغ تعیین شده نشان دهد، دادگاه باید اقدامات لازم را انجام دهد یا این که در صلاحیت شورای حل اختلاف است. دلیل نیز محدودیت هایی بوده که این مرکز رسیدگی دارد.

شکایت نفقه در شورای حل اختلاف چقدر طول می کشد

مدارک لازم برای ثبت شکایت نفقه در شورای حل اختلاف کدام است؟

بعد از این که دانستیم شکایت نفقه در شورای حل اختلاف چقدر طول می کشد باید دانست که جهت این شکایت به مدارک زیر نیاز است:

  • کلیه مدارک مربوط به شناسایی هویت شخص  خواهان و خوانده
  • در اختیار داشتن نسخه اینترنتی شکایت نامه یا این که داشتن یک پرینت واضح از آن
  • در اختیار داشتن هر سندی که بیان گر عدم پرداخت مهریه توسط مرد بوده و ارایه مستنداتی مبنی بر این که مرد دارای توان مالی برای دادن مهریه بوده ولی اغماض کرده است.
  • اطلاعات کاربری ثبت شده در سامانه اصلی ثنا

کلام آخر

در این مقاله این مورد را که شکایت نفقه در شورای حل اختلاف چقدر طول می کشد را مورد تحلیل قرار دادیم. به علاوه بیان نمودیم که نفقه موضوعی بوده که احتمال حل شدن آن و ادامه زندگی بین زن و مرد وجود دارد. از این رو، سعی شده که شورای حل اختلاف برای پیگیری به این شکایت انتخاب گردد.

4.5/5 - (2 امتیاز)

صدیقه السادات پورسعیدی

صدیقه السادات پورسعیدی هستم، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی، هفت سال هست که در زمینه تولید محتوا و سئو محتوا فعالیت دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا