تبلیغات در دادخواه وکالت

گم شدن گذرنامه؛ گرفتن گذرنامه المثنی ⚖️【آخرین آپدیت سال】

تبلیغات در دادخواه وکالت

یکی از مدارک شناسایی بسیار مهم که برای خروج کشور مورد نیاز است، گذرنامه یا پاسپورت است. مفقود و گم شدن گذرنامه می تواند برای اشخاص دردسر ایجاد کند و در نتیجه باید سریعا برای گرفتن گذرنامه المثنی اقدام شود. در گذشته در صورت مفقود شدن کارت های شناسایی مانند گذرنامه باید در روزنامه های رسمی آگهی چاپ می شد که با توجه به قوانین جدید برای این کار الزامی وجود ندارد.

گم شدن پاسپورت و گرفتن گذرنامه المثنی

همانطور که می دانید افراد برای خروج از کشور نیاز به دریافت گذرنامه یا پاسپورت دارند. این مدرک هویتی ممکن است گم شود و به همین دلیل در این صورت به اداره گذرنامه مراجعه شود؛ چراکه افراد سود جو ممکن است از آن سوء استفاده کنند. این اقدام باید در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود تا از عواقب گم شدن گذرنامه جلوگیری شود. بعد از اطلاع به پلیس می توان برای اخذ پاسپورت المثنی نیز اقدام کرد. برای گرفتن گذرنامه المثنی باید مدارکی مانند شناسنامه، کارت ملی و عکس ارائه شوند. اگر در این خصوص نیاز به مشاوره دارید می توانید با بهترین وکیل رشت مشورت کنید.

گم شدن پاسپورت و گرفتن گذرنامه المثنی

سامانه اعلام مفقودی پاسپورت

سامانه اعلام مفقودی پاسپورت از طرف پلیس اینترپل برای نشان دادن وضعیت گذرنامه های گم شده راه اندازه شده است. هنگامی که فرد اعلام مفقودی گذرنامه به پلیس کند، اطلاعات و مشخصات وی در این سامانه درج می شوند. با پیدا شدن گذرنامه این مورد باید به پلیس اطلاع داده شود تا وضعیت اطلاعات پاسپورت در سامانه تغییر داده شود.

امکان گم شدن پاسپورت در خارج از کشور نیز وجود دارد و در این صورت ایرانیانی که در خارج از کشور هستند نیز می توانند یک گزارش نزد پلیس محلی در این خصوص ثبت کنند. بعد از آن باید نسبت به ثبت درخواست صدور پاسپورت جدید در سامانه میخک به آدرس mikhak.mfa.gov.ir اقدام شود. با ثبت مفقودی گذرنامه در این سامانه باید به نمایندگی های جمهوری اسلامی در کشور مورد نظر نیز مراجعه شود. مواردی مانند جعل پاسپورت در مقاله ای جداگانه شرح داده شده اند.

برای کسانی که در داخل ایران پاسپورت خود را گم می کنند تنها باید به اداره گذرنامه مراجعه شود. در این خصوص نیز سامانه ای برای اعلام مفقودی یا استعلام پاسپورت وجود ندارد. گرفتن گذرنامه المثنی نیز باید با طی کردن این مراحل همراه باشد.

آیا باید گم شدن پاسپورت در روزنامه های کثیر الانتشار آگهی شود؟

در حال حاضر در صورت مفقودی پاسپورت نیازی به ثبت آگهی در روزنامه های کثیر الانتشار وجود ندارد. در این خصوص تنها باید اقدام سریع برای مراجعه به پلیس صورت بگیرد و مفقودی گزارش داده شود. این امکان برای افراد وجود دارد که به نزدیک ترین شعبه پلیس +10 در محل خود مراجعه کنند و مفقودی پاسپورت خود را اعلام کنند.

با تکمیل فرم های گم شدن پاسپورت در این دفاتر، پاسپورتی که گم شده باشد دیگر اعتبار قانونی نخواهد داشت. در چنین مواردی ایرانیانی که در خارج از کشور هستند باید به سفارت خانه ایران در همان کشور مراجعه کنند و در این خصوص اقدام کنند. همچنین مراکزی مانند دفتر حفاظت از منافع ایران نیز بدین منظور به مراجعه کنندگان خدمات ارائه می دهد. اطلاعات ثبت شده توسط افراد در این مراکز در اختیار پلیس محلی نیز گذاشته می شود. بعد از طی کردن این مراحل می توان برای گرفتن گذرنامه المثنی اقدام کرد.

گم شدن پاسپورت بدون اعتبار

پاسپورت یا گذرنامه دارای اعتبار مشخصی است که بعد از آن نیاز است که تمدید شود. در صورت گم شدن پاسپورت بدون اعتبار باید به دفتر پلیس +10 مراجعه شود. در صورتی که گذرنامه دارای اعتبار باشد باید سریعا برای دریافت و گرفتن گذرنامه المثنی اقدام شود. مواردی مانند وضعیت اقامتی افراد می توانند در این مراحل موثر باشند. در هر صورت فرد باید به صورت حضوری برای درخواست صدور مجدد پاسپورت مراجعه کند.

گم شدن پاسپورت بدون اعتبار

مدارک گرفتن پاسپورت المثنی

باید گفت که برای دریافت و گرفتن گذرنامه المثنی باید مدارکی ارائه شود که لیست این مدارک برای زنان و مردان متفاوت است. خانم ها برای دریافت پاسپورت المثنی باید اجازه محضری همسر را ارائه دهند! این مورد در خصوص زنانی که در خارج از کشور هستند متفاوت است و نیازی به اجازه محضری ندارند. در صورتی که همسر یک زن فوت گرده باشد باید گواهی فوت وی و شناسنامه باطل شده ارائه شود. در خصوص زنان مطلقه نیز باید طلاق نامه برای دریافت پاسپورت المثنی ارائه شود.

آقایان نیز باید مدارکی مانند کارت پایان خدمت را برای دریافت پاسپورت المثنی ارائه دهند. در غیر این صورت باید برگه معافیت هوشمند یا موافقت نامه از طرف سازمان وظیفه عمومی ارائه شود. باید گفت که مردانی که سنشان بالای 50 سال است نیازی به ارائه کارت پایان خدمت ندارد. دانشجویان و دانش‌آموزان آقا برای دریافت المثنی باید از محل تحصیل خود نامه دریافت کنند و آن را به سازمان وظیفه عمومی ارائه دهند. سایر مدارک بین خانم‌ها و آقایان مشترک هستند که عبارتند از:

 • ارائه اصل شناسنامه و کارت ملی ( یا تاییدیه ثبت احوال)
 • گرفتن عکس بیومتریک در دفتر پلیس +10
 • ارائه اجازه و رضایت نامه محضری برای افراد زیر 18 سال از طرف ولی یا قیم قانونی
 • ارائه شناسنامه عکس دار و مراجعه حضوری افراد بالای 15 سال
 • ارائه گواهی اشتغال به تحصیل، دفترچه بیمه و پاسپورت عکس دار و مراجعه حضوری به دفتر برای افراد زیر 15 سال
 • حضور در دفتر و ارائه یک قطعه عکس توسط ولی کودکان زیر 6 سال
 • ارائه نامه از حفا یگان برای بازنشستگانی که 5 سال از بازنشستگی آنها نگذشته باشد.
 • ارائه اصل و کپی کارت کانون بازنشستگان برای بازنشستگان نظامی که 5 سال از بازنشستگی آن ها گذشته باشد.
 • موافقت‌نامه از طرف حفا یگان برای نظامیانی که شاغل هستند.

مراحل گرفتن پاسپورت المثنی

هنگامی که پاسپورت مفقودی دارای اعتبار باشد باید به اداره گذرنامه مراجعه شود. در غیر این صورت نیازی به اعلام مفقودی وجود ندارد! مراحل درخواست المثنی گذرنامه مفقودی عبارتند از:

 • در ابتدا باید به دفاتر خدمات الکترونیکی انتظامی (پلیس +10) مراجعه شود.
 • فرم و شناسه گذرنامه از این دفاتر تهیه شود. (با پرداخت هزینه دریافت شناسه و چاپ فرم)
 • پرداخت هزینه ارائه خدمات از طریق دستگاه پوز دفاتر
 • ارائه مدارک مانند کارت ملی، شناسنامه و …
 • ثبت چهره بیومتریک با پرداخت هزینه
 • پرداخت هزینه نهایی ارائه خدمات از طریق دستگاه کارتخوان

نکات مهم در دریافت گذرنامه المثنی

ما در بالا به صورت کامل مدارک و مراحلی که باید برای گرفتن گذرنامه المثنی ارائه و طی شوند را ذکر کردیم. باید گفت برخی از نکات در این خصوص باید مد نظر قرار بگیرند. به عنوان مثال شخص متقاضی در هر سنی باید هنگام ارائه درخواست حضور داشته باشد. همچنین باید از طرف اداره گذرنامه یک نامه برای ابطال گذرنامه هایی که اعتباری بیشتر از یک سال دارند ارائه شود.

هزینه دریافت پاسپورت المثنی سال 1403

هر ساله هزینه مربوط به دریافت پاسپورت المثنی تعیین می شود. با توجه به بالا رفتن تورم، بدیهی است که سالانه به این رقم اضافه می شود. باید گفت که برای دریافت و گرفتن گذرنامه المثنی هزینه بالایی نباید پرداخت شود. همانطور که ذکر شد این هزینه در هنگام طی کردن مراحل دریافت پاسپورت باید از طریق کارتخوان دفاتر پلیس به علاوه ده پرداخت شود. در این رابطه باید هزینه صدور و پست پاسپورت پرداخت شوند. ما در ادامه هزینه دریافت گذرنامه المثنی را در سال جدید (1403) ذکر خواهیم کرد:

 • صدور پاسپورت: 5000 تومان
 • دریافت فرم ثبت نام و شناسه گذرنامه: 20000 تومان در وجه شهرداری، 15000 تومان برای انگشت نگاری، 20000 تومان دادرسی، 18000 تومان عکس و احراز هویت
 • هزینه دفتر: 134000 تومان
 • هزینه چاپ و هزینه های دفتری: 33000 تومان

مدت زمان صدور گذرنامه مفقود شده

با توجه به اینکه صدور گذرنامه المثنی برای برخی از افراد بسیار اهمیت دارد، پلیس بدین منظور تمهیداتی را در نظر گرفته است که زمان صدور مجدد گذرنامه کاهش پیدا کند. در گذشته گرفتن گذرنامه المثنی شش ماه طول می کشید؛ اما در حال حاضر تنها بیست روز برای دریافت گذرنامه المثنی زمان نیاز است. با حذف گزینه درج آگهی در روزنامه این روند بسیار سریع تر طی می شود.

عواقب گم شدن پاسپورت

با توجه به اینکه امکان سوء استفاده از پاسپورت های مفقودی وجود دارد، باید بعد از گم شدن گذرنامه هر چه سریع تر اعلام مفقودی صورت گیرد. عواقب گم شدن پاسپورت بر عهده فردی است که پاسپورت به نام وی است. با اعلام مفقودی دیگر فرد مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت و در صورت سوء استفاده نیز عواقب آن بر عهده شخص نمی شود.

اعلام مفقودی پاسپورت در پلیس من

به منظور اعلام مفقودی گذرنامه و طی کردن مراحل گرفتن گذرنامه المثنی یک اپلیکیشن به نام ” پلیس من” راه اندازی شده است. مواردی مانند مفقودی، سرقت و … در این اپلیکیشن اعلام می شود و گذرنامه مفقودی توقیف خواهد شد. برنامه یا اپلیکیشن پلیس من از طریق پلتفرم های مختلف ارائه نرم افزارهای اندرویدی قابل دانلود می باشد. با استفاده از این برنامه امکان استفاده از سرویس و خدمات الکترونیک ناجا برای شهروندان فراهم می شود. مواردی مانند گذرنامه، راهور، پلیس آگاهی و … در این اپ قابل دسترسی هستند.

کلام آخر

گرفتن پاسپورت المثنی در مواردی کاربرد دارد که گذرنامه دارای اعتبار یا بدون اعتبار گم شده باشد. گم شدن گذرنامه باید سریعا به پلیس گزارش داده شود تا از سوء استفاده های احتمالی از آن جلوگیری شود. افرادی که درون ایران ساکن هستند باید به اداره گذرنامه مراجعه کنند. همچنین این امکان وجود دارد که به نزدیک ترین دفتر پلیس +10 نیز مراجعه شود.

4/5 - (1 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا