تبلیغات در دادخواه وکالت

تغییر کاربری ملک مسکونی + شرایط و مراحل

تبلیغات در دادخواه وکالت

در این مقاله دادخواه وکالت به بحث تغییر کاربری ملک مسکونی می پردازیم. هدف  از استفاده ملک متفاوت می باشد. همین مورد باعث شده کاربرانی که دارای یک ملک هستند در اداره ثبت و موقع ثبت سند آن ملک به وضوح کاربری آن را اعلام نمایند. بعد از بیان نوع کاربری و تایید و بررسی کارشناسان مرکز مربوطه، در شناسنامه ملک کاربری خاص ان به ثبت می رسد. با در شدن نوع کاربری دیگر نمی توان استفاده متعدد از یک ملک صورت داد. به این معنی که اگر ملک ادرای باشد باید فقط استفاده ادرای از صورت پذیرد و در ملکی که آن را با نام کاربری مسکونی شناخته اند نمی توان کسب و کار تجاری یا یک دفتر برای خدمات اداری راه اندازی نمود.

 تغییر کاربری ملک مسکونی چگونه است؟

افرادی وجد دارد که با اهداف متفاوت درصدد تغییر کاربری ملک خود هستند. ملکی که در ابتدا با عنوان مسکونی مورد ساخت ساز قرار داده اند، اکنون به دلیل سود بیشتر و یا احتمال فروش بالاتر درصدد تغییر کاربری آن هستند. انجام چنین کاری راحت نیست و نیاز است از مراحل مختلفی برای رسیدن به این هدف گذر کرد. مراحلی که در ادامه به بیان آن ها خواهیم پرداخت.

  • آماده کردن درخواست تغییر کاربری

ابتدا باید بدانید مرکزی که قرار است درخواست شما به آن ارایه شود چه مرکزی می باشد. نخست باید مراکزی که به خدمات نوسازی مشغول هستند را پیدا کنید. می توان این کار را از طریق اینترنت نیز انجام داد. با مراجعه به سایت این دفاتر و تکمیل کردن فرم درخواست موجود در آن اولین گام را در این باره برداشته اید. لازم بوده هنگام ثبت درخواست حتما مشخص کرده که کاربری حال حاضر ملک مسکونی بوده و می خواهید آن را به کاربری دلخواهتان تغییر دهید.

  • ملاحظه میدانی ملک

در این مرحله اداره نوسازی کارشناسان خود را به محلی که ملک در آن قرار گرفته می فرستند تا علاوه بر مشاهده مستقیم ملک درستی گفتار مالک را نیز تایید نمایند. بعد از این که ملک به طور کامل مورد رصد واقع شد، نقشه ای جدید بر اساس موقعیت برای آن ترسیم می گردد.

  • ایجاد تغییرات در ملک بر اساس کاربری تازه 

وقتی مجوز و نامه تغییر کاربری داده شد. ملک را بر اساس چهارچوب و قاعده کاربری جدید آن مجدد باید ساخت. نوسازه باید مطابق با استاندارد های نوین کاربری تایید شده ملک صورت گیرد.

آیا تغییر کاربری املاک جرم است؟

اگر هر فرد خود این اختیار را داشته باشد که در هر لحظه از زمان به تغییر کاربری ملک مسکونی خود اقدام نماید در جامعه یک هر و مرج رخ خواهد داد. تدوین قاون منع تغییر کاریری می تواند جلوی اقدامات نابه جای برخی از مالکین برای تغییر کابری ملک خود را بگیرد؛ زیرا آن ها می دانند که اگر چنین اقدامی بدون مجوز و داشتن اجازه نامه قانونی انجام دهند مرتکب جرم ملکی شده اند و باید در دادگاه مورد بازجویی قرار بگیرند تا حکم نهایی در ارتباط با آن ها صادر گردد.

بنابراین می توان با صراحت بیان کرد هر نوع تغییر کاربری بدون این که روال قانونی آن طی شده باشد را جرم می دانند. متخلفی که اقدام به رفتن راهی خلاف قانون کرده نیز مستحق مجازات است. البته این موضوع حاکی از آن نیست که هیچ راهی برای تغییر کاربری وجود ندارد بلکه در مواردی، ارایه دادخواست می تواند با موافقت بنیاد مربوطه همراه شود.

تغییر کاربری ملک مسکونی چه شرایطی دارد؟

اولین و مهمترین شرط ایجاد تغییر در کاربری ملک، داشتن مجوز است. بدون در اختیار داشتن مجوز و گواهی مرکز نوسازی شرایط تغییر کاربری مهیا نخواهد شد. مورد بعد، مشخص کردن ناحیه ای بوده که ملک در آن قرار دارد. شرایط تصرف در کاربری ملکی که در حوزه شهری واقع شده با ملکی که در حومه شهر یا مناطق روستایی بوده با یکدیگر متفاوت می باشد. بنابراین باید آگاهی کامل با قوانین موجود درباره نوع کاربری ملک شهری و روستایی داشته باشید. علاوه بر این باید بررسی های محیطی صورت گرفته تا مشخص شود که آیا محل مورد نظر پتانسیل تغییر کاربری دارد یا خیر. شرط دیگر در اختیار داشتن قولنامه ملک است، بدون تسلیم قولنامه کارهای مربوط به تغییر کاربری صورت نمی گیرد؛ زیرا باید مشخص شود فردی که اقدام به تغییر کاربری کرده مالک حقیقی ملک می باشد. در مقاله در صورت مفقود شدن قولنامه چه باید کرد، به طور مفصل راجع به این مساله توضیح داده ایم.

تغییر کاربری ملک مسکونی

شکایت از تغییر کاربری ملک چگونه صورت می گیرد؟

وقتی مشخص شود فردی اقدام به تغییر ملک مسکونی خود به اداری یا تجاری نموده در صورتی که فاقد اجازه قانونی باشد روند شکایت آغاز می شود. گاهی یک ملک در ناحیه ای هست که ظرفیت تغییر کاربری تجاری را ندارد. علاوه بر این ممکن است فضای ملک و ابعاد آن جوابگوی تغییر کاربری نباشند. درنتیحه صاحب ملک بنا بر دلایلی که داشته سر خود یا پنهانی از آن ملک استفاده های غیر می کند. بعد از این که کاربری غیر قانونی مشخص شد، شکایت می تواند صورت گیرد.

در این شریط دادخواستی با عنوان شکایت تغییر در کاربرد ملک نوشته که در نهایت کار خاطیان به دادگاه کشیده می شد. چنانچه مدارک کافی موجود باشد مجازات هایی برای فرد متخلف لحاظ می گردد.

نحوه محاسبه هزینه تغییر کاربری چگونه است؟

باید دانست که نه تنها تغییر کاربری ملک مسکونی هزینه دارد بلکه هر نوع کاربری در صورت تایید، هزینه بر می باشد. البته مقدار هزینه ها بر اساس نوع کاربری می تواند کم یا زیاد شود. مالیات در تعیین هزینه های کاربری نقشی تعیین کننده دارد. به طور مثال ملکی که برای تجارت تاسیس شده بر اساس موقعیت تجاری که دارد مالیات آن نیز بیشتر است. به همین منظور وقتی ملکی از اداری به تجاری یا از مسکونی به تجاری تغییر می کند هزینه های آن نیز بلطبع تغییر می کند. معیار دقیقی برای محاسبه و برآورد این قبیل هزینه ها نمی توان مشخص نمود.

کلام آخر

تغییر کاربری ملک مسکونی یک اقدام شدنی می باشد. البته محقق شدن این اقدام نیز در گروه وجود شرایط کافی جهت تغییر کاربری است. بنابراین بذون داشتن شرایط و برگه اجازه دادگاه نمی توان عملی برای تغییر کاربری ملک صورت داد. هر نوع اقدامی که در این راستا صورت گیرد و مجوزی نیز برای آن وجود نداشته باشد جرم و جزای قانونی دارد.

5/5 - (2 امتیاز)

صدیقه السادات پورسعیدی

صدیقه السادات پورسعیدی هستم، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی، هفت سال هست که در زمینه تولید محتوا و سئو محتوا فعالیت دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا