تبلیغات در دادخواه وکالت

آیا زن بعد از بخشیدن مهریه میتواند آن را مطالبه کند؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

آیا زن بعد از بخشیدن مهریه میتواند آن را مطالبه کند سوالی است که ما قصد داریم در این مقاله به آن پاسخ دهیم. در این خصوص معمولا مواردی مانند محکمترین سند برای بخشش مهریه، تحت فشار قرار دادن زن برای بخشیدن مهریه چه حکمی دارد، پشیمانی پس از بخشش مهریه، آیا بعد از طلاق توافقی میتوان مهریه گرفت، آیا زن بعد از طلاق میتواند ادعای مهریه کند و بخشش مهریه در دفترخانه مطرح می شوند.

بخشش مهریه ممکن است در مواردی مانند طلاق توافقی رخ دهد. پشیمانی از این کار نیز یکی از مواردی است که در دادگاه ها بسیار با آن روبرو هستیم. روش های مختلفی مانند اقرار به وصول، هبه، بذل و … برای بخشش مهریه وجود دارند. هر کدام از این روش ها نیز دارای قوانین مخصوص به خود هستند. از این رو نمی توان یک نسخه کلی برای همه پیچید! مهریه در طلاق توافقی دارای شرایط متفاوتی می باشد.

ممکن است مرد با فریب زن و دادن وعده های دروغین، وی را مجبور به بخشش مهریه کند. به این مورد فریب در بخشش مهریه گفته می شود. بعد از بخشش مهریه این امکان وجود دارد که مرد به وعده های خود عمل نکند و همین امر می تواند موجب پشیمانی زن در بخشش مهریه شود. به همین دلیل برای دریافت مهریه مجددا به مراجع قضایی مراجعه خواهد کرد. شما می توانید از طریق مشورت با وکیل، در این راستا روند پرونده مورد نظر را پیگیری کنید.

آیا زن بعد از بخشیدن مهریه میتواند آن را مطالبه کند؟

ما قصد داریم در این مقاله این مورد که آیا زن بعد از بخشیدن مهریه میتواند آن را مطالبه کند، را مطرح کنیم. همانطور که گفته شد روش های مختلفی برای بخشش مهریه وجود دارد. گاهی زن با اجبار شوهر و دادن وعده های دروغین توسط وی، مهریه را می بخشد. از این رو قوانین و رویکرد های مختلفی در این حوزه وجود دارد.

نوشته های مشابه

پس گرفتن مهریه بخشیده شده با عنوان رجوع از بخشش مهریه شناخته می شود. این مورد تنها زمانی میسر است که بخشش مهریه از نوع هبه باشد. همچنین اگر مهریه سکه باشد، می توان به با توجه به شرایطی که قانون ذکر شده است، رجوع شود.

آیا زن بعد از بخشیدن مهریه میتواند آن را مطالبه کند؟

باید به این موضوع اشاره شود که بعد از جاری شدن خطبه عقد، زن در عقد دائم یا موقت به عنوان مالک مهریه شناخته می شود. وی می تواند هر گونه دخل و تصرفی در این مورد داشته باشد. به عنوان مثال می تواند شوهر را ملزم به پرداخت آن کند و یا آن را ببخشد. در صورتی که مهریه توسط زن بخشیده شود؛ اما بعد از این کار وی پشیمان شود تنها با داشتن شرایطی می تواند مهریه بخشیده شده به وی بازگردانده شود. ما در مقاله برای گرفتن مهریه از کجا شروع کنیم، شرح کاملی از روش دریافت آن ذکر کرده ایم.

رجوع در بخشش مهریه به چه صورت است؟

در ادامه بحث اینکه آیا زن بعد از بخشیدن مهریه میتواند آن را مطالبه کند باید گفت که می تواند وی از رجوع از بخشیدن مهریه در صورت داشتن شرایط استفاده کند. زوجه بر اساس شرایطی مهریه خود را بخشیده است و می تواند بر همین اساس نیز مهریه خود را از شوهر مطالبه کند. زن می تواند از طریق اقرار به وصول مهریه خود را ببخشد و درخواست خود را در دفتر اسناد رسمی ثبت کند. در این صورت وی نمی تواند مهریه خود پس بگیرد! در یک روش بخشیدن مهریه با نام هبه، امکان رجوع از بخشیدن مهریه وجود دارد.

رجوع در بخشش مهریه به چه صورت است؟

یکی از روش های دیگر بخشش مهریه نیز با عنوان بذل شناخته می شود که باز هم راه برای رجوع و برگشت از بخشش مهریه وجود دارد. در روش ابراء نیز به عنوان دیگر روش های بخشیدن مهریه این امکان وجود ندارد که زن بتواند رجوع از بخشش مهریه داشته باشد.

کلام آخر

ما در این مقاله در خصوص اینکه آیا زن بعد از بخشیدن مهریه میتواند آن را مطالبه کند، مطالبی را ذکر کردیم. همانطور که ذکر شد تنها در دو روش بخشش مهریه با نام هبه و بذل امکان رجوع از بخشش مهریه وجود دارد. درواقع در صورت پشیمانی زن از بخشش مهریه، باید به شرایط نیز توجه شود. در برخی از انواع بخشش مهریه به هیچ عنوان امکان دریافت و مطالبه مهریه وجود ندارد.

4.5/5 - (2 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا