تبلیغات در دادخواه وکالت

6 مورد از مهمترین مضرات طلاق توافقی

تبلیغات در دادخواه وکالت

مهمترین مضرات طلاق توافقی را در این مقاله مورد بررسی قرار خواهیم داد. در این رابطه اغلب مواردی مانند بخشنامه جدید طلاق توافقی، در طلاق توافقی چه چیزهایی به زن تعلق میگیرد، هزینه طلاق توافقی به عهده کیست، پشیمان شدن زن در طلاق توافقی و فسخ طلاق توافقی نیز مطرح می شوند. به همین دلیل ما قصد داریم در مورد این موضوع صحبت کنیم.

یکی از روش های جدا شدن زوجین از یکدیگر، طلاق توافقی است. در این شیوه مراحل ثبت طلاق راحت تر از شیوه های دیگر است و همین موضوع می تواند جزو مضرات طلاق توافقی باشد! شاید بتوان گفت که طلاق توافقی در محکمه های قضایی بسیار پرتکرار است و پرونده هایی با این موضوع نسبت به سایر انواع طلاق بیشتر در دادگاه مطرح می شوند.

به دلیل سرعت بالا در اجرای مراحل طلاق توافقی زوجین این فرصت را ندارند که مشاوره های لازم را کسب کنند. همین موضوع موجب شده است که بسیاری از آنها بعد از طلاق پشیمان شوند! باید به این نکته توجه شود که حتی در طلاق توافقی نیز دادگاه به راحتی حکم طلاق را صادر نمی کند؛ اما نسبت به سایر انواع طلاق می توان گفت که این روش مراحل راحت تری دارد.

طلاق توافقی چیست؟

قبل از اینکه در خصوص مهمترین مضرات طلاق توافقی مطالبی را ذکر کنیم، باید تعریف دقیقی از طلاق توافقی ارائه شود. همانطور که می دانید بر اساس قانون حق طلاق با مرد است؛ اما این تصور نیز اشتباه است که زن نمی تواند تحت هیچ شرایطی جدا شود. می توان گفت که بر اساس قانون مرد این حق را دارد که با هر دلیلی که دارد و پرداختن حق مالی زن مانند مهریه از وی طلاق بگیرد. در خصوص زن مسئله متفاوت است و وی باید در این خصوص دلایل محکمه پسندی را ارائه کند. همچنین وی باید عسر و حرج خود را برای دادگاه ثابت کند.

طلاق توافقی چیست؟

طلاق انواع مختلفی دارد و ممکن است طلاق از طرف مرد، طلاق از طرف زن و طلاق توافقی باشد. همانطور که از نام این نوع طلاق مشخص است، زوجین برای جدا شدن در مسائل مختلف حقوقی و مالی توافق می کنند. به همین دلیل تکلیف بسیاری از مسائل مانند حق طلاق، نفقه، حضانت و … روشن خواهد بود.

زوجینی که تمایل به ثبت طلاق توافقی دارند باید درخواست خود را از طریق سامانه ثنا به ثبت برسانند. همچنین به منظور تنظیم درخواست طلاق توافقی نیز باید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه شود. باید به این نکته توجه شود که در پروسه طلاق توافقی نیز جلسات مشاوره برای زوجین برگزار می شوند. بعد از اینکه مراحل داوری طی شود باید این دو در دادگاه حاضر شوند و در نهایت حکم توسط دادگاه با عنوان عدم سازش صادر شود.

مهمترین مضرات طلاق توافقی چه هستند؟

ما در این مقاله قصد داریم در خصوص مهمترین مضرات طلاق توافقی مطالبی را بیان کنیم. در این خصوص باید بدانید که با آگاهی از معایب طلاق توافقی، زوجین با این مضرات آشنا می‌شوند. مضرات طلاق توافقی به شرح زیر می‌باشند:

  1. پشیمانی بعد از طلاق توافقی: به علت مدت زمان کوتاه موافقت با طلاق توافقی توسط دادگاه، این پروسه در زمان بسیار کوتاهی انجام می شود و دو طرف از هم جدا می شوند. همین امر موجب می شود که بدون سازش، زوجین از هم جدا شوند و در این حالت ممکن است پشیمان شوند.
  2. افزایش آمار طلاق: بدیهی است که به دلیل مراحل راحت طلاق توافقی، بسیاری از زوجینی که با هم اختلاف دارند این شیوه را انتخاب می کنند. همین امر موجب افزایش آمار طلاق در جامعه می شود؛ چراکه مراحل آن بسیار آسان است.
  3. گرفتن تصمیمات عجولانه در طلاق: همانطور که ذکر شد پروسه طلاق توافقی کوتاه است و به همین دلیل این احتمال وجود دارد که زوجین بدون تفکر بیشتر در این خصوص تصمیمات عجولانه ای بگیرند.
  4. عدم توجه به آینده فرزندان: در طلاق توافقی به دلیل اینکه هر دو طرف راضی هستند و تکلیف تمامی حقوق و مسائل مختلف مشخص است، بسیار سریع حکم صادر می شود. این کار موجب می شود که والدین به آینده فرزندان خود توجه نداشته باشند.
  5. اقدام فوری برای طلاق و عدم حل مشکلات: با توجه به پروسه کوتاه طلاق توافقی زوجین نمی توانند مشکلات بین خود را حل کنند و همین موضوع یکی از مضرات طلاق توافقی می باشد.
  6. عدم داشتن برنامه ریزی به منظور طلاق توافقی: گاهی زوجین به دلیل سرعت انجام مراحل طلاق نمی توانند برنامه ریزی خاصی برای بعد از طلاق داشته باشند. همانطور که گفته شد یکی از این مشکلات، عدم توجه به آینده فرزندان است.

مهمترین مضرات طلاق توافقی چه هستند؟

کلام آخر

ما در این مطلب در خصوص مهمترین مضرات طلاق توافقی مطالبی را ذکر کردیم. باید گفت که این شیوه شاید در ظاهر به دلیل کوتاهی پروسه طلاق از نگاه زوجین دارای مزایایی باشد؛ اما باید گفت به دلیل مسائلی مانند عدم توجه به آینده فرزندان، عدم برنامه ریزی، عدم حل مشکلات، پشیمانی بعد از ثبت طلاق و … دارای مضراتی می باشد. هزینه وکیل برای طلاق در مقاله ای جداگانه ذکر شده است.

5/5 - (3 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا