تبلیغات در دادخواه وکالت

برای انحصار وراثت کجا برویم؟ + مدارک مورد نیاز

تبلیغات در دادخواه وکالت

برای انحصار وراثت کجا برویم یکی از سوالاتی است که در هنگام تقسیم ارث مطرح می شود. در این رابطه موارد دیگری نیز مانند مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت در شورای حل اختلاف، مراحل گام به گام انحصار وراثت، مدت زمان انحصار وراثت بعد از فوت، مدارک لازم برای انحصار وراثت پدر و تفاوت حصر وراثت با انحصار وراثت نیز باید مورد بررسی قرار بگیرند.

هنگامی که شخصی فوت می کند و از وی اموالی به جای می ماند، بازماندگان وی باید نسبت به دریافت گواهی انحصار وراثت اقدام کنند. با استفاده از این گواهی این امکان وجود دارد که فروش اموال با اجازه مراجع قانونی صادر شود. حال این سوال مطرح است که چه مرجعی برای درخواست انحصار وراثت در نظر گرفته شده است که ما در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

در صورتی که شما نیز در خصوص دریافت گواهی انحصار وراثت نیاز به مشاوره دارید، می توانید با وکیل ملکی در این خصوص مشورت کنید. مشورت با وکیل آنلاین می تواند موجب شود که روند پرونده تسریع شود. در نتیجه بیشتر افراد دریافت گواهی انحصار وراثت را به وکیل می سپرند تا وی اقدامات مورد نیاز در این خصوص را انجام دهد. بدیهی است که دریافت این گواهی دارای مراحلی که باید طی شوند. همچنین مدارکی نیز برای دریافت آن باید ارائه شوند که در طول مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد.

گواهی انحصار وراثت چیست؟

قبل از اینکه در خصوص اینکه برای انحصار وراثت کجا برویم، صحبت کنیم باید در مورد گواهی انحصار وراثت توضیحاتی را ذکر کنیم. انجام کارهای قانونی و حقوقی مربوط به اموال متوفی در ادارات و ارگان ها نیاز به ارائه گواهی انحصار وراثت دارد. اطلاعات مرتبط با متوفی و همچنین تعداد ورثه در این گواهی وجود دارد.

تنها در صورتی گواهی انحصار وراثت ارائه می شود که فوت فرد مورد نظر تایید شده باشد. بعد از این مرحله ورثه تعیین می شوند و باید درخواستی مبنی بر دریافت گواهی انحصار وراثت ارائه شود. می توان گفت که از آن به عنوان یک مدرک قانونی برای دریافت ارث می توان استفاده کرد. در این گواهی صرفا برای تقسیم دارایی کاربرد ندارد و این امکان وجود دارد که بدهکاری ها و بستانکاری های فرد فوت شده نیز به ارث برسند! از این رو بهتر است با مسائل حقوقی تا حدی در این خصوص آشنا باشید. در این خصوص وکیل نیز می تواند راهنمای مناسبی برای شما باشد.

گواهی انحصار وراثت چیست؟

برای انحصار وراثت کجا برویم؟

ما در این مقاله قصد داریم در ابتدا تعیین کنیم که برای انحصار وراثت کجا برویم؟ در این خصوص باید گفت که مرجع دریافت این گواهی، شورای حل اختلاف است؛ اما قبل از آن باید مدارک مورد نیاز برای وراثت تکمیل شوند. این مدارک به منظور استشهادیه محضری به دفاتر اسناد رسمی ارائه می شوند و باید در این رابطه شاهدین نیز حضور داشته باشند. سه شاهد برای تکمیل فرم مربوطه مورد نیاز می باشد.

بعد از تکمیل فرم در دفاتر اسناد رسمی باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه شود و دادخواستی مبنی بر صدور گواهی انحصار وراثت ارائه گردد. در ادامه شورای حل اختلاف آخرین مرجع برای صدور گواهی است که بر اساس شهری که آخرین محل اقامت متوفی بوده است، انتخاب می شود. هزینه وکیل برای انحصار وراثت بستگی به عوامل مختلفی دارد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت انحصار وراثت

در ادامه بحث اینکه برای انحصار وراثت کجا برویم، باید در خصوص مدارک انحصار وراثت نیز مطالبی را بیان کنیم. همانطور که گفته شد در ابتدا باید مدارک مبنی بر فوت شخص و تایید آن به دفاتر اسناد رسمی ارائه شوند. مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهی انحصار وراثت عبارتند از:

  • ارائه گواهی فوت
  • استشهادیه محضری ثبت شده توسط دفاتر اسناد رسمی
  • شناسنامه یا عقدنامه همسر شخص متوفی
  • ارائه شناسنامه وارث
  • ارائه وصیت نامه در صورت وجود
  • ارائه گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی

مدارک مورد نیاز برای دریافت انحصار وراثت

کلام آخر

ما در این مطلب در خصوص اینکه برای انحصار وراثت کجا برویم، مطالبی را ذکر کردیم. باید گفت که دریافت گواهی انحصار وراثت منوط به ارائه مدارکی مانند گواهی فوت، استشهادیه محضری، شناسنامه و …می باشد. بعد از ارائه مدارک و تکمیل فرم های مربوطه، باید دادخواست دریافت گواهی انحصار وراثت از طریق دفتر خدمات الکترونیک قضایی ارائه گردد. در انتها باید به شورای حل اختلاف آخرین محل زندگی متوفی مراجعه شود تا بتوان گواهی انحصار وراثت را دریافت کرد. با توجه به وجود مسائل حقوقی در این مسیر، وکیل می تواند به شما در این رابطه کمک کند.

5/5 - (2 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا