تبلیغات در دادخواه وکالت

بعد از سرقت گوشی چه باید کرد؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

به سرقت رفتن گوشی همراه یکی از بدترین اتفاق هایی است که می تواند برای هرکسی رخ دهد، چراکه این اتفاق نه تنها باعث از دست دادن سرمایه می شود، بلکه اطلاعات مهمی که داخل گوشی ذخیره شده است نیز با این اتفاق از بین خواهند رفت. اما سوالی که پیش می آید این است که بعد از سرقت گوشی چه باید کرد؟ در این مقاله از دادخواه وکالت با ما همراه باشید تا با نکات کلیدی و مهم مربوط به این موضوع آشنا شوید و بدانید در صورت مواجه با چنین مشکلی چه عکس العملی باید از خود نشان دهید.

مکان یابی و دسترسی به اطلاعات گوشی

امروزه سازنده های گوشی با توجه به سیستم عاملی که روی گوشی ها لحاظ کرده اند، شرایط را برای پاک کردن اطلاعات فراهم ساخته اند. بنابراین اولین کاری که در پاسخ به سوال بعد از سرقت گوشی چه باید کرد می توان به آن اشاره کنیم، پاک کردن اطلاعات است. البته به این موضوع نیز باید توجه داشته باشید که اگر اطلاعات شما از روی گوشی پاک شود، دیگر امکان تعیین موقعیت مکانی وجود نخواهد داشت. حال برای آنکه امکان دسترسی به اطلاعات از راه دور برای شما فراهم شود، باید پیش از آنکه گوشی به سرقت برود این قابلیت را روی تلفن همراه خود روشن کنید.

همچنین باید به این موضوع نیز اشاره داشته باشیم که تمام این روش ها تقریبی هستند و تنها خود شما می توانید از این روش ها به موقعیت گوشی همراه خود دسترسی پیدا کنید؛ یعنی امکان استفاده از این روش برای مراجع قضایی وجود ندارد و آن ها نمی توانند از این روش ها برای مکان یابی و دسترسی به اطلاعات شما استفاده کنند.

مکان یابی و دسترسی به اطلاعات از طریق ایمیل و اپل آیدی

اگر روی گوشی اندروید خود ساخت اکانت جیمیل را انجام داده اید، می توانید از طریق قابلیت Find my Device مکان یابی گوشی اندروید خود را انجام دهید؛ همچنین باید گفت از این طریق امکان پاک کردن اطلاعات نیز برای شما فراهم می شود. اما اگر گوشی آیفون شما به سرقت رفته است، باید از سرویس اختصاصی Find my Device استفاده کنید تا امکان پاک کردن داده های گوشی و ردیابی آن فراهم شود. فراموش نکنید که برای استفاده از چنین ویژگی هایی، باید حتما گزینه های مربوطه پیش از به سرقت رفتن گوشی روشن شوند.

ردیابی گوشی مسروقه به طور قانونی

ردیابی گوشی مسروقه به طور قانونی

از دیگر مواردی که باید در پاسخ به سوال بعد از سرقت گوشی چه باید کرد به آن اشاره داشت، ردیابی گوشی مسروقه به طور قانونی است.حال اگر قصد چنین پیگیری را دارید باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

اولین کاری که باید انجام دهید، این است که سیم کارت فعال روی گوشی مسروقه را بسوزانید یا مسدود کنید. برای این کار شما می توانید به صورت حضوری به یکی از شعب دفاتر پیشخوان مراجعه کنید و این کار را انجام دهید؛ البته امروزه شرایط برای انجام این کار به صورت غیر حضوری نیز فراهم شده است. این کار برای جلوگیری از سوءاستفاده از سیمکارت خواهد بود.

شما می توانید از طریق اپراتورهای مخابراتی نیز مراحل قانونی ردیابی گوشی را انجام دهید؛ برای این کار به سامانه همیاب 24 مراجعه کنید و اقدامات لازم را انجام دهید و اطلاعاتی که از شما خواسته می شود را وارد کنید. این کارها به این منظور انجام می شود که خرید و فروش گوشی شما داخل کشور یا خارج کردن آن از مرزها ممنوع شود و اگر چنین اتفاقی بیفتد، از طریق مراجع قانونی به شما اطلاع داده خواهد شد.

اگر شما وارد سامانه همیاب 24 شدید و کارهای خواسته شده را انجام دادید و اطلاعات لازم را وارد کردید و بعد از چند وقت نتیجه ردیابی از سمت سامانه مثبت شد، باید با در دست داشتن مدارک شناسایی خود، فاکتور خرید گوشی، جعبه گوشی و پرینت ردیابی سامانه همیاب 24 به مراجع قضایی بروید و کارهای گرفتن گوشی را انجام دهید.

رجیستری گوشی و تاثیر آن در کاهش آمارهای مربوط به سرقت

تا به اینجا در پاسخ به سوال اینکه بعد از سرقت گوشی چه باید کرد اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دادیم. حال تصمیم داریم در این بخش به یکی از موضوعاتی که در کاهش آمارهای مربوط به سرقت موبایل نقش داشته است بپردازیم. طرح رجیستری گوشی یکی از اصلی ترین دلایل کاهش آمار مربوط به سرقت تلفن های همراه است که در ابتدا به دلیل مبارزه با قاچاق واردات غیرقانونی گوشی اجرا شد؛ اما در ادامه مزایای دیگری را نیز به همراه داشت که یکی از این مزایا کاهش آمارهای مربوط به سرقت تلفن همراه بود. حال شاید سوال پیش آید که منظور از این طرح چیست که باید گفت برمبنای این طرح گوشی هایی که از کشورهای دیگر وارد می شوند، باید در ابتدا در گمرک به ثبت برسند و حق گمرکی آن باید پرداخت شود.

گوشی هایی که از این طریق به کشور ما وارد می شوند، از جمله گوشی های قانونی به شمار می آیند که کار ثبت آن ها انجام شده است و یک شماره چند رقمی انحصاری به آن گوشی اختصاص داده می شود که کاربران می توانند با وارد کردن این کد کارهای مربوط به فعال سازی گوشی را انجام دهند. انجام این کار در حقیقت به این معنا می باشد که گوشی تنها به یک کد ملی و سیم کارت تعلق دارد، بنابراین سارقانی که گوشی افراد را می ربایند، دیگر نمی توانند گوشی را بفروشند یا روی آن سیمکارت بیندازند و از آن استفاده کنند.

کلام آخر

دزدیده شدن گوشی اتفاقی است که امکان دارد برای هرکسی، از جمله خود شما اتفاق بیفتد؛ از همین رو باید بدانید بعد از سرقت گوشی چه باید کرد؟ ما در این مقاله در رابطه با این موضوع صحبت کردیم و اطلاعاتی که باید می دانستید را در اختیارتان قرار دادیم. از همین رو امیدواریم که این اتفاق برای کسی نیفتد، اما اگر با چنین مشکلی مواجه شدید اقدامات لازم را انجام دهید تا مشکل پیش آمده برطرف شود.

5/5 - (1 امتیاز)

مهدیه خوشرویی

مهدیه هستم؛ از سال 1398 فعالیت خودمو در نویسندگی شروع کردم و تا به امروز با خواندن و نوشتن مقالات مختلف در حال کسب اطلاعات جدید هستم و امیدوارم بتوانم مطالبی که به دنبال آن هستید را با بهترین کیفیت در اختیارتان قرار دهم 💗

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا