تبلیغات در دادخواه وکالت

صلح عمری به قصد فرار از پرداخت مهریه

تبلیغات در دادخواه وکالت

هنگامی که دارایی های افراد مورد طبقه بندی قرار می گیرد مهریه نیز جزء دارایی هست که امکان به ارث رسیدن آن وجود دارد. برای جلوگیری از منازعات مهریه، قبل از فوت، افراد درصدد تعیین تکلیف آن هستند. قانون نیز به همین منظور، صلح عمری را به عنوان یک راه حل برای رفع این مساله در نظر گرفته است. افرادی وجود دارند که صلح عمری به قصد فرار از پرداخت مهریه را دنبال می کنند. این افراد باید بدانند که استفاده از صلح عمری و اجرایی کردن آن نیازمند شرایطی می باشد. در این مقاله دادخواه وکالت به طور کامل به بررسی مفهم صلح عمری و نقشی که در مهریه دارد خواهیم پرداخت.

صلح عمری چیست؟

منظور از صلح عمری نوعی قرارداد بوده که با هدف ایجاد صلح و سازش بین دو نفر منعقد می گردد. در واقع از این نوع صلح می توان استفاده کرد و جلوی اختلافات احتمالی را گرفت. در مقاله شرایط فسخ صلح عمری چیست، می توانید توضیحات بیشتری در رابطه با این صلح بخوانید. در صلح عمری  افراد که طرفین قرارداد به حساب می آیند با یکدیگر به توافق می رسند که منافع مربوطه تا زمانی که فرد در قید حیات هست به او برسد. چنانچه فردی فوت نماید، وارثین آن فرد ادعایی بر منافع حاصله نداشته باشند. از این رو که منفعت حاصل، محدود به دوره زندگی فرد شده و پس از مرگ منفعت از او به سبب انتقال آن به وراث سلب می گردد به آن صلح عمری می گویند.

در زمینه های گوناگون می توان از این نوع صلح استفاده کرد. به طور مثال، افرادی هستند که از صلح عمری به قصد فرار از پرداخت مهریه استفاده می کنند. این مورد می تواند در زمینه ملک نیز مطرح باشد. مثلا، فردی که عقدی منعقد نماید و طی آن مشخص کند که بعد از فوت او افراد نمی توانند ادعای مالکیتی بر روی آن ملک داشته باشند؛ زیرا او طی یک قرار داد به نام صلح عمری با طرف دیگر به توافق رسیده است. پس فقط تا زمان حیاتش می تواند مالک آن بوده و به بهره برداری از آن ملک دست یابد.

صلح عمری به قصد فرار از پرداخت مهریه چگونه است؟

زمانی که زنی بخواهد عقدی ببندد که به وسیله آن مهریه خود را از طبقه بندی دارایی هایی که دارد حذف کند، صلح عمری مهریه را به کار می برد. البته مردانی هم هستند که از این تبصره به عنوان یک راه حل برای فرار از پرداخت مهریه استفاده می کنند. شاید آن ها بر این باور باشند که بدون دلیل و تنها با اختیار خودشان می توانند به دادگاه مراجع و از این گزینه برای تبرئه خویش استفاده نمایند. گاهی نیز با ترفندهای مختلف زنان را وادار به امضای قرارداد صلح عمری مهریه می کنند. باید گفت استفاده از این تبصره به راحتی نیست و اگر دادگاهی در این زمینه تشکیل می شود، بر اساس وجود دلایل منطقی و محکمه پسند می باشد.

از جمله مواردی که باعث امکان پذیر شدن صلح عمری در زمینه مهریه شده این است که مرد برای مهریه زمین یا یک واحد آپاراتمان یا خودرو را به نام زن زده باشد، در چنین شرایطی فضا برای صلح عمری بین زن مرد، جهت انتقال مالکیت و مشخص کردن تکلیف این دارایی فراهم خواهد بود. در زمینه سکه، زن می تواند قراردادی موسوم به عقد صلح با مرد بسته و در آن جا تکلیف سکه ها را مشخص کند.

صلح عمری به قصد فرار از پرداخت مهریه

شرایط صلح عمری برای مهریه چیست؟

همانطور که بیان شد، وقتی درصدد صلح عمری به قصد فرار از پرداخت مهریه هستید باید به این مورد دقت کنید که آیا شرایط لازم این صلح برای انجام چنین عملی مهیا هست یا خیر. شرایطی که به ترتیب زیر می تواند باشد:

  • معین بودن دارایی: دارایی مهریه هر آن چه که هست باید به طور کامل مشخص و معین باشد.
  • بالغ بودن: دو طرفی که در حال انجام چنین صلحی هستند باید اهلیت کامل داشته و از لحاظ روحی در سلامت باشند؛ چنانچه یکی از طرفین دارای اختلالات مغزی بوده از شرایط صلح عمری خارج می شود.
  • رغبت: لازم است رغبت کامل برای انجام این صلح بین دو طرف، یعنی زن مرد وجود داشته و زوری در میان نباشد.
  • نیت درست: نیتی که بر اساس آن صلح عمری مهریه قرار بر انجام هست باید از نظر قانون دارای مشروعیت باشد.
  • واضع بودن جزییات: هر آن چه که درباره جزییات این مورد وجود دارد باید کاملا بیان و شفاف سازی صورت گیرد.

برای صلح عمری مهریه چه مدارکی لازم است؟

چنانچه شرایط لازم برای صلح عمری وجود داشته باشد افراد برای مراجعه به دادگاه یا محضر باید مدارکی را به همراه خود ببرند. در زیر این مدارک را بیان می کنیم:

  • مدارک شناسایی: برای تایید هویت، هر فرد باید دو مورد از مدارک مهم شناسایی یعنی شناسنامه و کارت ملی را با خود به همراه داشته باشد.
  • سند عقد: وجود سند عقد نیز الزامی است؛ زیرا هر آن چه که مربوط به مهریه هست در سند قید شده و باید مورد بررسی قرار گیرد.
  • سند مال مهریه: لازم بوده سند مالی که به عنوان مهریه در سند ازدواج به ثب رسیده، نظیر سند زمین یا سند خود را به همراه داشته باشند.

کلام آخر

مهریه موضوعی هست که از دیرباز چه در مباحث طلاق و چه در مباحث مربوط به ازدواج بین مردم مطرح بوده و همواره باعث ایجاد اغتشاشاتی بین زن و مرد شده است. صلح عمری موضوعی هست که می توان از آن استفاده کرد و به یک روابط سازشی دست یافت. البته لازم به یادآوری هست که نمی توان در شرایط های مختلف از صلح عمری به قصد فرار از پرداخت مهریه استفاده نمود بلکه باید به موقعیت حاکم بر آن توجه کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

صدیقه السادات پورسعیدی

صدیقه السادات پورسعیدی هستم، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی، هفت سال هست که در زمینه تولید محتوا و سئو محتوا فعالیت دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا