تبلیغات در دادخواه وکالت

قرار تعویق صدور حکم چیست و چه شرایطی دارد؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

در این مقاله دادخواه وکالت می خواهیم به این موضوع که قرار تعویق صدور حکم چیست، بپردازیم. وقتی عواملی به وجود آید که باعث شود حکم دادگاه برای مدتی به تاخیر افتد، تعویق صدور حکم رخ داده است. این عوامل می تواند جنبه های مختلفی را در بر گیرد. قاضی که در دادگستری بر روی مسند قضاوت و دادن حکم نشسته این وظیفه را دارد تا هر چه سریع تر به مسایلی که مطرح شده پرداخته و به اثبات جرم یا بی گناهی فرد مبادرت ورزد. این وظیفه قاضی بوده و چنانچه بیهوده و باطل از این وظیفه خودداری کند و عمدا باعث به تعویق انداختن حکم شود، مجازاتی در پی خواهد داشت. گاهی پیش می آید همه آن چه که برای صدور حکم نیاز هست در پیشگاه دادگاه حاضر شده ولی مسایلی صادر کردن رای را برای مدتی به تعویق می اندازد.

قرار تعویق صدور حکم چیست؟

تعویق معنای لغوی تاحیر و به عقب انداختن زمان کاری می باشد. منظور از قرار تعویق آن است که در برخی از جرم ها، مواردی نظیر مسایل فامیلی یا موقعیت که خود فرد درگیر آن بوده یا الزامات اجتماعی و مباحث اقتصادی می تواند رای قطعی یک دادگاه را برای مدتی مشخص با وقفه روبرو کند. این تعویق می تواند باعث بازبینی مجدد پرونده ها و بررسی مدارک شود. عموما تعویق رای در دادگاه بدوی صورت می گیرد. اگر در این رابطه به دنبال آگاهی بیشتر هستید می توانید مطالعه ای بر روی مقاله حکم بدوی یعنی چه داشته باشید. گاهی پیش آمده که طی این بازرسی های مجدد در زمان تعویق، میزان محکومیت فرد کمتر شده است. البته این مورد یعنی قرار تعویق برای تمام جرایم به طور مثال، جرایم حدی یا اقسام گوناگون جرایم تعزیری کاربرد ندارد. بلکه آن دسته از جرم ها را شامل شده که در طبقه شش، هفت و هشت باشد. به این منظور، جرایم طبقه کمتر از شش و بیشتر از هشت، مشمول این قرار نمی گردند.

شرایط قرار تعویق صدور حکم چیست؟

شرایط و موقعیت دادگاه و نوع جرم باید برای به تعویق انداختن رای مهیا باشد. شرایطی نظیر آن چه در زیر آمده است:

  • تخفیف: اگر جرم به گونه ای باشد که بتوان درصدی از آن را تخفیف داد، دادگاه برای بررسی جهت های تخفیف رای را به تعویق می اندازد.
  • امکان اصلاح: چنانچه مسجل شود امکان اصلاح و برحذر شدن مجرم از کاری که مرتکب کرده وجود دارد، این فرصت با استفاده از قرار مذکور به او داده خواهد شد.
  • جبران کردن: چنانچه پیش بینی دقیق بر اساس شواهد صورت گیرد، مبنی بر این که مجرم می تواند ضرری که مرتکب شده را به طور کامل جبران کند. دادگاه رای او را برای این جبران به تاخیر می اندازد؛ زیرا بعد از جبران کردن از میزان محکومیت او کم خواهد شد.
  • نداشتن سو سابقه: این که مجرم قبلا هیچ عمل خلاف قانونی از او به ثب نرسیده و محکومیتی از این بابت نداشته می تواند امتیازی برای بهره مندی از این قرار گردد.

لغو قرار تعویق صدور حکم چگونه است؟

اگر دادگاه بر حسب شرایط موقعیت را برای تعویق حکم ترجیع داده باشد، وکیل خواهان ممکن است نسبت به این قرار، اعتراضاتی انجام داده و درصدد لغو آن و تعیین قطعی فرآیند محکومیت بر آید. وکیل با این احتمال که مجرم در دوران تعویق می تواند سو استفاده هایی انجام داده، درخواست ابطال آن یا گرفتن یک وثیقه سنگین را می کند. قاضی نیز در یک فرصتی، درخواست وکیل را بررسی می کند. البته این امکان وجود داشته که درخواستی کتبی نیز برای این مورد ضمیمه گردد. آن چه که به صراحت می توان به بیان آن پرداخت این بوده که تصمیم گیری برای اجرای قرار یا لغو این قرار بر عهده قاضی مسئول در دادگاه بوده و شخص دیگری نمی تواند حکم نهایی در ارتباط با این قرار را صادر نماید.

قرار تعویق صدور حکم چیست

تعویق صدور حکم در چه جرایمی اعمال می شود؟

قرار تعویق دارای دو نوع هست که بسته به جرمی که وقوع یافته نوع قرار برای اعمال، انتخاب می شود. ابتدا به اشاره درباره نوع قرار مذکور می پردازیم:

  • تعویق معمولی: طی این قرار فقط از مجرم، برگه ای به عنوان ضمانت کتبی گرفته می شود که در آن مجرم ذکر می کند در طول این مدت هیچ کار خلاف و جرمی انجام ندهد.
  • تعویق محافظتی: این قرار به گونه ای هست که نیاز بوده ماموری قانونی به طور مدام از مجرم محافظت کرده تا گرفتار جرمی دیگر نشود.

بنابراین، قرار تعویق عموما برای جرایم تعزیری اجرا شدنی می باشد. چنانچه فردی با جاسوسی های که انجام داده بر علیه امنیت کشور اقداماتی کرده این جرم او نمی تواند مشمول این قرار گردد. جرم دیگری که ابدا قرار تعویق به آن تعلق نمی گیرد، به معاملات مواد مخدر مربوط است. کسی که در این زمینه، مجرم بوده و سازنده مواد یا عرضه کننده آن به شمار می رود، این قرار برای او کاربرد ندارد. مورد دیگر مربوط به اختلاس گرانی هست که پول بیت المال را به نفع خود دزدیده اند. هیچ کدام از جرایمی که به تفصیل آن ها را بیان نمودیم نمی توانند از قرار تاخیر برای کم کردن جزای خود استفاده نمایند.

کلام آخر

قرار تعویق صدور حکم چیست، قراری که به عنوان یک فرصت ارزشمند برایی مجرم می توان به آن نگاه نمود. به طوری که در این مدت می تواند پرونده به نفع متهم، دچار تغییرات چشمگیری گردد؛ زیرا احتمال وجود اشتباه در رسیدگی های قبل یا وجود یک رخنه در مدرک های گذشته وجود خواهد داشت.

به این مقاله امتیاز دهید post

صدیقه السادات پورسعیدی

صدیقه السادات پورسعیدی هستم، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی، هفت سال هست که در زمینه تولید محتوا و سئو محتوا فعالیت دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا