تبلیغات در دادخواه وکالت

پیگیری سرقت از حساب بانکی را چگونه انجام دهیم؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

در این مقاله دادخواه وکالت به بررسی پیگیری سرقت از حساب بانکی می پردازیم. سرقت به هر طریقی که رخ دهد ناخوشایند بوده و به نوعی آرامش یک خانواده را بر هم می زند. قوانین نیز برای صیانت از آرامش و کیان خانواده ها دارای مواد و تبصره های مختلفی می باشد. سرقت نیز جز مواردی هست که در قانون جرم محسوب می شود. این سرقت یا  ربودن مال فیزیکی یا ربودن پول از حساب بانکی است. هکرهایی وجود دارد که به صورت شبانه روزی در تلاش برای هک حساب ها بانکی و برداشت پول از حساب هستند. چنانچه هکری این کار خلاف قانون را انجام دهد یک نوع سرقتی مرتکیب شده که در صورت پیگیری سرقت از حساب بانکی باید مجازات آن را بپردازید.

نحوه سرقت از حساب بانکی چگونه است؟

پیشرفت تکنولوژی علاوه بر فراهم کردن زمینه توسعه و مزیت های زیادی که با خود به همراه داشته دارای آثار سویی نیز برای جامعه بوده است. برخی از افراد که مهارت زیادی در علوم کامپیوتر به دست آورده اند و در برنامه سازی به مهارت های زیادی رسیده اند از هک برای برداشت پول از حساب دیگران استفاده می کنند. قبل از هر چیز باید دانست که امکان پیگیری سرقت از حساب بانکی وجود داشته و افرادی که دست به چنین خطایی می زنند باید بدانند که قانون از کنار آن ها بدون مجازات نمی گذرد. نحوه دزدی این افزاد از حساب به این گونه است که با یک برنامه مخصوص هک که توسط یک سرور پشتیبانی می شود برای پیدا کردن رمز های کارت بانکی تلاش می کنند. بعد از دست یافتن به رمز های مربوطه می توانند حساب را خالی و موجودی آن را به حساب خود یا حساب های جعلی ساخته شده واریز نمایند.

به همین ظور پلیس فتا همواره با پیامک هایی به مردم، آن ها را از وجود چنین سرقت هایی مطلع کرده و به آن ها هشدار می دهد که با پیامک های اغواکننده که به شماره های آن ها فرستاده شده مبنی بر برنده شدن در بانک یا هدیه های میلیونی و امثالهم ترغیب نشوند؛ زیرا هکرها با استفاده از این پیام ها درصدد دستیابی به اطلاعات شخصی حساب افراد می باشند. باید به این نکته اشاره کرد که سرقت از حساب فقط سرقت اینترنتی نیست و سارقانی وجود داشته که با در دست گرفتن اسلحه به صحن بانک می روند و اقدام به خارج کردن تمام موجودی نقد می نمایند. البته این شیوه از سرقت به ندرت اتفاق می افتد.

مجازات سرقت از حساب بانکی چیست؟

قانون از فردی که مال خودش را از دست داده به طور کامل حمایت می کند. پشتیبانی قانون از مالباختگان از طریق مجازات سارقین و باز پس گیری مال ربوده شده صورت می گیرد. برای دریافت پشتیبانی و مجازات، باید مراحل پیگیری سرقت از حساب بانکی صورت پذیرد. مجازات هایی که قانون برای سرقت از حساب در نظر گرفته به قرار زیر است:

  • حبس سارقین: فردی که از حسابی پول دزدیده، 12 ماه به صورت حداقلی و پنج سال به صورت حداکثری را باید در زندان طی کند.
  • پس دادن کل مال دزدیده شده: تمام مبلغی که به وسیله دزدی از حساب برداشته شده باید توسط سارق به حساب برگردانده شود. در غیر این صورت، مجازاتی مضاف بر حبس، بر ذمه سارق خواهد بود.
  • جریمه نقدی: مقدار جریمه لحاظ شده برای سرقت از حساب متفاوت می باشد. این رقم می تواند بر اساس شواهد و تشخیص قاضی دادگاه از دو میلیون تومان تعیین شود تا ده میلیون تومان.
  • شلاق: چنانچه سرقت با برداشت پول از جیب شخصی همراه بوده یا این که کارت بانک فردی را به سرقت برده باشند. در چنین شرایطی علاوه بر حبس و این که باید به پرداخت جریمه نقدی اقدام شود بالغ بر 50 ضربه شلاق نیز مجازات این سارق خواهد بود.

پیگیری سرقت از حساب بانکی

پیگیری سرقت از حساب بانکی را چگونه انجام دهیم؟

اگر از حساب شخصی بدون اجازه او مبلغی کسر شد باید اقدامات زیر را برای پیگیری سرقت از حساب خود انجام دهد:

  • گرفتن کارت جدید و انتقال کل مبلغ به آن: وقتی فرد، متوجه شد موجودی حسابش کاهش یافته باید به سرعت حساب دیگری باز کرده و موجودی باقی مانده را از حساب اولی خود خارج کند؛ زیرا احتمال هک این حساب وجود داشته و کل موجودی در معرض تهدید سرقت است.
  • اطلاع از مقدار پول به سرقت رفته: دومین مرحله این است که به بانکی که در آن حساب داشته، مراجعه کند و از آن ها بخواهد تراکنش ماه اخیر را به او دهند. از این طریق می توان دریافت که مقدار پول کسر شده یا به نحوی دزدیده شده چقدر بوده است.
  • تنظیم شکایت: مرحله سوم، مراجعه به دفاتر خدماتی برای وارد شدن به سایت قوه قضاییه هست. بعد از ورود، شکایت به ثبت رسیده و به بخش جرایم رایانه ارسال می شود. چنانچه سرقت ازحساب به صورت فیزیکی و ذزدیدن کارت بانکی باشد باید حضوری به شعب قضایی مراجعه و شکواییه خود را به ثبت رساند.
  • در اختیار داشتن مدارک هنگام مراجع به دادگاه: دادگاه، بدون این که، خواهان شناسنامه و کارت ملی خود را به همراه داشته باشد نمی تواند هویت او را تایید کند. البته داشتن پرینت تراکنش حساب نیز از موارد الزامی به حساب می آید.

در مقاله راه های اثبات جرم سرقت-مدارک لازم برای اثبات دزدی در رابطه با مرحله های رسیدگی به جرم سرقت مطالبی بیان شده است. می توانید برای تکمیل اطلاعات خود مروری بر روی آن داشته باشید.

کلام آخر

سرقت از حساب و برداشت نتیجه زحمات افراد، کاری زشت و خصمانه هست. دزدی می تواند به صورت اینترنتی از راه دور، بدون این که چهره سارق قابل شناسایی باشد صورت گیرد. به علاوه سرقت می تواند با حضور فیزیکی سارقان در بانک نیز رخ دهد. قانون برای این که هر فردی نتواند خودسرانه و با قصد و غرص به مال دیگران تجاوز کند شرایط مناسبی را برای پیگیری سرقت از حساب بانکی فراهم نموده است.

5/5 - (1 امتیاز)

صدیقه السادات پورسعیدی

صدیقه السادات پورسعیدی هستم، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی، هفت سال هست که در زمینه تولید محتوا و سئو محتوا فعالیت دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا