تبلیغات در دادخواه وکالت

عقد غیر نافذ چگونه عقدی است؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

عقد غیر نافذ فی نفسه کاربرد قضایی ندارد. این عقد تحت تاثیر عقود و شرایط دیگر می تواند یک ابزار حقوقی به حساب آید. در واقع عقدی است که از نظر دارا بودن چهارچوب حقوقی کامل نبوده و به ماده هایی برای تکمیل شدن نیاز خواهد داشت. بنابراین می توان گفت، عقدی مشروط بوده که برای استفاده در قانون به عنوان یک ابزار حقوقی باید شرایط خاصی به آن اضافه گردد. در این مقاله از دادخواه وکالت می خواهیم این موضوع را به طور جامع توصیف کنیم.

نافذ و غیر نافذ یعنی چه؟

قبل از تعریف عقد غیر نافذ به تشریح معنای لغوی این عقد می پردازیم. نافذ به معنای اعتبار و غیر نافذ متضاد آن است. در کل به موردی که اعتبار کافی نداشته یا این که فاقد اعتبار باشد غیر نافذ گفته می شود. البته در برخی مواقع غیر نافذ برای مسائل غیر مهم و کم اهمیت نیز به کار می رود. دانستن معنای این کلمه می تواند به درک بهتر این نوع عقد و تاثیری که در معاملات دارد کمک نماید.

عقد غیر نافذ یعنی چه؟

وقتی دو تاجر، مبادلات کالا با یکدیگر دارند ضروری بوده به اصول و قواعد حاکم بر معامله پایبند باشند. عقودی بین آن ها وضع می شود که هر دو نفر را ملزم به رعایت قوانین تجارت می کند. عقد ضمان از عقود کاربردی معامله بوده که مقاله ای با عنوان عقد ضمان چیست و چه کاربردهایی دارد نوشته شده است. اگر تمام استاندارد ها و اصولی که یک قرارداد به آن نیاز داشته تا جنبه قانونی پیدا کرده رعایت گردد، این یک عقد صحیح و دارای اعتبار بوه که به آن عقد نافذ می گویند. عقدی که بدون نیاز به ماده یا تبصره و رضایت، سندی برای شرایط ویژه به حساب می آید.

از طرف دیگر این دو شخص بر اثر عوامل مختلف، عقد میان خود را نصفه رها می کنند. این شرایط می تواند به دلیل نداشتن صحت عقل رخ داده و یا این که دو طرف اعتماد یکدیگر را جلب کرده باشند. عقدی که ناقص بوده و مراحل تدوین آن به طور کامل گذرانده نشده یک عقد غیر نافذ به شمار می رود. عقدی که برای سندیت یافتن وابسته به عوامل غیر است.

از اسم این عقد می توان به عدم نفوذ و تسلط آن در علم و مباحث حقوقی پی برد. از این رو، معامله گران نمی توانند در زمان نیاز و مراجعه به دادگاه به این عقد تکیه کنند.

عقد غیر نافذ

حکم عقد غیر نافذ چه می باشد؟

قانون رضایت را حکم این عقد قرار داده است. زمانی که بین افراد درگیری و اختلاف نظر به وجود می آید و تصمیم به جدایی در معامله می گیرند، درخواست نوشته و مراجعات به دادگستری صورت خواهد گرفت. چناچه عقد از نوع غیر نافذ باشد باید فردی که باعث ناقص شدن عقد به علت نداشتن رضایت شده همکاری خود را تایید نماید.

اگر این فرد در حضور قاضی، شراکت خود با فرد دیگر را پذیرفت، بررسی ها برای پیدا کردن اولین تاریخ شراکت آغاز می شود. بنابراین عقد غیر نافذ برای دادگاه مشروعیت می یابد و در حکم ارایه شده موثر خواهد بود. شرایطی نیز وجود دارد که فرد، تمام شراکت ها و قرارداد را رد می کند. در این شرایط، کل موضوع برای دادگاه بی اهمیت و بی اثر می گردد.

تفاوت عقد باطل و غیر نافذ در چیست؟

عقد باطل در هر شرایطی عقدی بی اعتبار محسوب می شود. به این صورت که اگر موردی پیش آمد که قوانین را رعایت نکرده باشد، عقد صورت گرفته باطل و با هیچ شرطی امکان صحت یافتن ندارد. ولی عقد غیر نافذ، یک عقد باطل نیست بلکه جنبه حقوقی نداشته و با رضایت طرفین قرارداد، اجازه قانونی برای استفاده پیدا می کند. در واقع هیچ چاره ای برای به اجرا در آوردن عقد باطل نخواهد بود. در صورتی که راه هایی پیش روی قرارداد غیرنافذ برای اثرگذاری هست.

کلام آخر

بین افراد، قراردادهای مختلفی انعقاد می یابد. چنانچه کلیه کارهای یک قرارداد به طور کامل انجام شود و طرفین هر دو برگه قرارداد را امضا کنند، عقدی که بسته شده یک عقد نافذ و معتبر است. وقتی فقط امضای یکی از اعضای معامله در برگه قرارداد وجود داشته باشد یک قرارداد ناقص بوده که اگر فعالیت تجاری هم شکل گیرد بر اساس یک عقد غیر نافذ رخ داده و باید رضایت طرف دیگر برای رسمیت یافتن قرارداد معامله گرفته شود. احتمال نپذیرفتن قرارداد از جانب شخص دیگر نیز وجود دارد.

5/5 - (2 امتیاز)

صدیقه السادات پورسعیدی

صدیقه السادات پورسعیدی هستم، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی، هفت سال هست که در زمینه تولید محتوا و سئو محتوا فعالیت دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا