تبلیغات در دادخواه وکالت

نکاح منقطع چیست و شرایط آن

تبلیغات در دادخواه وکالت

نکاح منقطع چیست یک سوال حقوقی است که در این مطلب در این خصوص مطالبی را ذکر خواهیم کرد. در این راستا نیز مواردی مانند عده نکاح منقطع، طلاق رجعی چیست، بذل مدت در نکاح منقطع و نفقه در نکاح منقطع مطرح می شوند.

منظور از نکاح همان عقد است و در خصوص نکاح مقطع باید گفت که یک نوعی از عقد ازدواج می باشد. این عقد مدت مشخصی دارد و برای انعقاد آن شرایط مشخصی وجود دارد. به عنوان مثال مدت و میزان مهر باید در این رابطه مشخص باشد. یکی از آثار این نوع نکاح نیز به عدم پرداخت نفقه و نگه داشتن عده بعد از ختم مدت یا بذل آن می توان اشاره کرد.

نکاح منقطع درواقع همان نکاح عقد است و در آن زن و شوهر برای جاری شدن صیغه عقد زمان مشخصی تعیین می کنند. در این خصوص مهریه نیز باید تعیین شود و فرقی با نکاح دائم در این خصوص ندارد. بعد از پایان زمان تعیین شده در نکاح منقطع رابطه زوجیت نیز تمام می شود! همانطور که نکاح دائم دارای شرایط خاص خود است این نوع عقد نیز شرایط مختص به خود دارد. عدم رعایت این شرایط می تواند موجب شود که نکاح باطل شود.

آنچه در ادامه این مقاله خواهید خواند نمایش

نکاح منقطع چیست؟

ما در این مطلب قصد داریم که در خصوص اینکه نکاح منقطع چیست و چه شرایطی دارد، مطالبی را ذکر کنیم. در این رابطه باید گفت که نکاح و ازدواج در قانون حقوقی ایران به صورت دائم و موقت یا منقطع قابل انجام است. نکاح منقطع درواقع نام دیگر ازدواج موقت یا صیغه است. در این خصوص قانونگذار شرایط خاصی برای این نوع عقد تعیین کرده است.

نوشته های مشابه

اگر بخواهیم تعریف دقیقی از نکاح منقطع داشته باشیم، باید گفت که این نکاح نوعی عقد است که برای آن مدت زمان تعیین می شود. در ماده 1075 قانون مدنی در این رابطه ذکر شده است که هنگامی به نکاح منقطع گفته می شود که برای مدت زمان مشخصی باشد. بعد از انقضای مدت زمان مشخص شده، مسلما نکاح موقت نیز منحل شده تلقی می شود.

در قانون برای مدت زمان عقد موقت یا نکاح منقطع حداقل و حداکثر تعیین نشده است. به همین دلیل تنها در صورت مشخص شدن بازه زمانی می توان گفت که عقد منقطع می باشد. بر طبق ماده 1076 نیز باید مدت زمان به طور دقیق ذکر شود. بر اساس قانون تکلیف مهریه و نفقه در عقد موقت مشخص است.

نکاح منقطع چیست؟

شرایط نکاح منقطع

در خصوص اینکه نکاح منقطع چیست مطالبی را ذکر کردیم. حال قصد داریم در خصوص شرایط نکاح منقطع نیز صحبت کنیم. ضوابط و شرایط این نوع ازدواج موقت در ادامه ذکر می شوند:

  • بیان مدت زمان نکاح بر اساس ماده 1075 قانون مدنی
  • تعیین مهریه برای زن در نکاح منقطع ( عدم تعیین مهریه به معنای بطلان آن است)
  • توجه به شرایط صحت عقد نکاح مانند رضایت دو طرف، اهلیت زن و مرد، تعیین موضوع و جهت عقد نکاح و …

در این خصوص منظور از اهلیت داشتن این مورد است که طرفین عقد و نکاح منقطع باید عاقل و بالغ باشند و درواقع به بلوغ فکری و جسمی رسیده باشند.

شرایط نکاح منقطع

کلام آخر

اینکه نکاح منقطع چیست در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. اگر بخواهیم به زبان ساده تر بگوییم، باید گفت که نکاح منقطع درواقع همان عقد موقت، ازدواج موقت و یا صیغه می باشد. این عقد به گونه ای است که دارای شرایط مخصوص به خود می باشد. به عنوان مثال حتما باید در این خصوص مدت زمان مشخصی تعیین شود. همچنین مهریه زن در این نوع عقد نیز باید تعیین گردد.

از دیگر شرایط عقد و نکاح منقطع می توان به مواردی مانند اهلیت داشتن، رضایت طرفین، مشخص بودن موضوع عقد و جهت آن و … اشاره کرد. در این خصوص باید این شرایط را دو طرف دارا باشند.

5/5 - (1 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا