تبلیغات در دادخواه وکالت

اعتراض به نظر پزشک قانونی چه مراحلی دارد؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

اعتراض به نظریه پزشک قانونی مورد بحث این مقاله از دادخواه وکالت قرار گرفته است. برای این که قاضی دادگاه بتواند در یک دعوی حکم قطعی خود را صادر نماید به نظر کارشناسان و وجود مدارک آن ها بر روی میز خود نیاز دارد. کارشناسانی که در مراجع مختلف قضایی یا سازمان های وابسته به قوه قضاییه مشغول به انجام وظایف خود هستند. یکی از مراجعی قضایی که رفت و آمدهایی زیادی در آن برای کارشناسی دعاوی می شود پزشک قانونی می باشد. بررسی هایی که کارشناسان این اداره بر روی افراد صورت می دهند اهمیت زیادی داشته و نتایجی که به دست می آورند برای دادگاه جزء اسناد مهم به شمار می رود.

اعتراض به نظریه پزشک قانونی چه مراحلی دارد؟

برای اعتراض به رای کارشناسان پزشک قانونی باید اقدامات قانونی انجام داد. به این صورت نیست که بعد از خواندن رای این مرجع در دادگاه، متهم بلافاصله در همان دادگاه اعلام کند که با این رای مخالف است. بیان مخالفت به این صورت برای دادگاه مورد تایید نمی باشد. البته وکیل طرف دعوا می تواند در همان لحظه ناراضایتی و مخالفت خود را با رای اعلام کرده و در خواست تجدید نظر نماید. به همین منظور باید گفت جهت اعتراض باید رویه قانونی را لحاظ کرد.

اولین اقدامی ک باید صورت داد تنظیم لایحه اعتراضی به رای هست. لایحه ای که بهتر بوده برای نوشتن آن از وکیل خبره کمک گرفت. این لایحه توسط فرد اعتراض کننده نیز می تواند نوشته شود ولی وکیل به دلیل تجربه و داشتن دانش تخصصی می تواند این لایحه را به بهترین شکل تنظیم نماید. لایحه بعد از نوشتن باید در وقت مشخص به شعبه مربوطه ارسال گردد. اگر از مهلت زمانی آن بگذرد به اعتراض توجهی نخواهد شد. علاوه بر این وکیل معترض می تواند برای تسریع در انجام دادن فرآیندهای اعتراض این کار را به صورت سیستمی و از طریق سایت نیز انجام دهد.

اعتراض به رای پزشک قانونی در هر دعوی ممکن است؟

شیوه های متعددی برای اعتراض وجود دارد. البته قبل از هر چیزی نوع دعاوی و بررسی هایی که برای آن در پزشک قانونی صورت گرفته می تواند بر روی آن ها تاثیر بگذارد. به علاوه این که چه کسی راه اعتراض به این رای را  طی می کند نیز عامل موثر دیگری به حساب می آید. به طور کلی، سایت قوه قضاییه دارای گزینه ای بوده که به شکایات مربوط به پزشک قانونی مرتبط است. وکلا به راحتی می توانند به این سایت مراجعه کرده و لایحه ای را مبنی بر اعتراض به ثبت برسانند. باید گفت چه در دعاوی مربوط به قتل و جنایت و چه در دعاوی مربوط به مسایل خانواده حق اعتراض به رای صادره از سازمان پزشک قانونی وجود دارد.

نوشته های مشابه

ضرب و شتم های کوچک نیز که به دادگاه کشیده می شوند برای بررسی و کارشناسای دعوی در پزشک قانونی مطرح می گردند. بنابراین می توان گفت هر مساله ای که برای پیگیری های تخصصی به این مرکز ارجاع داده و حکم هایی که برای دعاوی مختلف صادر کرده اند از جانب طرفین شکایت قابل اعتراض می باشند. در مقاله اعتراض به نظریه پزشک قانونی چگونه می باشد در این باره توضیحات بیشتری آورده شده است.

اعتراض به نظریه پزشک قانونی

اهمیت رای پزشک قانونی در رای دادگاه چقدر است؟

نظریه ای که پزشک قانونی می دهد از جهات مختلف به دادگاه جهت بررسی مراتب شکایت و پیدا کردن مقصر واقعی کمک می کند. به طور مثال، هنگامی که جسدی پیدا می شود و آن را به پزشک قانونی می برند کارشناسان با بررسی های دقیقی که انجام می دهند به بازرسین و مامورین کمک می کنند تا بدانند که این جسد چگونه و با چه ابزاری به قتل رسیده است. همین کار آن ها می تواند سر نخ های مفیدی به مامورین انتظامی برای پیدا کردن قاتل جسد بدهد.

بنابراین می توان گفت، رای این مرکز اهمیت ویژه ای برای دادگاه دارد. به علاوه فرصت اعتراض به نظربه پزشک قانونی نیز به افرد داده شده و این طور نیست که قانون رای این کمیته را رایی بدون تغییر بداند. بر اساس در صد خطایی که همواره وجود دارد حق اعتراض به نظریه کارشناسان پزشک قانونی امری مورد قبول است. در هر صورت قاضی یا دادستان در یک دادگاه نمی تواند بدون توجه به رای و گواهی پزشک قانونی حکم نهایی را بدهد. از این رو رای صادره با نگاه بر روی رای پزشک قانونی صادر می شود. چنانچه یک قاضی نسبت به برگه پزشک قانونی در حکمی که می دهد بی توجه باشد طرف دعوا می تواند این بی توجه را پیگیری نماید.

عدم ابلاغ نظریه پزشک قانونی چه پیامدی دارد؟

چنانچه موضوع دعوا در پزشک قانونی مورد تحلیل و تحزیه قرار گرفته باشد و کارشناسان این مرکز نیز نظر خود در این باره را داده اند ولی نظریه آن ها به دادگاه ابلاغ نگردد قصور تلقی می گردد. فرد یا مرجعی که در این زمینه کوتاهی کرده باید مجازات شود. علاوه بر این، دادگاه برای همان شکوایه مجدد تشکیل شده و قانون باید حکم پزشک قانونی را بخواند تا حق اعتراض به نظریه پزشک قانونی برای طرف دعوی صورت پذیرد.

کلام آخر

پزشک قانونی سازمانی تخصص بوده که قوه قضاییه از آن برای بررسی و کشف علت برخی از رخدادها استفاده می نماید. در این مرکز کارشناسان مختلفی وجود داشته که هر کدام در زمینه ای خاص متخصص بوده و به فعالیت اختصاصی می پردازند. بیشتر این کارشناسان تحصیل کرده رشته پزشکی هستند و در همین زمینه نیز به دادگاه کمک می نمایند. لازم به بیان این نکته هست که خواهان و خوانده  هر دو امکان اعتراض به نظریه پزشک قانونی را دارند.

5/5 - (1 امتیاز)

صدیقه السادات پورسعیدی

صدیقه السادات پورسعیدی هستم، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی، هفت سال هست که در زمینه تولید محتوا و سئو محتوا فعالیت دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا