تبلیغات در دادخواه وکالت

مجازات خرید و فروش گوشی سرقتی

تبلیغات در دادخواه وکالت

با افزایش قیمت گوشی امروزه بازار خرید و فروش گوشی سرقتی گرم شده است، شایان ذکر است که خرید و فروش گوشی های مسروقه مانند سرقت گوشی جرم به شمار می رود و برای متهمان مجازات هایی در این خصوص در نظر گرفته می شود. اگر خریدار بتواند ثابت کند که علمی به مسروقه بودن گوشی نداشته و از مکان معتبری گوشی را خریداری کرده است در این حالت مجازاتی برای وی در نظر گرفته نمی شود، در اینگونه موارد خریدار باید گوشی را به مالک برگرداند و برای استرداد هزینه گوشی علیه فروشنده شکایت نامه ای را تنظیم نماید. در این مطلب از وب سایت دادخواه وکالت به بررسی مجازت خرید و فروش گوشی سرقتی خواهیم پرداخت، امیدواریم با مطالعه این مطلب بتوانید اطلاعات لازم را در این زمینه بدست آورید.

مجازات خرید و فروش گوشی سرقتی چیست؟

قاضی پرونده موظف است قبل از اینکه مجازاتی را برای خرید و فروش گوشی سرقتی در نظر بگیرد ابتدا تحقیقات لازم را در این زمینه انجام دهد، خرید و فروش گوشی های مسروقه مطابق با دو حالت زیر جرم شناخته می شوند:

  1. خریدار با علم اینکه گوشی دزدی است اقدام به خرید گوشی نماید، در این صورت وی مرتکب انجام جرم شده است. ( در صورتی که خریدار در مورد مسروقه بودن گوشی اطلاعات لازم را نداشته باشد برای وی هیچ نوع مجازاتی در نظر گرفته نمی شود. در این حالت مجرم باید برای رفع اتهام دلیل محکمه پسندی را ارائه دهد. )
  2. نشانه ها و دلایل قابل اطمینانی مبنی بر مسروقه بودن گوشی وجود دارد ولی خریدار این دلایل را نادیده گرفته است.

به این نکته توجه داشته باشید که قبل از خرید گوشی بهتر است از سرقتی نبودن گوشی و رجیستر بودن آن مطمئن شوید، در این صورت می توانید خرید امن تری را داشته باشید و به صورت ناخواسته مرتکب خرید گوشی سرقتی نگردید.

مجازات خرید و فروش گوشی سرقتی چیست؟

نوشته های مشابه

آیا خرید گوشی سرقتی برای خریدار جرم محسوب می شود؟

خرید گوشی سرقتی در صورتی که خریدار از مسروقه بودن آن اطلاع داشته باشد، جرم به شمار می رود و برای آن مجازات هایی در نظر گرفته شده است. مجازات خرید گوشی دزدی، جزای نقدی و حبس است.

مطابق با ماده 662 قانون مجازات اسلامی:” هر فردی با داشتن علم و اطلاع یا وجود نشانه هایی مبنی بر مسروقه بودن گوشی، باز هم اقدام به خرید و معامله کالا کند، مطابق با قوانین مجازات اسلامی مجرم به شمار می رود و برای وی 6 ماه تا 3 سال حبس به همراه 74 ضربه شلاق در نظر گرفته می شود.”

آیا فروش گوشی سرقتی جرم به شمار می رود؟

فروش گوشی سرقتی نیز جرم به شمار می رود، مطابق با ماده 662 قوانین مجازات اسلامی:” در صورت معامله کردن گوشی سرقتی این رفتار، جرم به شمار می رود و برای آن حبس و شلاق در نظر گرفته می شود”. در پایان این قانون نیز ذکر شده است:” اگر متهم،معامله اموال سرقتی را در جزو حرفه اش قرار دهد، حداکثر مجازات برای وی در نظر گرفته می شود. شایان ذکر است، اگر فروشنده با علم به سرقتی بودن گوشی آن را به فروش برساند مجرم شناخته می شود و محکوم به شلاق و حبس خواهد شد.

با توجه به اینکه مجازات خرید و فروش گوشی سرقتی سنگین است، به همین دلیل به فروشندگان و خریداران گوشی توصیه می کنیم که از انجام معاملات گوشی های مسروقه خودداری نمایند، اگر خرید و فروش گوشی سرقتی اثبات شود بدون تردید عواقب جبران ناپذیری در انتظار خریدار و فروشنده خواهد بود.

اقدامات لازم پس از مطلع شدن از مسروقه بودن گوشی چیست؟

خرید و فروش گوشی سرقتی جرم محسوب می شود، اگر بعد از خرید گوشی متوجه این موضوع شدید می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

  1. برای مطمئن شدن از مسروقه بودن گوشی بهتر است جعبه موبایل و لوازم موجود در جعبه را مورد بررسی قرار دهید.
  2. کد 15 رقمی یا سریال گوشی را در سامانه های معتبر جستجو کنید، این سامانه ها برای رجیستری انواع موبایل راه اندازی شده اند.
  3. اگر از سرقتی بودن گوشی مطمئن شدید باید برای رسیدگی به این موضوع به نزدیک ترین کلانتری محل خود مراجعه کنید، بعد از مراجعه به دادگستری می توانید شکایتی را علیه فروشنده تنظیم کنید. در برخی از موارد ممکن است گوشی سرقتی بین چند نفر معامله شده باشد که در این صورت پیدا کردن سارق اولیه دشوار خواهد بود.
  4. اگر اطلاعات لازم را در زمینه تنظیم شکایت نامه خرید و فروش گوشی سرقتی ندارید می توانید از وکیل متخصص و باتجربه ای در این زمینه کمک بگیرید.

پیشگیری از خرید گوشی سرقتی

برای جلوگیری از خرید گوشی سرقتی بهتر است نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

  1. خرید گوشی را از نمایندگی های فروش گوشی معتبر انجام دهید، در این نمایندگی ها گوشی ها با برند معتبر به فروش می رسند.
  2. قبل از خرید گوشی استعلام بگیرید تا از مسروقه نبودن گوشی مطمئن شوید.
  3. خرید گوشی را از افراد متفرقه انجام ندهید.

پیشگیری از خرید و فروش گوشی سرقتی

کلام آخر

خرید و فروش گوشی سرقتی جرم محسوب می شود، به همین دلیل بهتر است در زمان خرید گوشی دست دوم حساسیت و دقت لازم را به خرج دهید تا در دام سارقان گوشی موبایل گرفتار نشوید. اگر شما در زمان خرید گوشی متوجه مسروقه بودن آن نشده اید بهتر است در اسرع وقت این موضوع را پیگیری کنید زیرا خرید گوشی سرقتی نیز جرم به شمار می رود.

4.3/5 - (3 امتیاز)

ندا خوشرو

سلام ندا خوشرو هستم، از سال ۱۳۹۴ فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم در این وب سایت مطالب مفید و با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا