تبلیغات در دادخواه وکالت

قانون ارث برای فرزند فوت شده قبل از پدر

تبلیغات در دادخواه وکالت

قطعا با فوت هر شخص، زندگی او هم به پایان می رسد ولی سهم و آثار حقوقی او بر دنیای واقعی باقی می ماند. این آثار شامل تقسیم بندی ارث و مواردی از این قبیل می باشد. گاهی پیش می آید که مرگ فرزند قبل از والدین اتفاق می افتد و در این شرایط ممکن است سوال به وجود آید که تقسیم ارث برای فرزند فوت شده قبل از پدر چگونه است؟

از آنجایی که مباحث و موضوعات مربوط به ارث نیاز به دانش و آگاهی دارد، بنابراین نیاز است تا از یک فرد متخصص در زمینه ارث راهنمایی بخواهید و یا اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید که می توانید از مجلات حقوقی مختلف مانند دادخواه وکالت استفاده نمایید و کلیه سوالات حقوقی خود را پیدا کنید.

قانون ارث برای فرزند فوت شده قبل از پدر چگونه است؟

در صورتی که فرزند قبل از پدر و مادر فوت شود، قوانینی برای تقسیم ارث فرزند فوت شده در نظر گرفته می شود. بر طبق ماده 906 قانون مدنی اینچنین است که اگر اولاد فوت شود و در صورتی که تنها یک فرزند باقی مانده باشد، کلیه ارث به او خواهد رسید. اگر که پدر و مادر فرد فوت شده زنده باشند، مادر یک ثلث و پدر دو ثلث را به ارث می برد.

تقسیم ارث در صورت وجود فرزندان

براساس ماده 907 قانون مدنی، سه مورد از تقسیم ارث فرزندان پیش بینی شده است:

نوشته های مشابه
  1. اگر فرزندی فوت شود و دارای یک فرزند باشد، تمامی ارث به فرزند او تعلق می گیرد
  2. اگر فرد فوت شده دارای چند فرزند باشد و این فرزندان هم دختر و هم پسر باشند، به صورت تساوی ارث میان آن ها تقسیم می شود
  3. اگر فرد فوت شده دارای چند فرزند باشد و برخی از فرزندان هم دختر باشند و هم پسر، سهم پسر دو برابر سهم دختر خواهد بود

تقسیم ارث فرزند فوت شده در صورت وجود همسر

قانون ارث برای فرزند فوت شده قبل از پدر

در صورتیکه، همسر فرزند فوت شده در قید حیات باشد، سهم الارث به او داده می شود. بدین صورت که سهم الارث فرزند فوت شده یک دوم ترکه می باشد که به همسر (مرد) تعلق می گیرد، البته در صورت نداشتن فرزند است که به همسر او سهم الارث داده می شود در غیر این صورت یک چهارم ترکه به فرزند متوفی تعلق می گیرد. همچنین سهم زوجه (زن) یک چهارم ترکه در صورت نبود فرزند و یک چهارم در صورت وجود فرزند می باشد.

کلام آخر

موضوعات ارث و میراث موضوعی پیچیده است که نیاز به آگاهی و دانش حقوقی دارد. معمولا در این شرایط افراد از وکلا کمک می خواهند، وکلایی که تخصص بالایی در این زمینه دارند به خوبی می توانند کلیه پرونده های حقوقی مربوط به ارث را انجام دهند. ارث فرزند جزو موضوعات پر اهمیت است که قانون به آن زیاد پرداخته است خصوصا اگر که ارث برای فرزند فوت شده قبل از پدر اتفاق افتد زیرا، یکی از سوالاتی که معمولا به وجود می آید این است که ارث فرزند فوت شده در صورتیکه، پدر و مادر زنده باشند چگونه خواهد بود؟

برای پاسخ به این سوال توصیه می شود این مقاله را تا انتها مطالعه کرده و به سایت مجله حقوقی دادخواه وکالت در پاسخ به مابقی سوالات مراجعه کنید تا از دیگر مسائل حقوقی آگاهی کامل پیدا نمایید.

4.8/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا