تبلیغات در دادخواه وکالت

نحوه تبدیل مهریه از عندالاستطاعه به عندالمطالبه

تبلیغات در دادخواه وکالت

مهریه حق زن در زمان ازدواج او می باشد. عموما مهریه با عنوان عندالمطالبه در سند ازدواج به ثبت می رسد. ثبت زمانی صورت می گیرد که عاقد صیغه عقد را با بیان مبلغ مهریه و نحوه پرداخت آن بیان می کند. شرایطی نیز وجود دارد که مهریه با عنوان عندالاستطاعه در سند قید می گردد. زمانی هم وجود داشته که زن به دنبال نحوه تبدیل مهریه از عندالاستطاعه به عندالمطالبه است. در این مقاله دادخواه وکالت می خواهیم درباره این نوع تبدیل مباحثی را بیان نماییم.

مهریه چیست؟

نام دیگر مهریه، صداق هست. صداقی که برای حمایت از حقوق زن در خانه شوهر برای او تعیین می شود. در واقع، مهریه یک دارایی بوده که مرد مقدار مشخص شده آن توسط دختر یا خانواده او را قبول کرده و اعلام نموده که هر موقع زن از او صداق را طلب کرد آن را کاملا به او پرداخت نماید. اکثر مردها در آغاز ازدواج، مهریه را به عنوان یک مساله مهم نمی پندارند و صرفا به دنبال این هستند تا صیغه عقد بین آن ها جاری شده و به عشق خود برسند. در نتیجه، حساسیتی برای مهریه، مقدار و نوع پرداخت ان ندارند.

این مساله بعد از مدتی که از زندگی زن و شوهر گذشت، نمود پیدا می کند. مخصوصا زمانی که اختلاف ها میان آن ها بالا گرفته و در خطر طلاق باشند. این موقع هست که زن ها به دنبال وکیل های خبره هستند تا بتوانند با استفاده از ماده و تبصره های قانونی نحوه تبدیل مهریه از عندالاستطاعه به عندالمطالبه را بدانند. تا از این طریق جلوی خطرات عدم پرداخت به موقع مهریه گرفته و شرایط پرداخت حقوق زن مهیا شود.

انواع مهریه کدام است؟

حال ک دانستیم تعریف مهریه چیست، باید بدانیم که مهریه انواع گوناگونی داشته که بر اساس زمان تعیین و نوع پرداخت، می توان آن ها را در دسته بندی های زیر قرار داد.

  • صداق المسمی: این نوع صداق در زمان جاری شدن صیغه دایم نکاح مشخص می شود.
  • صداق المتعه: این نوع صداق برای زمانی هست که مبلغ و مقدار صداق در سند تعیین نشده و مرد بدون برقرار کردن رابطه زناشویی در حال طلاق دادن زن است.
  • صداق السنه: مشخص کردن نوع صداق و مبلغ آن در سند ازدواج جز صداق السنه قرار دارد. این مهر در زمان پرداخت بر اساس ارزش روز آن محاسبه می شود.
  • صداق المثل: وقتی مبلغ مهریه مبهم بوده یا این که دارایی های غیر قابل انتقال به عنوان مهریه در سند ذکر شده باشد. باتوجه به نزدیکی مرد با زن، باید از رویه صداق المثل، مهریه پرداخت شود.
  • صداق عندالمطالبه: نام دیگر این نوع مهریه، صداق حال هست. به این صورت که تا زن درخواست آن را کند مرد باید بلافاصله پرداخت آن را اجابت نماید. در این شرایط، مرد می تواند از راه های قانونی به دنبال روش تبدیل مهریه از عندالمطالبه به عندالاستطاعه یا برعکس آن یعنی نحوه تبدیل مهریه از عندالاستطاعه به عندالمطالبه  باشد. این مورد به وضعیت درآمد و استطاعت مرد بستگی دارد.  برای اطلاع از مهریه حال مقاله منظور از مهریه حال یا موجل چیست را مرور نمایید.
  • صداق عندالاستطاعه:  از معنی کلمه عندالاستطاعه می توان متوجه شد این نوع مهریه به توانایی مرد در رابطه با پرداخت مهریه مربوط است. گاهی در سند قید می شود که پرداخت بر اساس توانایی مرد یا همان عندالاستطاعه صورت گیرد. گاهی نیز دادگاه با بررسی از وضعیت درآمدی مرد و دارایی هایی که به نام او وجود داشته حکم به عندالاستطاعه پرداخت شدن مهریه می دهد.

نحوه تبدیل مهریه از عندالاستطاعه به عندالمطالبه

نحوه تبدیل مهریه از عندالاستطاعه به عندالمطالبه چگونه است؟

قانون برای تغییر شیوه پرداخت مهریه سختگیری هایی صورت نداده است. برای این که صورت حقوقی این کار حفظ شود برای انجام آن باید روال قانونی طی گردد. نخست اهلیت هر دو نفر یعنی زن و شوهر حایز اهمیت است. بعد از آن لازم بوده اسناد و مدارک مورد نیاز که سند ازدواج از مهمترین آن ها می باشد در دست هر دو نفر بوده و به اداره ثبت برای تغییر نوع پرداخت مهریه مراجعه شود. کارشناسان موجود در اداره ثبت بعد از بررسی کامل مدارک اقدام به تغییرات در نوع پرداخت مهریه و ثبت قانونی آن خواهند کرد.

کلام آخر

صداق حق زن و مرد ملزم به دادن این حق می باشد. به گونه ای که اگر در پرداخت تخطی نماید قانون او را به مجازات محکوم می کند. برای این که مرد بتواند مبلغ مهریه را یک جا پرداخت کند می تواند با روش نحوه تبدیل مهریه از عندالاستطاعه به عندالمطالبه پرداخت را یک باره نماید. در این مقاله بعد از بررسی مفهوم مهریه و انواع آن، نحوه تبدیل پرداخت مهریه را نیز بیان نمودیم.

5/5 - (1 امتیاز)

صدیقه السادات پورسعیدی

صدیقه السادات پورسعیدی هستم، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی، هفت سال هست که در زمینه تولید محتوا و سئو محتوا فعالیت دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا