تبلیغات در دادخواه وکالت

عدم پرداخت مهریه در قانون چه حکمی دارد؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

این مقاله دادخواه وکالت به موضوع عدم پرداخت مهریه در قانون چه حکمی دارد، می پردازد. مهریه حق قانونی زن و موضوعی هست که اسلام نیز بر آن تاکید نموده در نتیجه مردی که متعهد به دادن مهریه شده و رقم آن را نیز تایید کرده، هنگامی که زن مهر را طلب کرد، باید تماما آن را به او بپردازد. چنانچه مردی مهریه را به عنوان حق زن قبول نداشت یا این که معتقد باشد زن باید از این حق خود بگذرد. همسر او می تواند در دادگاه شکایتی ترتیب داده با این عنوان که مرد از دادن مهریه که حق قطعی و واضح او بوده امتناع می کند. خودداری از دادن این حق، برای مرد جزا دارد. به طوری که اگر زن رضایت ندهد، مرد می تواند تا زمان عدم پرداخت کامل مهریه در زندان و بدون هیچ نوع آزادی بگذراند.

مهریه چیست؟

مهریه را می توان مهر مالی قلمداد کرد که مرد حاضر است در قبال به دست آوردن زن آن را به او بدهد. این حق زمانی که پیوندی دایمی بین یک دختر و یک پسر برقرار گشته، مرسوم می شود. تعیین این مهر بر عهده دختر و خانواده او می باشد. در واقع پدر دختر، نقشی مهم در تعیین رقم مهریه خواهد داشت. البته این بدان معنا نیست که دختر حق تعیین مهریه خود را ندارد. بلکه در خانواده ایرانی بر اساس احترامی که به بزرگترها گذاشته می شود تعیین این حق برای دختر با حضور جمعی از اطرافیان صورت می پذیرد. زمانی که مهر یا صداق با رضایت همه اعلام شد و مرد نیز مشکلی با آن نداشت و سند ازدواج تشکیل و مهریه در سند نیز قید و تمام امضاها زده شد،  مهریه به عنوان دین بر عهده مرد قرار خواهد گرفت. اینجاست که مرد باید بداند عدم پرداخت مهریه در قانون چه حکمی دارد. به همین منظور، نباید با این تفکر که مهریه را چه مردی داده و چه زنی مهریه را از شوهر خود گرفته با هر رقمی موافقت کند، یا این که به دنبال این باشد، بهترین راه فرار از پرداخت مهریه چیست. مهریه باید مبلغی بوده که مرد بتواند طی زندگی مشترک آن را به زن خود دهد.

پرداخت مهریه به چه صورت است؟

قانون برای راحتی کار مردان و این که زنان بتوانند مهریه خود را از مرد بگیرند روش های مختلفی برای پرداخت در نظر گرفته است. البته لازم به ذکر است که زن قادر بوده در هر ساعتی از شبانه روز و با هر وضعیت مالی که مرد در آن قرار داشته طلب مهریه کرده و مرد نیز وظیفه دارد، به محض طلب مهریه از جانب زن تمام مبلغ را بدون ریالی کم، به او بپردازد. این یک روش قطعی و قانونی برای پرداخت مهریه می باشد. روش دیگر به این شکل بوده که مرد یک دارایی نظیر خودرو یا زمین یا ملک مسکونی به ارزش مهریه را به نام زن بزند. در این صورت هم حق او را داده و هم این که می تواند آن را در نامه ای با عنوان مهریه ادا شده به ثبت برساند. در نتیجه زن نیز دیگر تقاضایی از بابت مهریه نخواهد داشت. راه دیگر پرداخت می تواند به صورت قسط بندی بوده به این شکل که مرد مبلغی را ماهیانه به عنوان مهریه به زن بپردازد. البته باید تاکید کند که این مبلغ برای مهریه و صداق او بوده و منظور دادن نفقه نیست. این روش می تواند به صورت مسالمت آمیز بین زن و مرد انجام شده و نیازی به پیگیری قضایی برای این مورد نباشد. در شرایطی که زن از هیچ راهی نتواند مرد را مجبور به دادن مهریه خود کند و مرد هم نداند که عدم پرداخت مهریه در قانون چه حکمی دارد، می توان به دادگاه رفته و با ثبت دادخوایت و فرا خواندن مرد به آن مکان، تمام وقایع و مجازات هاییی که ممکن است با ندان مهریه بر او تحمیل شود اقدام به حل اختلاف و رسیدگی قانونی به این موضوع نمود.

آیا ناتوانی در پرداخت مهریه زندان دارد؟

مهریه یک طلب هست. همانطور که وقتی فرد بدهکار با شکایت طلبکار می تواند به زندان رود و تا زمانی که نتوانسته بدهی خود را بپردازد از زندان آزاد نمی شود. مردانی که در دادن طلب یا همان مهریه نیز ناتوان هستند باید تا دادن مهریه، در زندان بمانند. این مورد در گذشته به وفور رخ می داد. به این صورت که مردان زیادی در پی شکایت مربوط به مهریه که از جانب زنان آن ها صورت گرفته مجبور به حضور متمادی در زندان بوده اند. این مورد خود به یک معضل بزرگ اجتماعی و چه بسا یک اخلال در عملکرد اقتصادی جامعه مبدل شده بود. از این رو، برای دادن جواب این پرسش که عدم پرداخت مهریه در قانون چه حکمی دارد می توانیم به قانون جدید نگاهی بیندازیم. قوانینی که پیامد سال ها تلاش و تحقیق وکالایی بوده که در این زمینه به تحقیق و تفحص مشغول بوده اند. امروز مانند گذشته مردی فقط به خاطر ناتوانی اش در دادن مهریه به زندان نمی افتد. بلکه به او فرصت داده می شود تا بتواند شرایط را به گونه ای رقم بزند که در دادن مهریه توانا گردد. در واقع نخست تمام دارایی مرد را حساب و کتاب می کنند و هر آن چه که دارد را به عنوان مهریه عند المطالبه به زن می دهند و مبالغ باقی مانده را به دفعات و اقساط از او خواهند گرفت.

عدم پرداخت مهریه در قانون چه حکمی دارد

عدم پرداخت مهریه در قانون چه حکمی دارد؟

مهریه دارای سقفی مشخص هست. به این معنی که صداق هر چقدر که باشد فقط صد و ده سکه آن برای قانون به عنوان مهریه قابل پرداخت محسوب می شود. مرد مسئول پرداخت این صد و ده سکه به طور یک جا هست. حال اگر مرد در پرداخت یک جا مشکل داشته باشد باید در چندین قسط یپردازد. اگر به هر نحوی اقدام به عدم پرداخت نماید، توسط قانون مورد تعقیب قرار گرفته و برای محکمه به دادگاه آورده می شود. ممکن است شرایط دادگاه به گونه ای باشد که زندان سنگین ترین حکم مرد لحاظ گردد.

کلام آخر

مرد باید در هر موقعیتی نسبت به وعده قانونی که همسرش داده وفا کند. اگر وفای به عهد جهت دادن مهریه توسط مرد با چشم پوشی مواجه گردد حکمی که دادگاه به او می دهد می تواند زندان و سپری کردن مدت طولانی عمرش در این سلول تنگ باشد. سعی شد مطالب به طور کامل راجع به عدم پرداخت مهریه در قانون چه حکمی دارد بیان شود.

به این مقاله امتیاز دهید post

صدیقه السادات پورسعیدی

صدیقه السادات پورسعیدی هستم، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی، هفت سال هست که در زمینه تولید محتوا و سئو محتوا فعالیت دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا