تبلیغات در دادخواه وکالت

بهترین راه فرار از پرداخت مهریه چیست؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

مهریه در دسته بندی های متفاوتی قرار می گیرد که پرداخت آنها طبق نظر دادگاه با توجه به انواع آن انجام می شود. آنچه در این مقاله بررسی م یکنیم فرار از پرداخت مهریه است. که از آن به عنوان جرم یاد می کنیم. شکایت برای مطالبه مهریه باید در دادسرای عمومی محل وقوع جرم طرح شود. محل وقوع جرم جایی است که معامله ( یا راه فرار) به منظور فرار از دین ( پرداخت مهریه) در آنجا انجام شده است.

حال آنکه خواه محل اقامت مشتکی عنه و یا شاکی باشد. البته در خصوص این معاملات در سال 98 رای وحدت رویه ای صادر گردید. بر اساس این رأی، منتقل کردن اموال توسط مدیون به دیگران، قبل از قطعی شدن محکومیت وی به پرداخت دین، مصداق جرم انتقال مال به قصد فرار از دین نیست. با ما با بررسی بیشتر فرار از پرداخت مهریه و مجازات های آن مطابق قانون همراه باشید.

در صورت تمایل به مطالعه بیشتر در باب موضوعات مرتبط با مهریه کایک کنید: قسطی کردن مهریه

فرار از پرداخت مهریه

برای آنکه بتوانیم به موضوع فرار از پرداخت مهریه بپردازیم باید انواع مهریه را بشناسیم. مهریه انواعی از قرار زیر دارد که با توجه به نوع آن، قانون زوج را مکلف به پرداخت مهریه می داند:

 • مهرالمسمی به عنوان یکی از مهمترین مهریه هایی است که برای هر دو طرف معلوم و مشخص خواهد بود. زمانی که زوج پیش از نکاح مقدار و میزان مهریه را تعیین کنند، آن مقدار به ثبت می رسد. ارزش مالی این مهریه تعیین می گردد و باید پرداخت شود.
 • مهرالمثل دارای ارزش مالی نیست ولی باید پرداخت شود. خانم اگر مهریه مادی نداشته باشد به این معنی نخواهد بود که عقد او قبول نیست. مهریه او به عنوان مهرالمثل شناخته می‌ شود و باید شرایط آن اجرا گردد.
 • مهرالمتعه یکی دیگر از مهریه هایی است که زیر نظر دادگاه بررسی خواهد شد. این مهریه اگر در زمان عقد اعلام نشود و پیش از انجام رابطه زناشویی زوج بخواهند جدا شوند، دریافت خواهد شد. با در نظر گرفتن وضعیت مالی مرد، مبلغی را به زن می دهند.
 • عندالمطالبه رایج ترین نوع مهریه است که بسیاری از خانم ها آن را انتخاب می کنند. در این شرایط مرد موظف می باشد که هر زمان زن درخواست دریافت مهریه را داشت، مهریه را به او بدهد. زمانی که مهریه به صورت کامل در اختیار زوج قرار نگیرد وظایف خود را می ‌تواند انجام ندهد. مرد می تواند مهریه را با ارائه مدارک عدم استطاعت مالی پرداخت نکند.
 • عندلاستطاعه یکی دیگر از مهریه هایی است که مرد مرد تنها زمانی می تواند آن را پرداخت کند که از نظر مالی غنی باشد. در این مهریه زن باید استطاعت مرد را ثابت نماید.

انواع راه فرار از پرداخت مهریه

راه های فرار از پرداخت مهریه چگونه اند؟ از موارد زیر می توانیم به عنوان راه های فرا از پرداخت مهریه یاد کنیم:

 • معامله صوری جهت فرار از پرداخت مهریه زمانی که اختلاف بین شوهر و زن به وجود می ‌آید انجام خواهد شد. در این زمان زوج اقدام به انتقال نمودن اموال می نمایند. در روند نوبت گیری و همچنین ارائه پذیرش دادخواست دادگاه، اموال شوهر مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در این زمان امکان دارد مرد اموال را به نام افراد دیگری نماید که در بسیاری از مواقع، آنها اقوام نزدیک و درجه یک مرد هستند.
 • راهکار بعدی که به عنوان یکی از بهترین راه فرار از پرداخت مهریه شناخته می شود، اعسار است. تصور عموم بر این است که در صورتی که مرد  ثابت کند توانایی پرداخت مهریه را ندارد به راحتی قادر است مهریه را پرداخت نکرده و طلاق بگیرد. بسیاری از زوج ها مهریه بالایی را تعیین می‌ کنند و این امر امکان دارد در آینده مشکلاتی را به وجود آورد.

انواع راه فرار از پرداخت مهریه

اثبات فرار از پرداخت مهریه از طرف زوجه

چگونه می توان فرار از پرداخت مهریه را اثبات نمود؟ در صورتکی که زوج با توسل به راه هایی که پیشتر اشاره کردیم، از پرداخت مهریه سر باز زند باید چه کرد؟ در پاسخ باید بگوییم که زن بر اساس قانون 21 می تواند شکایت کیفری خود را ارائه دهد. به دلیل تبصره های ماده مذکور، انتقال هر یک از اموال مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در چنین وضعیتی نیاز است که دادخواست ابطال معامله به دادگاه ارائه شود. صدور حکم ابطال معامله به رسیدگی های دقیق نیاز دارد. دریافت استعلامات دقیق ثبت یکی از مهم‌ ترین نکاتی است که به آن توجه می‌ شود. در این بین مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه نمایید آن است که اگر انتقال املاک از سوی شوهر قبل از مطالبه مهریه انجام شده باشد، قضات صوری بودن معامله را نمی ‌پذیرند. پیشنهاد ما به شما این است که در صورت مواجهه با این امور از مشاوره با وکلای متخصص در امور خانواده غافل نمانید و پیگیری امور را به وی بسپارید. جهت دسترسی به راه های ارتباطی با برترین وکلا در امور خانواده و طلاق، کلیک کنید.

راه فرار از پرداخت مهریه در طلاق از طرف زوجه

این شرایط را فرض کنید که درخواست طلاق از سوی خانم ثبت شود. در مقابل آقا از طلاق سر باز زند و  موافقت خود با طلاق را منوط به گذشت زوجه از مهریه بداند. این مورد نیز به عنوان یکی از متداولترین راه ها برای فرار از پرداخت مهریه در شرایطی است که زوجه درخواست طلاق و جدایی دارد. در نتیجه اگر خانمی به دادگاه برود و بخواهد طلاق بگیرد و همچنین دلیل محکمی برای کار خود نداشته باشد مرد می تواند برای پرداخت نکردن مهریه اقدام نماید. در این شرایط خانم ها می توانند تصمیم بگیرند که آیا بدون دریافت مهریه مایل به جدایی هستند یا نیستند. بسیاری از خانم ها بدون دریافت مهریه طلاق می ‌گیرند و این مسئله بهترین راه فرار از پرداخت مهریه می باشد.

مجازات و پیامد راه فرار از پرداخت مهریه

در این بخش به منظور سخن پایانی این موضوع را بررسی می کنیم که آیا طبق قوانین حاکم بر ایران، مجازاتی در انتظار افراد بعد از فرار از پرداخت مهریه است یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم قانون در بعضی موارد از فرار از پرداخت مهریه مجازات هایی برای افراد در نظر دارد که از قرار زیر است:

 • محکومیت ‌های و پیامدهای زیادی برای استفاده از این راه وجود دارد. در صورتی که زن بتواند ثابت کند شما راه های فرار از پرداخت مهریه را استفاده کرده ‌اید باید جزای نقدی پرداخت نمایید.
 • اگر برای پرداخت نکردن مهریه از راه های متفاوت استفاده شود حبس تعزیری برای آقایان صادر می‌ گردد.
 • جزای نقدی معادل نصف اموال مرد است.
 • حبس تعزیری به عنوان یکی دیگر از پیامدهای فرار از پرداخت مهریه است. دادگاه تمامی نکاتی که مربوط به فرار از پرداخت مهریه می باشد را بررسی می کند و در صورتی که ثابت شود جزای نقدی و حبس تعزیری را صادر می نماید.
 • بر اساس ماده ۲۱ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، انتقال مال به دیگری توسط مدیون به هر نحو و به هر وسیله، اگر با انگیزه فرار از ادای دین بوده و به نحوی باشد که باقی مانده اموال برای پرداخت دیون انتقال دهنده کافی نباشد، مرتکب به حبس تعزیری درجه ۶ یا جزای نقدی معادل نصف محکوم به یا هر دو مجازات محکوم می گردد.

کلام آخر

به عنوان جمع بندی لازم است تا نکات این مقاله را بار دیگر مرور کنیم. در این مقاله به این موضوع اشاره کردیم که مهریه در دسته بندی های متفاوتی قرار می گیرد که پرداخت آنها طبق نظر دادگاه با توجه به انواع آن انجام می شود. فرار از آن می تواند عواقبی از قبیل مجازات هایی که در حدود قانون مشخص می شود را به همراه داشته باشد.

4/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا