تبلیغات در دادخواه وکالت

مراحل دریافت گواهی انحصار وراثت چگونه است؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

زمانی که شخصی از دنیا می رود باید تکلیف هر آن چه از دارایی مالی که بر جای گذاشته مشخص شود. انحصار وراثت صرفا مخصوص افراد ثروتمند که مالک دارایی زیادی هستند نیست. چنانچه یک قطعه زمینی کوچک و یا مبلغ کمی پول هم از شخص وفات یافته موجود باشد باید تکلیف آن مشخص شود. برای بررسی ارث و رسیدگی کامل برای تقسیم آن مراجعه به مراکز قضایی نیاز است. از این رو وارثین نمی توانند بدون دریافت گواهی انحصار وراثت که طی مراحل مختلف به دست می آید در ارث میت دخل و تصرف انجام دهند. در این مقاله از دادخواه وکالت روند دست یابی به این گواهی را تشریح خواهیم کرد.

مراحل دریافت گواهی انحصار وراثت چگونه است؟

قبل از هر گونه اقدامیی برای تقسیم ارث باید وصیت نامه میت خواهنده شود. ممکن است میت در وصیت نامه خود تکلیف بخشی از دارایی ها را مشخص کرده یا قرضی داشته که باید از اموال پرداخت گردد. علاوه بر این کلیه هزینه های مربوط به مراسم خاک سپاری، خرید کفن و مواردی از این قبیل باید از دارایی شخص صرف شود. بعد از این که تمامی این فعالیت ها انجام شد مراحل دریافت گواهی باید به صورت قانونی طی گردد.

  • اقدامات لازم برای دریافت گواهی فوت: باید شناسنامه متوفی به ادره ثبت احوال برده شود تا این اداره به صادر کردن گواهی فوت بپردازد. فوت نامه از جمله مدارک مهمی بوده که برای انحصار وراثت لازم است.
  • ثبت دادخواست: یکی از وراث به نمایندگی از وارثین دیگر می تواند به سایت دادگستی مراجعه کرده و در بخش انحصار وراثت به ثبت درخواست بپردازد. هنگامی که دادخواست به صورت الکترونیکی در این سایت ثبت نهایی شد نوبت ارجاع به شورای حل اختلاف تعیین می گردد.
  • رفتن به شورا: با رسیدن روز مقرر کلیه وارثین در جلسه شورای حل اختلاف حاضر خواهند شد تا مراحل اجرایی کار آغاز گردد.
  • شناسایی وراث: برای این که بیگانه ای خود را به جای ورثه معرفی نکند باید تمامی وراث مدارک شناسایی خود را به همراه داشته باشند.
  • برآورد مقدار دارایی: از طریق استعلام از اداره ثبت و وجود اسناد مدارک تعداد دارایی هایی موجود به طور دقیق مشخص خواهد شد.
  • پذیرش توسط ورثه: دادگاه تمامی موارد موجود و میزان دارایی ها را اعلام می کند و ورثه میت باید به تایید و پذیرش آن ها بپردازد.
  • تعیین مالیات: همانطور که می دانید مالیات موضوعی است که شامل ارث نیز می شود. به همین منظور قبل از دادن گواهی باید تکلیف مالیات مشخص گردد.
  • صدور گواهی: هنگامی که کلیه مراحل روال قانونی و درست خود را طی کرد گواهی صادر خواهد شد.

دریافت گواهی انحصار وراثت

بعد از انحصار وراثت چه باید کرد؟

زمانی که فعالیت های حقوقی و قانونی انحصار وراثت طی و دریافت گواهی انحصار وراثت صورت گرفت دو حالت کلی پیش خواهد آمد. در نخستین شکل، تمامی وارثین متوفی با نظر دادگاه موافق بوده و گواهی را به صورت کامل تایید می کنند. آن ها با کمک وکیل بر اساس روال مشخص، اقدام به تقسیم ارث خواهند کرد.

حالت دوم زمانی رخ می دهد که بین هر کدام از ورثه برای تعیین سهم الارث، اختلاف و نزاع رخ دهد. قانون برای چنین موقعی تحریر ترکه را در نظر گرفته است. با توجه به این که مرگ باعث کوتاه کردن دست مرده از دنیا شده و نمی تواند خود به تقسیم مال بپردازد تا مانع اختلاف گردد. وجود این تحریر باعث می شود وکیل تمام دارایی ها را قفل کرده و اختیار تصرف تا زمان برطرف نشدن نزاع را از ورثه بگیرد. برای تحریر ترکه به مدارکی نیاز بوده که گواهی مربوط به انحصار وراثت از جمله مدارک اصلی به شمار می رود.

اگر انحصار وراثت نکنیم چه می شود؟

تقسم ارث میت بدون گذراندن مسیر قانونی اعتبار ندارد. بنابراین داشتن گاهی انحصار وراثت از ابزارهای مهم تقسیم ارث بین افراد به حساب می آید. اگر ملکی بدون مشخص شدن وضعیت وراثتی آن فروخته رود باعث به وجود آمدن مسایل حقوقی می شود.

علاوه بر این، مالیات یکی از فاکتور های مهمی بوده که  دولت به آن توجه دارد. از این رو اگر وارثین برای فرار کردن از دادن مالیات کارهای قانونی انحصار وراثت را انجام ندهند تخطی از قانون کرده اند. به تاخیر انداختن این مساله تقبل هزینه برای وراث را به همراه دارد. این هزینه ها بر اساس مدت زمان تاخیر افزایش پیدا می کنند. در واقع هزینه همان جریمه دیرکرد اقدامات انحصار وراثت خواهد بود.

کاربرد دریافت گواهی انحصار وراثت چیست؟

این گواهی در برخی مواقع قابل استفاده است. تقسیم ارث و میراث از جمله مهمترین کاربرد این گواهی محسوب می شود. نکته دیگری که باید به آن اشاره داشته باشیم، این است که دریافت این گواهی برای برخی از افراد سخت و پیچیده است و زمان کافی برای انجام مراحل آن را ندارند. توصیه ما به این دست از افراد کمک گرفتن از یک وکیل خانواده خوب و حاذق است. وکیل با مهارت و تجربه ای که دارد، می تواند روند انجام مراحل را سرعت بخشد و کمک کند شما در زمان کوتاهی گواهی انحصار وراثت را دریافت کنید.

کلام آخر

با فوت یک شخص برای تعیین تکلیف میراث بر جای مانده از او انحصار وراثت صورت می گیرد. برای انجام این کار باید مراحل گوناگونی طی شود تا به دادن گواهی انحصار وراثت منتهی گردد. دریافت این گواهی با واکنش های متفاوتی از جانب وراث همراه است. برخی به تایید گواهی و هر آن چه قانون گفته می پردازند و برخی نیز در صدد اعتراض و رد گواهی هستند.

5/5 - (2 امتیاز)

صدیقه السادات پورسعیدی

صدیقه السادات پورسعیدی هستم، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی، هفت سال هست که در زمینه تولید محتوا و سئو محتوا فعالیت دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا