تبلیغات در دادخواه وکالت

مجازات تاخیر در بازگشت به زندان بعد از اتمام مرخصی چیست؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

کسی که دلایل زیادی بر علیه او وجود داشته و خود نیز اعتراف به خطایی که مرتکب شده کرده است باید دوران محکومیت خود را در زندان سپری کند. زیاد بودن زمان توقف مجرم در زندان به شدت تاثیر جرمی که مرتکب شده بستگی دارد. در این میان، ممکن است دادگاه روز های محدودی را به این فرد مرخصی دهد که به نزد خانواده اش برود. این مرخصی تحت ضوابط و موارد خاص اتفاق می افتد. به علاوه مجرم باید دارای شرایط مناسبی برای مرخصی باشد. مرخصی بلافاصله بعد از داخل شدن فرد به سلول زندان داده نمی شود بلکه باید یک مدت زمان مشخص در آن مکان حضور یابد. فردی که می خواهد 20 سال در زندان بماند حداقل 5 بار می تواند به مرخصی رود. عموما این مرخصی ها در مواقع خاص نظیر ازدواج فرزند یا یکی از اعضای نزدیک خانواده آن هم برای چند روز و به مقدار محدود رخ خواهد داد. این مقاله دادخواه وکالت مطالعه خود را بر روی مفهوم، مجازات تاخیر در بازگشت به زندان بعد از اتمام مرخصی قرار داده است..

شرایط دادن مرخصی به زندانی چگونه است؟

مرخصی رفتن فرد خطا کار  و تنفس در هوای آزاد بیرون از زندان، نیازمند شرایط و ضوابطی می باشد. برای بررسی تخصصی این موضوع و دانستن این که زندانی باید دربرگیرنده چه ویژگی هایی بوده تا مامور قانون بتواند برگه مرخصی او را امضا کند می توانید مقاله شرایط مرخصی و عفو زندانیان را مطالعه نمایید. یکی از مهمترین شرایط مرخصی که زندانی باید واجد آن بوده، طی کردن حداقل بخشی از دوره زندان است. مدت زمان مرخصی برای مجرمی که به قتل محکوم شده با زمان مرخصی فردی که به دلیل بدهی یا چک برگشتی در زندان بوده متفاوت بود. به علاوه، وثیقه قرار داده شده برای این دو نوع جرم نیز دارای ارزش متفاوت مالی می باشد. وثیقه فرد قاتل، بسیار گران و شاید معادل با دیه مقتول بوده در صورتی که با یک وثیقه چند میلیونی می توان شرایط مرخصی مجرم مالی را فراهم نمود. در هر شرایط، مجرمی که از زندان مرخص شده باید به موقع و در تاریخی که بر روی برگه مرخصی او قید شده خود را به زندان معرفی نماید در غیر این صورت، مجازات تاخیر در بازگشت به زندان بعد از اتمام مرخصی برای او لازم اجرا خواهد بود. به علاوه، این کار او ممکن است باعث شود تا سال های طولانی از رفتن به مرخصی محروم شود. مجرمانی که در سر این فکر را دارند در مدت مرخصی شرایط فرار خود را مهیا نمایند باید بدانند که این ریسک بزرگ می تواند باعث ایجاد محرومیت های زیادی برای آن ها گردد. مجرمانی که شاکیان خصوصی دارند از دوره مرخصی خود استفاده کرده و به سمت شاکی می روند. آن ها با دادن وعده هایی درصدد رضایت شاکی بر خواهند آمد. چنانچه احتمال رضایت شاکی بالا باشد امکان تمدید مرخصی به مدت هفت روز از طرف دادستان فراهم می شود.

مجازات تاخیر در بازگشت به زندان بعد از اتمام مرخصی

مجازات تاخیر در بازگشت به زندان بعد از اتمام مرخصی چیست؟

فردی که در زندان بوده و به او مرخصی داده اند، مدتی در منزل حضور یابد. اگر در زمان اصلی و موجود در سند مرخصی باز نگردد، قانون او را متهم به فرار می داند. در این شرایط ،مجدد دادگاهی برای محاکمه این مجرم برگذار خواهد شد. در این دادگاه ضربات شلاق و اضافه کردن به مدت زندان این فرد قطعا صورت خواهد گرفت. عموما تعداد ضربات بالای 40 ضربه و مدت حبس اضافه، بیش از سه ماه می باشد. به علاوه، کل هزینه ای که به زندان وارد کرده را باید بپردازد. البته گاهی دلیل تاخیر در آمدن به محل حبس می تواند منطقی بوده، چنانچه این دلیل منطقی برای دادگاه طرح گردد، دادگاه با آن موافقت کرده و آن را موجه می داند. در برخی از شرایط ممکن است زندانی از مرخصی سو استفاده نموده و بخواهد غیر قانونی از کشور خارج شود. اگر چنین کاری صورت گیرد، مجازات ها با شدت بیشتری اعمال شده و جرم خروج غیر قانونی نیز به آن اضافه خواهد شد. بنابراین مراکز قانونی تا پایان دوران محکومیت این فرد به او اجازه نمی دهند که از زندان خارج گردد. در واقع شاکیان نیز برای پیشگیری از فرار دوباره مجرم درخواست عدم مرخصی را به دادگاه خواهند داد.

کلام آخر

مجازات تاخیر در بازگشت به زندان پس از اتمام مرخصی به یک شکل نیست. میزان سنگین بودن این مجازات بعد از بررسی ها و دریافت دلیل اصلی تاخیر، توسط قاضی و دادستان مشخص خواهد شد. مرخصی با توجه به شرایط روحی زندانی و اهمیتی بوده که به اعضای خانواده او داده می شود. به همین منظور، از نظر اخلاقی کار صحیح آن بوده که مجرم در موعد مقرر خود را به زندان معرفی نماید. این کار باعث خوشنام شدن او شده و امکان دریافت مرخصی در نوبت های بعدی را نیز برای او مقدور می سازد. چه بسا زندانیانی بوده اند که در مرخصی هایی که به آن ها داده شده توانسته اند برای خود تخفیف هایی بگیرند. به علاوه، همین مورد نیز تاثیر زیادی بر روی امکان عفو آن ها داشته است. در این تحقیق ما شریط ارایه مرخصی به فرد خاطی را بررسی نمودیم. سپس در ارتباط با مجازات تاخیرات بازگشت زندانی مطالب جامعی بیان کردیم. کسب آگاهی درباره تاوان تاخیر در بازگشت می تواند تاثیر زیادی بر روی انجام این کار توسط مجرمین داشته باشد.

5/5 - (2 امتیاز)

صدیقه السادات پورسعیدی

صدیقه السادات پورسعیدی هستم، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی، هفت سال هست که در زمینه تولید محتوا و سئو محتوا فعالیت دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا