تبلیغات در دادخواه وکالت

سند اوقافی چیست و چه تفاوتی با سند ملکی دارد؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

برخی از املاک هستند که با سند اوقافی به فروش می رسند، اما خیلی ها نسبت به خرید و فروش این دست از املاک شک دارند؛ چراکه نمی دانند منظور از سند اوقافی چیست و چه تفاوتی با سند ملکی دارد. از همین رو تصمیم داریم در این مقاله در رابطه با اینکه سند اوقافی چیست و فرق آن با سند ملکی صحبت کنیم تا با تمام موضوعات مربوط به این دو سند آشنا شوید و تمام شک و ابهامات شما در رابطه با این املاک برطرف شود.

سند اوقافی چیست؟

برای آنکه درک درستی از سند اوقافی پیدا کنید، باید متوجه شوید که منظور از املاک اوقافی چیست. در رابطه با این موضوع باید گفت که اگر زمین یک ملک توسط شخصی وقف شده باشد و اداره اوقاف در ازای اقساط 99 ساله آن زمین را به فرد دیگر اجاره دهد، آن ملک اوقافی به شمار می آید و سندی که برای آن صادر می شود نیز سند اوقافی است. همچنین باید به این موضوع اشاره کرد که اقساط تعیین شده برای این سال ها مقدار زیادی نیست و این نکته را نیز در نظر داشته باشید که پرداخت اقساط 99 ساله به معنای اجاره به شرط تملیک نخواهد بود.

نگرانی که در رابطه با این املاک وجود دارد به سند آن مربوط می شود؛ اما باید گفت هیچ مشکل و نگرانی از این بابت وجود نخواهد داشت، چراکه برای این دست از املاک سند اوقافی صادر می شود و شما می توانید با این سند خرید و فروش خانه، رهن و اجاره و حتی ساخت و ساز را انجام دهید. البته باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که سندهای اوقافی با سندهای ملکی تفاوت دارند و از آنجایی که املاک با اسناد اوقافی قیمت کمتری دارند، نگرش و دید اشتباهی در رابطه با آن ها به وجود آمده است.

اسناد اوقافی با اسناد ملکی چه تفاوتی دارند؟

حال برای بسیاری از افراد در رابطه با تفاوت این سند با سند ملکی سوال پیش می آید که در ادامه ما به توضیح کامل در رابطه با هر یک از این اسناد می پردازیم تا درک درستی از این اسناد پیدا کنید.

سند ملکی

سند ملکی در حقیقت یک سند شش دانگ به شمار می آید که به صورت تک جلد یا چند جلدی در اختیار مالک قرار می گیرد و حتی اگر یک ملک به صورت دنگی به چند نفر تعلق داشته باشد، برای هر یک از این اشخاص یک سند با شماره پلاک ثبتی مجزا صادر خواهد شد تا در ادامه اگر نیاز شد، هویت مالک با استعلام پلاک درج شده مشخص شود. برای انتقال یک ملک که این سبک از سند را دارد، شما باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید، چراکه اگر چنین کاری را انجام ندهید، سند شما بعد از هر معامله ای اعتبار نخواهد داشت.

سند اوقافی

سند اوقافی

سند اوقافی از آن دسته اسنادی به شمار می آید که صدور آن به مالک اختیار کامل را نمی دهد و مالک باید به صورت سالیانه اقساط چنین ملکی را به اداره اوقاف پرداخت کند. بعد از 99 سال نیز اداره اوقاف در رابطه با اجاره مجدد ملک تصمیم گیری خواهد کرد. این نکته را نیز در نظر داشته باشید تا زمانی که قسط های ملک را پرداخت می کنید، برای هرکاری از جمله نقل و انتقال باید اجازه ی اوقاف را کسب کنید. بنابراین در یک تعریف کلی می توان گفت اگر چنین سندی را برای ملک تهیه کنید، حق مالکیتی بر عرصه نخواهید داشت و تنها مالک اعیان خواهید بود.

اسناد اوقافی اعتبار و مزایایی دارند، اما یک عیب بزرگ نیز دارند و آن این است که هر خریدار برای انعقاد قرارداد جدید با اداره اوقاف، کل مبلغ اجاره باید از زمان شروع وقف به طور مجدد به اداره مزبور پرداخت شود؛ بنابراین می توان گفت این کار در دراز مدت سود بسیاری را برای اداره اوقاف به همراه خواهد داشت و اگر شما یک ملک وقفی را به طور مکرر بخرید و بفروشید، این کار به نفع اداره اوقاف است.

علت ذهنیت منفی جامعه نسبت به املاک اوقافی چیست؟

املاک اوقافی در مقایسه با سایر املاک از قیمت کمتری برخوردار هستند و همین موضوع باعث شده که بسیاری از افراد نسبت به این املاک بدبین شوند. در حالی که باید گفت اگر شما بررسی های لازم را به درستی انجام دهید و به قول معروف سبک سنگین کنید، خرید املاک اوقافی به صرف شما خواهد بود. البته نکته دیگری نیز وجود دارد که باید آن را نیز درنظر بگیرید و آن این است که اگر قصد فروش ملک را داشته باشید، باید مبلغی را به اداره اوقاف بپردازید. برای تعیین این مبلغ شما باید به شهرداری مراجعه کنید تا مدارک مربوط به تراکم ساخت را بگیرید. سپس نامه ای که شهرداری به شما می دهد را به اداره اوقاف تحویل دهید تا براساس آن مبلغ پرداختی مشخص شود.

کدام محله های تهران ملک اوقافی دارند؟

تا به اینجا در رابطه با ملک و سند اوقافی صحبت کردیم؛ اما موضوعی که وجود دارد این است که اگر بتوانید محله های اوقافی محله تان را شناسایی کنید، می دانید که هنگام خرید باید به کجا مراجعه کنید. برای مثال در شرق تهران محله هایی چون دلاوران، خیابان هنگام و خیابان اردیبهشت و در غرب تهران محله هایی چون شهرک غرب و بخش هایی از مرزداران وقفی هستند که شما می توانید با مراجعه به این مناطق خرید این دست از املاک را انجام دهید.

کلام آخر

در این مقاله از دادخواه وکالت در رابطه با اینکه سند اوقافی چیست و چه تفاوتی با سند ملکی دارد صحبت کردیم؛ اکنون امیدواریم با توجه به نکاتی که در اختیارتان قرار گرفت، دیدگاه مثبتی نسبت به این املاک پیدا کنید و در صورتی که شرایط مناسب بود نسبت به خرید و فروش یا رهن و اجاره این املاک اقدام کنید.

 

4.5/5 - (2 امتیاز)

مهدیه خوشرویی

مهدیه هستم؛ از سال 1398 فعالیت خودمو در نویسندگی شروع کردم و تا به امروز با خواندن و نوشتن مقالات مختلف در حال کسب اطلاعات جدید هستم و امیدوارم بتوانم مطالبی که به دنبال آن هستید را با بهترین کیفیت در اختیارتان قرار دهم 💗

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا