تبلیغات در دادخواه وکالت

درخواست تنفیذ طلاق چیست؟ چه شرایطی در ایران دارد؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

درخواست تنفیذ طلاق چیست یکی از سوالات حقوقی است که در این حیطه پرسیده می شود. در این رابطه مواردی نیز مانند نمونه دادخواست تنفیذ طلاق، تنفیذ طلاق اتباع، تنفیذ طلاق شرعی، تنفیذ در حقوق چیست، ثبت واقعه طلاق، نمونه دادخواست ثبت واقعه طلاق و طلاق اتباع افغان در ایران مطرح می شوند.

در ابتدا باید در خصوص کلمه تنفیذ مطلبی را ذکر کنیم. تنفیذ به معنی تایید و اجازه دادن می باشد و در این صورت تنفیذ طلاق به معنی تایید طلاق می باشد. این مورد در دادگاه های خارجی مطرح می گردد و در خصوص زوجینی است که در کشور خارجی طلاق خود را ثبت کرده اند. این افراد قصد دارند که که در دادگاه های ایران نیز به منظور ثبت و جاری شدن صیغه طلاق دریافت کنند. این مورد دارای شرایط خاصی است که عدم رعایت این شروط می تواند موجبات عدم تایید را در دادگاه های ایران فراهم کند.

تایید کنسولگری در این خصوص بسیار اهمیت دارد و باید رای صادرشده در طلاق خارجی دارای مهر باشد تا بتوان به آن استناد کرد. در این خصوص می توانید از طریق مشورت با وکیل، مراحل تایید یا همان تنفیذ طلاق را با سرعت بیشتری طی کنید. بدیهی است که وکلا می توانند در این خصوص مشاوره های مناسبی را در اختیار فرد قرار دهند.

شرایط پذیرش درخواست تنفیذ طلاق چیست؟

در راستای اینکه درخواست تنفیذ طلاق چیست، باید به شرایط پذیرش آن نیز توجه شود. همانطور که ذکر شد در صورت عدم داشتن شرایط لازم، امکان تایید طلاق توسط دادگاه های ایران وجود ندارد! در قوانین ایران دو شرط برای تنفیذ طلاق وجود دارد که عبارتند از:

  • عدم داشتن صلاحیت لازم دادگاه خارجی برای رسیدگی به درخواست طلاق
  • مغایرت قانون کشور مورد نظر در خصوص صدور رای طلاق با ایران

در صورت وجود این دو مورد، امکان تایید و تنفیذ طلاقی که در دادگاه های خارجی ثبت شده است، وجود ندارد. به همین دلیل در این خصوص باید شرط دادگاه های ایران را نیز مد نظر قرار داد.

شرایط پذیرش درخواست تنفیذ طلاق چیست؟

مراحل تنفیذ رای طلاق خارجی در ایران

در ادامه بحث اینکه درخواست تنفیذ طلاق چیست باید در خصوص مراحل آن نیز مطالبی را بیان کنیم. فرد ایرانی می تواند بعد از اینکه حکم قطعی مبنی بر طلاق را از دادگاه خارجی اخذ کرد، به همراه مدارک و مستندات به سفارت یا کنسولگری ایران در آن کشور مراجعه کند. رای باید در این مراکز مهر و تایید شود و بعد از آن برای ارائه درخواست تنفیذ طلاق بر اساس قوانین در دادگاه های ایران مورد بررسی قرار گیرد.

جالب است بدانید که در گذشته حکم طلاقی که در دادگاه های خارج از کشور صادر می شد، نیازی به تایید در دادگاه ایران نداشت! قانون جدید تنفیذ طلاق موجب شد که کلیه طلاق های صادرشده در خارج از کشور با حکم دادگاه های داخلی تایید شوند. این کار حتی در حال حاضر با حساسیت بیشتری انجام می شود و می توان گفت که اگر تنفیذ طلاق توسط دادگاه های داخلی صورت نگیرد، عملا رای طلاق به صورت قانونی فاقد اعتبار است.

مدارک مورد نیاز برای تنفیذ طلاق

همانطور که ذکر شد فرد باید بعد از ثبت طلاق و تایید آن توسط سفارت، به همراه مدارک و مستندات به دادگاه مراجعه کند تا بتواند تنفیذ طلاق را دریافت کند. مدارک لازم برای دعوی تنفیذ طلاق عبارتند از:

  • ارائه شناسنامه و کارت و ملی
  • ارائه سند ازدواج
  • داشتن حکم و رای دادگاه خارجی
  • ارائه ترجمه رسمی از حکم خارجی

مدارک مورد نیاز برای تنفیذ طلاق

کلام آخر

تنفیذ طلاق که همان تایید طلاق است یک پروسه برای ثبت طلاق های خارج از کشور می باشد. در ادامه بحث اینکه درخواست تنفیذ طلاق چیست باید گفت که این مورد دارای شرایط خاصی در ایران است. صلاحیت دادگاه خارجی برای صدور حکم طلاق و عدم مغایرت قانون کشور مورد نظر با قوانین ایران، از شروط اصلی برای تایید طلاق می باشند.

5/5 - (2 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا