تبلیغات در دادخواه وکالت

واگذارنامه چیست و چه ارزشی دارد؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

پیش از آنکه بگوییم واگذارنامه چیست باید به این موضوع اشاره کنیم که واگذارنامه در حقیقت یک عقد مستقل در قانون به شمار نمی آید، بلکه به هر انتقال مالکیت عین یا منفعت که به صورت رایگان یا معوض بین شخصی با شخص دیگر انجام می شود گفته خواهد شد. حال برای آنکه درک بهتری از واگذارنامه پیدا کنید، در ادامه همراه ما باشید تا با چیستی آن، ارزشی که دارد و شرایط لازم برای انعقاد آن آشنا شوید!

واگذارنامه چیست؟

هر شخص یکسری اموال منقول یا غیر منقول دارد که می تواند آن را با انتخاب خود به صورت معوض یا رایگان به فرد دیگر انتقال دهد. حال برای آنکه این انتقال انجام شود، می توان از عقود مختلف استفاده کرد که یکی از این راه ها واگذاری از طریق واگذارنامه است.

حال در رابطه با اینکه واگذارنامه چیست باید بگوییم که یک عقد مستقل در قانون به شمار نمی آید و به هر عقد معوض و عقد مجانی که باعث انتقال مالکیت عین یا منفعت می شود گفته خواهد شد. پس شما می توانید اموال خود را در قالب واگذارنامه به شخص دیگری که می خواهید انتقال دهید، اما باید این نکته را درنظر داشته باشید که واگذارنامه عقد مستقل نیست و به همین دلیل مفاد مشخصی ندارد و مفاد آن تابع عقدی که طرفین انتخاب کرده اند می باشد.

شرایط انعقاد واگذارنامه

برای انعقاد هر گونه عقد و معامله توجه به یکسری از شرایط واجب است، به طوری که اگر این شرایط موردتوجه قرار نگیرند، عقد معامله به درستی انجام نخواهد شد؛ واگذارنامه نیز از چنین موضوعی مستثنی نمی باشد. برای انعقاد واگذارنامه، شرایط خاص و جدایی از عقدهای دیگر وجود ندارد و شما می توانید به موجب آن یک مال را به فرد دیگر انتقال دهید. حال در ماده 190 قانون مدنی، 4 شرط اساسی برای انعقاد واگذارنامه در نظر گرفته شده که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

نوشته های مشابه
  1. هر دو طرفین باید اراده سالم داشته باشند و به دور از فشار و تهدید راضی به عقد واگذارنامه باشند.
  2. اهلیت طرفین شرط بعدی برای انعقاد واگذارنامه است؛ اهلیت تمتع که از بدو تولد انسان شکل می گیرد و اهلیت استیفا که با رسیدن به سن بلوغ و عاقل شدن شخص شکل خواهد گرفت.
  3. سومین شرط انعقاد واگذارنامه، مشخص و معین بودن موضوع مورد معامله است؛ بنابراین طرفین باید مشخص کنند که قصد واگذاری چه چیزی را دارند، چراکه اگر مورد معینی وجود نداشته باشد، معامله باطل خواهد بود.
  4. آخرین موردی که باید لحاظ شود، مشروعیت معامله است که باید لحاظ شود. اگر معامله در جهت نامشروع منعقد شود، واگذارنامه منعقد نمی شود و باطل خواهد شد.

نحوه نوشتن واگذارنامه

اگر 4 شرطی که در قسمت قبل به آن ها اشاره شد وجود داشت، شما می توانید به سراغ نوشتن واگذارنامه بروید. اولین موردی که باید موردتوجه قرار گیرد، عنوان سند است؛ بنابراین شما باید به عنوان یکی از طرف های قرارداد و فرد دیگر به عنوان طرف دوم عنوانی را مشخص کنید و بنویسید. سپس باید مشخصات طرفین اعم از آدرس و شماره تلفن و … در واگذارنامه ذکر شوند. مقدار مالی که در حال انتقال است، مدت قرارداد، شرایط فسخ قرارداد، تعهدات طرفین و … نیز از دیگر مواردی هستند که باید هنگام نوشتن واگذارنامه به آن ها توجه شود.

واگذارنامه چیست

آیا برای نوشتن واگذارنامه به مدارک خاصی نیاز است؟

تا به اینجا در پاسخ به سوال واگذارنامه چیست اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دادیم و نکاتی که باید هنگام نوشتن و تنظیم آن بدانید را بررسی کردیم. حال موضوع دیگری که شاید برای بسیاری از افراد سوال ایجاد کند، این است که برای نوشتن واگذارنامه به چه مدارکی نیاز است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت از آنجایی که واگذارنامه عقد مستقل نیست، مدارک لازم برای آن به مدارک عقدی که واگذارنامه تابع آن می باشد بستگی دارد.

اما به طور کلی می توان گفت برای انجام معاملات و انتقال اسناد به مدارک هویتی مانند کارت ملی، شناسنامه، اصل و کپی سند مالکیت، بنچاق، مدارک مربوط به پایان کار، پرداخت خلافی، مدارک مربوط به حصر وراثت (در صورتی که ملک ورثه ای باشد) و … نیاز است.

آیا برای تنظیم و نوشتن واگذارنامه باید هزینه ای پرداخت؟

برای پاسخ به این سوال دو حالت وجود دارد؛ حالت اول این است که واگذارنامه بین طرفین و با حضور یک شخص ثالث در محیطی خارج از دفتر رسمی تنظیم شود که مسلما چنین روندی نیاز به پرداخت هزینه ندارد، اما حالت دیگری برای تنظیم و نوشتن واگذارنامه وجود دارد که آن نگارش واگذارنامه در دفاتر اسناد رسمی است که هزینه آن طبق تعرفه حق التحریر دفاتر اسناد رسمی خواهد بود. البته باید به این نکته اشاره کرد مالی که مورد معامله قرار می گیرد نیز در تعیین تعرفه اسناد رسمی نقش دارد.

کلام آخر

در این مقاله از دادخواه وکالت به سوال واگذارنامه چیست پاسخ دادیم و روند تنظیم و نوشتن آن، مدارکی که برای تنظیم آن نیاز دارید، شرایط لازم برای انعقاد آن و … را موردبررسی قرار دادیم. حال اگر شما قصد انتقال یک مال را دارید و می خواهید از واگذارنامه استفاده کنید، خواندن این مقاله به شما کمک خواهد کرد!

4.5/5 - (2 امتیاز)

مهدیه خوشرویی

مهدیه هستم؛ از سال 1398 فعالیت خودمو در نویسندگی شروع کردم و تا به امروز با خواندن و نوشتن مقالات مختلف در حال کسب اطلاعات جدید هستم و امیدوارم بتوانم مطالبی که به دنبال آن هستید را با بهترین کیفیت در اختیارتان قرار دهم 💗

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا