تبلیغات در دادخواه وکالت

نکول برات به چه معناست؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

استفاده از برات در گذشته نسبت به امروز مرسوم تر بود. هر چند امروز نیز بازرگانانی وجود دارد که از برات در معامله استفاده می کنند. در مقایسه با دیگر سند های تجاری در عرصه معامله، قوانین  استفاده از برات پیچیدگی بیشتری دارد. سختی کار با برات باعث شده که هر فرد برای پیشبرد کار خود سند تجاری دیگری مانند چک یا سفته را انتخاب نماید. در این مقاله از دادخواه وکالت در پی بررسی نکول برات هستیم.

نکول در حقوق چیست؟

کاربرد نکول در معاملات و سرمایه گذاری ها به بحث ریسک اشاره دارد. در واقع نکول به معنای عدم پرداخت کردن است. هنگامی که یک معامله صورت می گیرد طرفین معامله باید به تعهدات مالی خود در قبال یک دیگر عمل نمایند. چناچه یک معامله گر نتواند تعهدات خود را اجرا کند باعث ایجاد نکول در معامله شده است.

هر کدام از طرف های معامله می توانند هم به صورت ارادی و هم غیر ارادی باعث ایجاد نکول شوند. بنابراین در شرایطی که گیرنده برات نتواند به طور کامل متضمن پرداخت مبلغ تعیین شده باشد ریسک سند تجاری ایجاد شده به نکول برات مربوط است.

موارد متنوعی وجود داشته که می تواند باعث مطرح شدن نکول در حقوق شود. به طور مثال، هنگامی که شرکت دریافت کننده ورق تجاری برات در زمان سر رسید آن، در شرایط کمبود نقدینگی قرار گرفته باشد و نتواند مبلغ مقرر شده را بپردازد نکول رخ می دهد. گاهی بالا رفتن نرخ بهره نیز می تواند عوامل موثر بر نکول باشد. زمانی که بهره افزایش پیدا می کند دریافت کننده ورق براتریا، ملزم به پرداخت سود زیادتری خواهد بود. وقتی پرداخت سود بیشتر خارج از توان فرد حقیقی و یا حقوقی باشد ریسک ناشی از نکول در معامله اتفاق می افتد.

نکول برات به چه معناست؟

برات سندی است که برای تسهیل معاملات از آن استفاده می شود. در این سند مبلغ مورد نیاز در وجه شخص دیگر درج شده و به او داده می شود تا در تاریخ مقرر شده در سند به پرداخت آن اقدام نماید. در واقع برات نوعی ورق مالی گردشی نیز به حساب می آید. به ین صورت که می تواند در دست اشخاص مختلف به گردش در آید و در آخر فردی باید اقدام به پرداخت نماید که برات را در اختیار داشته باشد.

دریافت اختیاری برات موضوعی قابل تامل است. افراد هنگام ارایه این سند می توانند آن را قبول نکنند. وقتی که یک برات از طرف اشخاص یا شرکت های مختلف ارایه می شود در صورتی که طرف مقابل، برات ارایه شده را نپذیرد نکول برات پیش می آید که دارای دو نوع به شرح زیر است:

  • نکول حقیقی: هنگامی که دارنده برات به صورت واضح و شفاف عدم تمایل خود به پرداخت وجه را بیان کند.
  • نکول رسمی: در نکول رسمی دارنده برات، اعلام به پرداخت وجه می کند. هنگامی که پرداخت سند ملزم به شروط مختلفی باشد نکول رسمی و یا ریسک قانونی برات ایجاد خواهد شد.

واخواست نکول برات چیست

واخواست نکول برات چیست؟

اعتراض از جانب طرفین در دادگاه برای نکول کردن برات، واخواست است. با مطرح شدن این مساله بررسی ها آغاز خواهد شد. در شرایطی که مشخص شود نکول و یا عدم پذیرش برات وجود داشته اعتراض و رسیدگی صورت خواهد گرفت.

محل واخواست، دادگاه بوده و در صورت عدم وجود دادگستری در محل زندگی، اعتراض کننده می تواند واخواست خود را در اداره ثبت نیز مطرح نماید. با توجه به شرایط حاکم بر برات، قانون رویکردهای ویژه ای برای پیگیری امور این ورقه دارد. هر نوع بی توجهی قانونی با مجازات هر کدام از طرفینی که مسئول هستند همراه خواهد شد.

راجع به آثار نکول برات چه می دانید؟

آثار نکول و یا عدم پذیرش برات با توجه به شرایط و موقعیت های مختلف متفاوت است. به طور مثال، این اثر برای گیرنده برات در شرایط عدم پذیرش رخ داده و با نپذیرفتن برات مسئولیت های قانونی شامل این فرد نخواهد شد. دیگر اثر برات، مربوط به صادرکننده این برگه است. اگر صادر کننده این ورق آن را نکول کرده و اعتراضی در این باره وجود داشته باشد برای نقد کردن سند می توان به دیگر ذیربط ها مراجعه کرد.

کلام آخر

نکول، رد شدن ورقه های تجاری نظیر برات است. در این مقاله به بیان مبحث نکول در حقوق پرداختیم و سپس بیان کردیم نکول برات به چه معناست و نحوه واخواست نکول به چه صورت می باشد و در انتهای مقاله نیز به آثار این موضوع اشاره نمودیم. در نهایت امیدواریم این مقاله برای شما مناسب بوده باشد و توانسته باشید با مطالعه آن به اطلاعات لازم در رابطه با این موضوع دست پیدا کرده باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

صدیقه السادات پورسعیدی

صدیقه السادات پورسعیدی هستم، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی، هفت سال هست که در زمینه تولید محتوا و سئو محتوا فعالیت دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا